Uroczystości z okazji 65. rocznicy likwidacji otwockiego getta
19/08/2007 | Na stronie od 19/08/2007
Zaproszenie do udziału w uroczystościach z okazji 65. rocznicy likwidacji otwockiego getta
Drodzy Państwo,
Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak oraz Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach z okazji 65. rocznicy likwidacji otwockiego getta.
Najważniejszymi wydarzeniami z tej okazji będą:
Niedziela, 19 sierpnia, godz. 19.00 Marsz pamięci i modlitwy
- Rozpoczęcie na bocznicy kolejowej - w pobliżu dworca PKP, przy przejściu przez tory, od strony ul. Górnej - w miejscu otwockiego Umschlagplatz.
- Zakończenie marszu - w miejscu pamięci otwockich Żydów, przy ul. Reymonta.
Bezpośrednio po zakończeniu marszu: w Otwockim Centrum Kultury (przy trasie
marszu: ul. Warszawska 11/13, Klub "Smok") odbędzie się inauguracja wystawy
przygotowanej przez Muzeum Ziemi Otwockiej "Żydzi otwoccy. Kraina dziwnych snów..." autorstwa Sebastiana Rakowskiego i Tomasza Brzostka.
Więcej
informacji na temat wystawy na stronie internetowej projektu:
Specjalnymi uczestnikami marszu pamięci i modlitwy będą dawni żydowscy mieszkańcy Otwocka: Dora Kirszenbaum-Greenstein z USA oraz Symcha Symchowicz i Marian Domański z Kanady. Przyjadą też potomkowie otwockich Żydów z Izraela.
Szczególnie symboliczną wymowę ma fakt, że pani Dora Kirszenbaum-Greenstein - córka otwockiego rabina - przyjeżdża z rodziną, m. in. z wnukiem, młodym rabinem. Rabin Harry Pell odwiedzi więc miejsce, gdzie rabinem był jego pradziadek, Jehoszua Kirszenbaum, który zginął w Treblince.
Informacje o panach Symchowiczu i Domańskim: poniżej.
Wtorek, 21 sierpnia
Wspólny wyjazd dawnych i obecnych otwocczan do obozu zagłady w Treblince, miejsca śmierci ok. ośmiu tysięcy otwockich Żydów
- Wyjazd z Otwocka o godzinie 9.00 spod Liceum im. Gałczyńskiego (ul. Filipowicza 9).
- Powrót do Otwocka ok. godz. 17.00. Nie planujemy obiadu po drodze. Warto zabrać ze sobą napoje i prowiant.
- Zapisy osób chętnych do udziału w wyjeździe do Treblinki przyjmuje pani Joanna Gromadzka: tel. 022-887-87.05.47 e-mail: jgromadzka@wp.pl
czwartek, 23 sierpnia, godz. 18.00
Spotkanie autorskie z Symchą Symchowiczem i Marianem Domańskim, autorami wspomnień o żydowskim Otwocku, Kawiarnia "Cafe MDK", Młodzieżowy Dom Kultury, Otwock, ul. Poniatowskiego 10 (współorganizator spotkania: Stowarzyszenie Artystów i Przyjaciół Kultury Otwockiej)
Podczas spotkania będzie można kupić książki
- Symchy Symchowicza "Pasierb nad Wisłą" i
- Mariana Domańskiego "Moje drogi dzieciństwa 1939-1945" oraz uzyskać autografy autorów. Będzie to unikalna okazja do rozmowy o dawnym żydowskim Otwocku.
-------------------------------------------------------------------------
Symcha Symchowicz – ur. 1921. Poeta i pisarz języka jidysz. Autor kilkunastu książek publikowanych w językach jidysz, angielskim, hebrajskim i polskim.
Dzieciństwo i młodość spędził w Otwocku. We wrześniu 1939 r. wyjechał do Związku Sowieckiego. Jego rodzina podzieliła los otwockich Żydów wywiezionych przez Niemców w sierpniu 1942 roku do obozu zagłady w Treblince lub zamordowanych na miejscu.
Po zakończeniu wojny wrócił do Polski, a w 1948 roku wyemigrował do Kanady. Zamieszkał w Toronto. Pracował jako nauczyciel w szkołach hebrajskich, a następnie przez wiele lat był kuratorem muzeum judaistycznego przy kongregacji religijnej Beth Tzedek w Toronto.
Za swe publikacje otrzymał szereg nagród literackich i odznaczeń. Jest członkiem Ligi Poetów Kanadyjskich. Aktywnie uczestniczy w działalności na rzecz pielęgnacji języka jidysz w Toronto.
Jest stałym współpracownikiem pisma "Słowo Żydowskie - Dos Jidisze Wort" wydawanego w Warszawie, częściowo w języku jidysz.
Po polsku ukazała się drukiem jego powieść „Pasierb nad Wisłą” (Biblioteka „Więzi” 2005) – malownicza, w dużej mierze autobiograficzna, opowieść o życiu społeczności żydowskiej w Otwocku przed II wojną światową. O książce tej noblista Elie Wiesel napisał: „Nie byłem nigdy w Otwocku, ale dzięki Pańskiej książce mogłem odczuć, że wędruję w sobotnie popołudnie ulicami tego miasta”.
Będzie to jego pierwsza wizyta w Otwocku od wyjazdu z Polski w 1948 roku. Czuje się głęboko związany z miastem swej młodości, w czym pomaga mu fotograficzna niemal pamięć. Jest m.in. autorem wzruszającego wiersza „Otwock”, który będzie odczytany podczas uroczystości w dniu 65. rocznicy likwidacji otwockiego getta.
Marian Domański (dawniej: Finkielman) – ur. 1928. Z zawodu fotograf. Autor wspomnień, tłumacz.
Dzieciństwo spędził w Otwocku. Osierocony już na początku wojny. W wieku 14 lat wydostał się z otwockiego getta. Od kwietnia 1942 do maja 1945 ukrywał się – zdany tylko na siebie – we wsiach wschodniej Polski, najmując się do prac polowych. Samodzielnie zdobył „aryjskie” dokumenty na nazwisko Domański.
Po wojnie sądownie przyjął nazwisko, pod którym ocalał. Mieszkał w Polsce do kwietnia 1969, kiedy wyemigrował do Danii. Rok później przeniósł się do Toronto, gdzie mieszka do dziś.
Do Polski przyjechał ponownie po raz pierwszy w roku 1993. Następnie gościł w
Otwocku przy okazji wydania swoich wspomnień „Moje drogi dzieciństwa
1939-1945” wydanych w roku 2005 przez lokalną otwocką oficynę wydawniczą „Nowa
ziemia”.
W tym samym roku ukazała się w Bibliotece "Więzi” powieść Symchy
Symchowicza „Pasierb nad Wisłą” o przedwojennym żydowskim Otwocku w
przekładzie Mariana Domańskiego.
Dzięki kontaktom ze Społecznym Komitetem Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich Marian Domański odnalazł w Izraelu po ponad 60 latach przyjaciół z dzieciństwa – rodzeństwo Cytrynów, w których otwockim domu mieszkał po śmierci swoich rodziców.