Kronika Wydarzeń Bieżących

FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Na stronie od 2023-02-03

17/04/2023 r.

"Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Program obchodów – materiały prasowe

Wystawa czasowa "Wokół nas morze ognia" 11. edycja akcji społeczno-edukacyjna Żonkile w sześciu miastach Polski, międzynarodowe konferencje popularnonaukowe i spotkanie z Martínem Caparrósem, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze – to tylko wybrane wydarzenia, które w 2023 r. Muzeum POLIN przygotowało w ramach całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywających się pod hasłem "Nie bądź obojętny".

Pastor Steven Reece podczas odbierania tytułu Człowieka Pojednania 31 stycznia 2023 r. w Warszawie. Fot. Maria Tajchman

Na stronie od 2023-02-02

02/02/2023 r.

Steven Reece zasłużył na tytuł Człowieka Pojednania w sposób niezwykły

Laudacja na cześć pastora Stevena Reece’a – założyciela fundacji Matzevah, człowieka kierującego działaniami amerykańskich baptystów na żydowskich cmentarzach w Polsce – wygłoszona 31 stycznia 2023 r. z okazji wręczenia mu przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów honorowego tytułu Człowieka Pojednania

Żydzi otwoccy i karczewscy

Na stronie od 2023-02-02

04/02/2023 r.

82. rocznica deportacji ostatnich Żydów karczewskich

Organizatorzy tegorocznego wydarzenia postanowili upamiętniać żydowskich współmieszkańców Karczewa w rocznicę deportacji z 1941 r. Przesiedlenie do getta warszawskiego oznaczało bowiem koniec dwustuletniej historii Żydów karczewskich. Wraz z warszawskimi Żydami i większością Żydów otwockich zostali oni zamordowani w obozie zagłady w Treblince latem 1942 r.

Legendy Krwi, Mord Rytualny

Na stronie od 2023-02-02

02/02/2023 r.

"Mord rytualny"

W katedrze sandomierskiej i tamtejszym kościele św. Pawła znajdują się XVIII- wieczne obrazy Karola de Prêvot przedstawiające Żydów dokonujących tzw. mordu rytualnego. Parę lat temu malowideł sandomierskich dotyczyła ożywiona dyskusja prasowa, której aktywnym uczestnikiem był zmarły niedawno jezuita, o. Stanisław Musiał. Został on wówczas oskarżony, że zabiegając o usunięcie z kościołów obrazów, zasiewa w świadomości sandomierzan ziarna przesądu o krwi, wcześniej tam nieobecne.

Austriackie Forum Kultury - fragment logo

Na stronie od 2023-02-01

01/02/2023 r.

Retrospekcja: Warszawa Singera

Zapraszamy do naszej mediateki na retrospekcję zeszłorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Rozmowy m. in. z Agnieszką Holland, Meirav Hen – wnuczką Icchoka Baszewisa Singera i Dorotą Stalińska, która czyta fragmenty opowiadań Idy Fink.

Monika i Stanislaw Krajewscy

Na stronie od 2023-01-31

18/01/2023 r.

Stanisław Krajewski, Z okazji otrzymania „Menory dialogu”

"Celem dialogu nie jest zmiana artykułów wiary. Nie chodzi też o uznanie dogmatów innej religii. Można natomiast przyjąć, że ci inni dzięki swoim wierzeniom kroczą dobrą drogą – ku realizacji sprawiedliwszych stosunków między ludźmi, a nawet ku promowaniu świętości w świecie – i z tego powodu ich wierzenia wyrażają pewną prawdę. Filozof Yehuda Gellman nazywa ją prawdą celu. Gdy jednak myślimy o prawdzie w zwykłym sensie, to powinniśmy zgodzić się z tym, że w dialogu nie chodzi o wspólne ustalanie prawdy, ale o wspólne bycie w prawdzie."

Magazyn MEMORIA Nr.64 - fragment strony tytułowej

Na stronie od 2023-01-31

31/01/2023 r.

Miesięcznik "Memoria" Nr 64 (01/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Auschwitz

Na stronie od 2023-01-29

27/01/2023 r.

