Kronika Wydarzeń Bieżących

Lektoraty Bobolanum - ogłoszenie

Na stronie od 2024-10-30

21/10/2024 r.

Sesja wprowadzająca "Języki Jezusa" - 21 października - wstęp wolny

Cykl corocznych wykładów otwartych przeznaczonych m.in. dla osób, które uczęszczają na lektorat języka hebrajskiego biblinego lub innych języków starożytnych przy Collegium Bobolanum Akademii Katolickiej w Warszawie oraz dla badaczy i studentów z zaprzyjaźnionych instytucji.

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024!

Na stronie od 2024-10-29

28/10/2024 r.

Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki laureatami Nagrody POLIN 2024!

Laureaci Nagrody POLIN 2024 – Ewa Teleżyńska-Sawicka i Paweł Sawicki – są członkami zarządu Fundacji "Pamięć Treblinki". Od lat upamiętniają osoby zamordowane w obozie zagłady w Treblince. Tworzą Księgę Imion – internetową bazę ofiar. Jest w niej już prawie 109 tysięcy osób, a na opracowanie czeka kolejnych 20 tysięcy. W każdą ostatnią sobotę miesiąca – na terenie dawnego obozu – czytają Imiona Żydów wraz z historiami, które udało się o nich odnaleźć. Tworzą także bazę uciekinierów, bazę transportów czy wielojęzyczną ścieżkę edukacyjną z uwzględnieniem nowych technologii.

Kościół Ewangelicko-Augsburski (Luterański) w Polsce - logo

Na stronie od 2024-10-28

31/10/2024 r.

Święto Reformacji 2024

Święto Reformacji nazywane także Pamiątką Reformacji, to jedno z ważniejszych świąt, które co roku obchodzone jest 31 października przez luteran i innych ewangelików na całym świecie.
Nawiązuje ono do ogłoszenia w 1517 roku przez ks. dr. Marcina Lutra 95 tez otwierających dyskusję na temat odpustów i pokuty. Wydarzenie to rozpoczęło odnowę Kościoła chrześcijańskiego. W tym dniu szczególnego znaczenia nabierają słowa o usprawiedliwieniu za darmo, z łaski.

7.10 one year

Na stronie od 2024-10-24

24/10/2024 r.

7.10 - okoliczność i kontekst

Piotr Cywiński: ... prędzej czy później dochodzi do haseł jawnie antysemickich, które w tej chwili próbuje się ubierać w nowomowę, ale to jest często dyskurs, który bardzo szybko ewoluuje w kierunkach zaskakująco historycznych. On psuje całość dyskursu publicznego i potrafi bardzo utrudnić działania edukacyjne. Na razie w Polsce to jest stosunkowo w niewielkim stopniu obecne. Ale już na przykład na uniwersytetach amerykańskich powszechne. Wróciłem niedawno stamtąd i to, co się tam dzieje w tej kwestii, w zasadzie już jest nie do ogarnięcia.

Żydowaski Istytut Historyczny

Na stronie od 2024-10-22

22/10/2024 r.

Nowa Rada Programowa Żydowskiego Instytutu Historycznego

Podczas posiedzenia 22 października 2024 roku dr Michał Trębacz, p.o. dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, wręczył nominacje nowym członkom i członkiniom Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego im. E. Ringelbluma powołanym przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Hannę Wróblewską.

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji - plakat

Na stronie od 2024-10-21

22/10/2024 r.

Święte arcydzieło. Symbolika i materialność zwoju Tory – koncepcja wystawy i publikacji

Przygotowywana właśnie w Żydowskim Instytucie Historycznym wystawa „Święte arcydzieło” – a także towarzysząca jej publikacja – poświęcona będzie zwojowi Tory.
Jednym z jej głównych celów będzie zaprezentowanie świeżego spojrzenia na ten najważniejszy żydowski przedmiot kultowy oraz zarysowanie praktycznie nieobecnej w dotychczasowych badaniach nad judaikami kultowymi perspektywy, w której znajomość Biblii i rytuałów judaizmu łączy się z wizualną analizą materialnych przedmiotów oraz ich ikonograficznej obecności w kulturze.

Zdjęcie: Yehuda Bauer, Jerozolima, 3/7/23/Charlie Summers/ToI

Na stronie od 2024-10-20

18/10/2024 r.

Zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu

W piątek, w wieku 98 lat, zmarł Yehuda Bauer – jeden z najwybitniejszych badaczy Holokaustu i antysemityzmu.
Opublikował ponad 40 książek i od 1998 roku odgrywał znaczącą rolę w Międzynarodowym Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA).
Był jednym ze współautorów roboczej definicji antysemityzmu tej organizacji.

Autor: Klaudia Radecka /Forum

Na stronie od 2024-10-20

20/10/2024 r.

Czy da się krytykować Izrael i nie narazić się na oskarżenie o antysemityzm

Zarzucając „nowy antysemityzm” instytucjom międzynarodowym, rząd Izraela chce je zastraszyć, natomiast przyklejając tę łatę Izraelczykom czy w ogóle Żydom, wyklucza się ich ze społeczności. Człowiek natychmiast staje się wrogiem – uważa dr Yael Berda, socjolożka i antropolożka z uniwersytetu w Tel Awiwie.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na Wspólną Radość Tory - plakat

Na stronie od 2024-10-17

27/10/2024 r.

Polska Rada Chrześcijan i Żydów serdecznie zaprasza na Wspólną Radość Tory

W niedzielę, 27 października 2024 r., o godz. 18:00 w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym 18 w Warszawie.
Zapraszamy do wspólnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które stanie się przestrzenią dialogu międzyreligijnego oraz refleksji nad znaczeniem pokoju w kontekście współczesnych wyzwań.

Hazon sukkah

Na stronie od 2024-10-16

16/10/2024 r.

U Żydów Sukot: 16 października po zachodzie słońca

Sukot trwa siedem dni i zamyka je Hoszana Raba (pl. Wielka Hosanna), ostatni najbardziej uroczysty dzień święta. Bezpośrednio po Sukot następują święta Szmini Aceret (pl. Zgromadzenie Ósmego Dnia) i Simchat Tora (pl. Radość Tory).
Sukot należy do cyklu Szalosz Regalim (pl. Trzy Pielgrzymki), czyli grupy wielkich świąt, charakteryzujących się w starożytności pielgrzymką Żydów do Świątyni Jerozolimskiej. Główna nazwa święta – Sukkot (pl. Szałasy), upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię z niewoli egipskiej do Ziemi Izraela, podczas której mieszkali w szałasach.
Wszystkim z nas i naszym przyjaciołom obchodzącym Sukot życzymy spokojnego i dobrego świętowania

Konstanty Gebert

Na stronie od 2024-10-14

13/10/2024 r.

Izrael Iran konflikt. Czy eskalacja jest w Intersie Izraela? Konstanty Gebert | Kultura Liberalna

W najnowszym odcinku podcastu Kultury Liberalnej gościem jest Konstanty Gebert, autor książki „Pokój z widokiem na wojnę”. Wspólnie omawiamy aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie, szczególnie koncentrując się na Izrael Iran konflikt oraz Izrael Liban. Analizujemy, czy Izrael zaatakował Iran i jakie mogą być skutki tych działań. Zastanawiamy się, co przyniesie przyszłość, gdy Iran zaatakował Izrael, oraz czy Iran zaatakuje Izrael ponownie.

Żydowski Instytut Historyczny - logo

Na stronie od 2024-10-13

17/10/2024 r.

Rola edukatorów we współczesnych instytucjach zajmujących się historią i kulturą Żydów

Spotkanie poświęcone roli edukacji w instytucjach zajmujących się historią i kulturą Żydów, które odbędzie się 17 października w Żydowskim Instytucie Historycznym w ramach cyklu Czwartek na Tłomackiem. W wydarzeniu wezmą udział edukatorki i edukatorzy z Muzeum POLIN, Muzeum Getta Warszawskiego oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego.

22 Kamera Dawida - plakat

Na stronie od 2024-10-13

04/11/2024 r.

22. FESTIWAL „KAMERA DAWIDA” 4-10.11.2024

4 listopada w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN rozpocznie się 22. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA”.
To największe i najstarsze tego typu wydarzenie w Polsce i jedno z pierwszych w Europie.
Organizatorzy zaprezentują warszawskiej publiczności najciekawsze współczesne produkcje o tematyce żydowskiej oraz produkcje zaangażowane, w których podejmowane są kwestie antysemityzmu oraz innych przejawów wykluczenia. Festiwal jest wydarzeniem międzynarodowym odbywającym się w Warszawie oraz online.

DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie - front publikacji

Na stronie od 2024-10-13

13/10/2024 r.

DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie

W niedzielę 13.10 o godzinie 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Buchnerem autorem książki „DZIECI HASKALI – Abraham Buchner i jego potomkowie”