Apel o przyzwoitość w życiu publicznym wobec aktów niszczenia cmentarzy, miejsc pamięci, przedmiotów i miejsc kultu religijnego czy symboli ważnych dla mniejszości narodowych
To, co jest dla jednych święte lub przejawia najwyższą wartość, powinno być wolne od aktów agresji, pogardy i nienawiści ze strony innych.
04/10/2011 | Na stronie od 04/10/2011
O przyzwoitość w życiu publicznym
Elementarnym wymogiem pokojowego współżycia społecznego w pluralistycznym społeczeństwie jest wzajemne poszanowanie różnych grup społecznych. To, co jest dla jednych święte lub przejawia najwyższą wartość, powinno być wolne od aktów agresji, pogardy i nienawiści ze strony innych.
Dlatego stanowczo stwierdzamy, że godne napiętnowania są wszelkie akty niszczenia cmentarzy, miejsc pamięci, przedmiotów i miejsc kultu religijnego czy symboli ważnych dla mniejszości narodowych. Aktom ideologicznej agresji i nienawiści nie można przypisywać niskiej szkodliwości społecznej.
Mówimy te słowa jako wierzący chrześcijanie i Żydzi, dla których Biblia jest księgą świętą i żywą. Przede wszystkim jednak mówimy to jako obywatele Rzeczypospolitej Polskiej występujący w imię dobra wspólnego. Oburza nas bowiem nie tylko to, co godzi w symbole święte i ważne dla naszych tradycji religijnych, lecz również to, co godzi w inne grupy wyznaniowe czy narodowe.
Uważamy, że dla głosicieli ideologii nienawiści o podłożu narodowościowym, etnicznym, religijnym i kulturowym nie powinno być miejsca w polskim życiu publicznym. Apelujemy do mediów, świata kultury i nauki oraz środowisk opiniotwórczych, aby nie czyniły swymi bohaterami osób, które świadomie łamią elementarne zasady przyzwoitości i współżycia społecznego.
W imieniu Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Ks. Wiesław Dawidowski OSA - chrześcijański współprzewodniczący
Stanisław Krajewski - żydowski współprzewodniczący
Bogdan Białek - wiceprzewodniczący
Zbigniew Nosowski - wiceprzewodniczący
Warszawa, 4 października 2011 r.