Chasydyzm, czyli jak być dobrym człowiekiem

Jak chrześcijańskiemu dziennikarzowi udało się wejść w świat ortodoksyjnych Żydów? Z Marcinem Gutowskim porozmawia Katarzyna Jabłońska.

Źródło: Więź

Jak chrześcijańskiemu dziennikarzowi udało się wejść w świat ortodoksyjnych Żydów? Z Marcinem Gutowskim porozmawia Katarzyna Jabłońska.

Zapraszamy na rozmowę Katarzyny Jabłońskiej z Marcinem Gutowskim, inspirowaną przeprowadzonym przez niego wywiadem z Danielem Bekerem – Polakiem uro­dzonym i wychowanym w Polsce, który zdecydował się przejść na judaizm i zamieszkał w ultraorto­doksyjnej żydowskiej dzielnicy w jed­nym z izraelskich miast. Rozmowa „Nie chcę plastikowego kubka” została opublikowana w najnowszym numerze „Więzi”.

My, ludzie Zachodu, często jesteśmy przekonani, że to otwartość na wszystko, co inne, jest wartością. Wszelkie zamknięcie kojarzy się nam z opresją i złem. Dzięki rozmowie Marcina Gutowskiego z Danielem Bekerem mamy szansę dowiedzieć się, dlaczego ortodoksyjni Żydzi wybierają drogę zamknięcia. Czy to naprawdę, jak twierdzi rozmówca Gutowskiego, pomaga być dobrym człowiekiem? Jak chrześcijańskiemu dziennikarzowi udało się wejść w świat ortodoksyjnych Żydów? Spotkanie odbędzie się w środę, 23 grudnia, o godz. 19.00 na stronie „Więzi” na Facebooku.

Marcin Gutowski – dziennikarz radiowy i telewizyjny, repor­tażysta. Od 2006 do 2017 r. związany był z radiową Trójką. W tym czasie współpracował z TVN24, TVP Info i TVP Polonia. Od 2017 r. re­porter magazynu „Czarno na białym” w TVN24 (gdzie w listopadzie 2020 r. wyemitowano jego głośny reportaż telewizyjny „Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza”). Opublikował m.in. „Trójka z dżemem – palce lizać. Bio­grafia pewnego radia” oraz „Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny”.

Katarzyna Jabłońska – krytyk filmowy, publicystka, redaktorka kwartalnika „Więź”, w latach 1997–2017 była sekretarzem redakcji. Współautorka felietonu filmowego „Ksiądz z kobietą w kinie” (z ks. Andrzejem Lutrem). Współautorka książek, m.in. „Szału nie ma, jest rak” i „Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” (z ks. Janem Kaczkowskim), „Wyzywająca miłość. Chrześcijanie a homoseksualizm” oraz razem z Cezarym Gawrysiem rozmowy rzeki z prof. Ireną Namysłowską „Od rodziny nie można uciec”. Należy do Zespołu Laboratorium „Więzi”, Grupy Inicjatywnej „Zranieni w Kościele” oraz kolektywu Instytutu Dobrej Śmierci.