Czy Polacy przyjęliby na Wigilię uchodźców znad granicy? Tak, ale raczej ci niewierzący

Taką odpowiedź przynoszą wyniki sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Wigilia

Fot. Henry / Flickr

Żródło: "Więź"

„Rzeczpospolita” opublikowała wyniki badania IBRiS dotyczące tego, czy Polacy zaprosiliby do wigilijnego stołu migranta lub uchodźcę znad polsko-białoruskiej granicy.

Większość respondentów (56,6 proc.) odpowiedziała twierdząco, 35 proc. powiedziało, że nie, a 8,4 proc. nie wie, jak by postąpiło.

Do grupy, w której odsetek osób deklarujących zaproszenie przybysza znad granicy jest najniższy, zaliczają się badani wierzący i praktykujący regularnie: 17 proc. z nich zdecydowanie przyjęłoby taką osobę na wigilię, 28 proc. raczej (razem „na tak” jest 45 proc.). Grupa „na nie” wygląda następująco: 31 proc. raczej nie przyjęłaby uchodźcy, a 17 proc. zdecydowanie nie – razem 48 proc.

Wśród osób wierzących i praktykujących nieregularnie wygląda to nieco inaczej. 22 proc. zdecydowanie przyjęłoby przybyszy do świątecznego stołu, a 30 proc. raczej (razem 52 proc.). Przeciw temu zdecydowanie byłoby 15 proc., a raczej – 16 (razem „na nie” byłoby 31 proc.).

Kolejna kategoria to wierzący i niepraktykujący. Tutaj 32 proc. jest zdecydowanie za zaproszeniem, 28 – raczej. Z kolei 21 proc. pozostaje raczej przeciwne, a 14 – zdecydowanie.

„Grupą najbardziej otwartą na przyjęcie migranta do wigilijnego stołu są niewierzący i niepraktykujący – 70 proc. jest na to gotowa (36 – zdecydowanie, 34 – raczej), a 28 proc. – nie (17 raczej, 11 proc. – zdecydowanie)” – czytamy w omówieniu „Rzeczpospolitej”.

Sondaż przeprowadzono 17-18 grudnia na grupie 1100 osób.

Kolegium Europejskie O otwartość na migrantów i uchodźców (z rejonów Morza Śródziemnego) zaapelował wczoraj papież Franciszek. – Istnieje wiele Kościołów lokalnych, zgromadzeń zakonnych i organizacji katolickich, które są gotowe przyjąć i towarzyszyć im w drodze do owocnej integracji. Trzeba tylko otworzyć pewną bramę, drzwi serca. Nie zawiedźmy w to Boże Narodzenie – mówił. Jego słowa poparły europejskie episkopaty, w tym polski.

DJ

Przeczytaj też:Historia uczy, że zamknięcie i nacjonalizm prowadzą do katastrofalnych skutków