78. ROCZNICA WYZWOLENIA AUSCHWITZ - obchody

Obyśmy my, wolni, potrafili dziś zachować się inaczej.
Milczeć, znaczy oddawać głos sprawcom,
Zachować neutralność oznacza wyciągnąć dłoń ku gwałcicielowi,
Pozostać obojętnym to nic innego jak dawać przyzwolenie mordercom.

Dziś oto, na naszych oczach, pamięć mówi nam: sprawdzam!
Dziś widać bardzo wyraźnie, czyje drzwi się otwierają,
a czyje pozostają zamknięte.

(Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl)

Na stronie od 2023-01-29

29/01/2023 r.

Douglas Emhoff w Polsce

Douglas Emhoff przebywa w Polsce od czwartku. Jest wysłannikiem administracji prezydenta Joego Bidena i wiceprezydentki Kamali Harris w zakresie zwalczania antysemityzmu na świecie i wspierania pamięci o Holokauście. Jego wizycie w Małopolsce - Oświęcimiu, Krakowie i Gorlicach - towarzyszą dziennikarze, którym drugi dżentelmen wprost mówi, że to dla niego wizyta bardzo emocjonująca.

Ground Picture | Shutterstock

Na stronie od 2023-01-29

29/01/2023 r.

Osiem błogosławieństw, czyli co to znaczy być uczniem Jezusa?

"Szczęśliwi biedni, cierpiący udrękę, głodni i spragnieni; szczęśliwi znieważani, prześladowani i oczerniani z powodu Jezusa. Mają się cieszyć i radować. Zaskakują nas te słowa..." Komentarz ks. Grzegorza Michalczyka do czytań

Akt Konfederacji Warszawskiej. Fot. Wikimedia Commons

Na stronie od 2023-01-27

27/01/2023 r.

450. rocznica Konfederacji Warszawskiej. Wspólnota Sumienia: Inność nie może być usprawiedliwieniem dla dyskryminacji

"Oddając hołd autorom Konfederacji Warszawskiej, wzywamy instytucje państwa polskiego, aby w swoich działaniach kierowały się troską o zachowanie praw i wolności obywatelskich – piszą członkowie międzyreligijnej Koalicji Wzajemnego Szacunku.
Oświadczenie z okazji 450. rocznicy Konfederacji Warszawskiej 27-28 stycznia 2023 r.

Auschwitz

Na stronie od 2023-01-27

23/12/2024 r.

Lekcja Auschwitz

E-learning
Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym. Jednak osoby, które nie mogą odwiedzić byłego obozu Auschwitz, mają możliwość zapoznania się z jego historią dzięki edukacji prowadzonej przez Internet. Natomiast dla osób, które odwiedziły już to miejsce, zdalny dostęp do materiałów edukacyjnych pomoże w pogłębieniu wiedzy zdobytej podczas wizyty. E-learning może być wykorzystywany także jako pomoc w przygotowaniu do odwiedzin Miejsca Pamięci.

Dialog katolicyzmu z religiami abrahamicznymi w Kościele w Polsce – prezentacja raportu

Na stronie od 2023-01-25

28/01/2023 r.

Dialog katolicyzmu z religiami abrahamicznymi w Kościele w Polsce – prezentacja raportu

Prezentacja raportu przygotowanego przez Grupę Dialog Międzyreligijny w ramach prac Kongresu Katoliczek i Katolików:
𝗗𝗜𝗔𝗟𝗢𝗚 𝗞𝗔𝗧𝗢𝗟𝗜𝗖𝗬𝗭𝗠𝗨 𝗭 𝗥𝗘𝗟𝗜𝗚𝗜𝗔𝗠𝗜 𝗔𝗕𝗥𝗔𝗛𝗔𝗠𝗜𝗖𝗭𝗡𝗬𝗠𝗜 𝗪 𝗞𝗢𝗦́𝗖𝗜𝗘𝗟𝗘 𝗪 𝗣𝗢𝗟𝗦𝗖𝗘.