Niechciani - wizerunek obcego w kinie

300 mil do nieba

Niechciani - wizerunek obcego w kinie

Źródło: Nowy Teatr

Nowy Teatr tworzy Krzysztof Warlikowski i grupa jego stałych współpracowników. Europejska renoma tego artysty wynika między innymi z bardzo szczególnego postrzegania miejsca publiczności w zdarzeniu artystycznym.
Historia.

Tomasz Kolankiewicz i Maciej Dejczer: Niechciani - wizerunek obcego w kinie.

Projekcja filmu z wprowadzaniem Tomasza Kolankiewicza.

Nowy Teatr
ul. Madalińskiego 10/16 02-513 Warszawa
18 stycznia 2022, 19:00, Sala prób
Wstęp wolny

Dwóch młodych braci podejmuje desperacką decyzję o ucieczce z Polski. Uczepieni podwozia ciężarówki przedostają się do Skandynawii, czy uda im się pozostać w wymarzonej krainie?

Oparty na prawdziwej historii braci Zielińskich, którzy w 1985 roku uciekli z PRLu do Szwecji, debiutancki film Macieja Dejczera. Dziś stanowiący smutne przypomnienie tego, że jeszcze trzy dekady temu, to Polacy i Polskie dzieci ryzykowali życiem, żeby przekroczyć granicę do lepszego świata.

O cyklu Niechciani - wizerunek obcego w kinie

Od kilku miesięcy na Polsko-Białoruskiej granicy koczuje w trudnych warunkach grupa imigrantów. Ludzi, którzy w poszukiwaniu lepszego miejsca do życia postawili wszystko na jedną kartę i znaleźli się w potrzasku – nie mogą wjechać do Unii Europejskiej, nie mogą wrócić do swojej ojczyzny. Stali się niechcianymi, anonimowymi osobami, które z różnych powodów znajdują się poza społeczeństwem, nie dotyczą ich zasady, nie obowiązują prawa, są poza marginesem. Historia zna wiele przypadków, kiedy jedna grupa wypycha inną poza nawias: tak traktowano rdzennych mieszkańców obu ameryk, Czarnych, Żydów, Słowian, Chińczyków, Arabów… listę można ciągnąć w nieskończoność i odmieniać ją przez przypadki – religijne, rasowe, światopoglądowe.

Jak w światowym kinie wygląda figura obcego? I dlaczego nasza pamięć o tym, że także Polacy bywali wypędzani, niechciani, musieli uciekać i prosić o azyl, jest tak krótka?

Kurator: Tomasz Kolankiewicz