Akademia letnia ŻIH 2023

Akademia Letnia ŻIH - plakat

Źródło: Żydowski Instytut Historyczny

Zaproszenie Żydowskiego Instytutu Historycznego

Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, która odbędzie się w dniach 19-21 lipca 2023 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe. Formularz zgłoszeniowy można wysłać do 18 czerwca.

Akademię kierujemy do nauczycieli i edukatorów, którzy w swojej pracy dydaktycznej podejmują zagadnienia związane z historią, kulturą i religią Żydów polskich, a zwłaszcza z ich losami w czasie II wojny światowej. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z wystawami i zbiorami Żydowskiego Instytutu Historycznego, a także naszą ofertą edukacyjną. Przybliżymy dziedzictwo kultury materialnej polskich Żydów. Akademię zakończy wspólny udział w Marszu Pamięci wyjątkowo organizowanym w dniu 21 lipca. W tym roku, z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim, w sposób szczególny wspominać będziemy o różnych formach oporu, tak cywilnych, jak i zbrojnych.

Uczestnikom tegorocznej Akademii przedstawiona zostanie oferta edukacyjna w oparciu o dokumenty ze zbioru Oneg Szabat. W związku z przypadającymi w tym roku 80. rocznicami powstania w getcie warszawskim oraz buntu więźniów obozu zagłady w Treblince tematyka skupiać się będzie wokół żydowskiego oporu. Zaprosimy Państwa także na najnowszą wystawą czasową Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943-1956).

Akademia odbędzie się w dniach 19-21 lipca (środa-piątek) 2023 r. w siedzibie Żydowskiego Instytutu Historycznego przy ul. Tłomackie 3/5, a także w przestrzeni Warszawy.

  • Początek wydarzenia: środa, 19 lipca, godz. 10:00
  • Koniec wydarzenia: piątek, 21 lipca, po zakończeniu Marszu Pamięci (ok. 19:00-19:30)
  • Uwaga: Uczestnikom wydarzenia zapewniamy dwa noclegi w Warszawie, trzy obiady, a także przekąski i napoje w czasie trwania zajęć.

Aby wziąć udział w Akademii, należy wypełnić i przesłać w terminie do 18 czerwca 2023 r. formularz zgłoszeniowy.

  • Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 23 czerwca 2023 r.
  • Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
  • W razie pytań prosimy o kontakt z Działem Edukacji:
  • (0 22) 827 92 21 (wew. 102)
  • edukacja@jhi.pl