Kronika Wydarzeń Bieżących

o. Wiesław Dawidowski OSA

Na stronie od 2025-01-18

18/01/2025 r.

Wiesław Dawidowski OSA: Rok święty przypominał o Bożej sprawiedliwości [ROZMOWA]

„Nadzieja zawieść nie może” – to tytuł i zarazem pierwsze słowa z bulli Papieża Franciszka, ogłaszającej Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Na to wydarzenie, które rozpoczęło się w Wigilię 2024 roku, Watykan i Rzym przygotowywały się od miesięcy. Przed Jubileuszem wyremontowano wiele miejsc ważnych dla turystów i pielgrzymów. Tych – w ciągu całego roku świętego – ma przybyć co najmniej 32 miliony, a wśród nich wielu Polaków. Rok święty w Kościele po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 roku, ale jego źródła pochodzą z o wiele wcześniejszych czasów. Rok święty był bowiem obchodzony był również przez Żydów.

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską

Na stronie od 2025-01-17

21/01/2025 r.

Spotkanie z s. Katarzyną Kowalską w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z s. Katarzyną Kowalską, teolożką, religioznawczynią, wiceprzewodniczącą zarządu ICC Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, która wygłosi wykład pt. „Czy dialog chrześcijańsko- żydowski jest potrzebny?”. Spotkanie w ramach XVII Obchodów Międzynarodowych Dni Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu odbędzie się 21 stycznia 2025 r. o godz. 16:00 w Sali Konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, ul. Szopena 23.

S. Katarzyna Kowalska

Na stronie od 2025-01-17

16/01/2025 r.

S. Katarzyna Kowalska: nie da się rozumieć Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm

„Nie da się poznawać i pogłębiać rozumienia misterium Kościoła, ignorując biblijny i współczesny judaizm. Jezus wcielił się w lud Izraela i nie był przecież chrześcijaninem” – mówi s. dr Katarzyna Kowalska NDS. W rozmowie z KAI teolożka i religioznawczyni opowiada o podstawach relacji chrześcijańsko-żydowskich, osobistym zaangażowaniu, stanie dialogu w Polsce i pokoju. „Uważam, że jako Polka, która urodziła się na Podkarpaciu, w niegdysiejszej krainie sztetli, mam obowiązek poznawać, kim byli moi żydowscy sąsiedzi, przywracać pamięć o nich, budować mosty zrozumienia i empatii oraz uczyć, że inna religia, kultura czy kolor skóry nie są zagrożeniem, ale ubogaceniem” – przekonuje.

Pamięć i dialog lokalnie

Na stronie od 2025-01-13

14/01/2025 r.

Pamięć i dialog lokalnie

Rozpoczynamy Nowy Rok w miłych okolicznościach - zostaliśmy zaproszeni przez krakowski Klub Inteligencji Katolickiej, do podzielenia się naszymi doświadczeniami w pracy nad pamięcią i dialogiem. To dla nas wyróżnienie i zaszczyt. Bardzo cieszymy się, że ponownie będziemy mogli opowiedzieć w szacownej stolicy Małopolski, o naszych działaniach w Mszanie Dolnej. Zapraszamy na to spotkanie, już jutro 🙂 Szczegóły na plakacie

Zaproszenie na XXVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim

Na stronie od 2025-01-12

16/01/2025 r.

Zaproszenie na krakowskie obchody Dnia Judaizmu

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim to czas refleksji i modlitwy, który pomaga nam odkrywać korzenie chrześcijaństwa. Ojciec Święty Jan Paweł II przypominał, że judaizm „nie jest religią zewnętrzną wobec chrześcijaństwa, lecz czymś głęboko z nim związanym”

Dziś 75 urodziny obchodzi prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiŻ

Na stronie od 2025-01-10

10/01/2025 r.

10. stycznia - dziś 75. urodziny obchodzi prof. Stanisław Krajewski, współprzewodniczący PRChiŻ

Profesor w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów od jej powstania w roku 1990. Autor m.in. książek „Żydzi, judaizm, Polska”; „54 komentarze do Tory dla nawet najmniej religijnych spośród nas”; „Poland and the Jews: Reflections of a Polish Polish Jew”; „Tajemnica Izraela a tajemnica Kościoła”; „Nasza żydowskość”; „Co zawdzięczam dialogowi międzyreligijnemu i chrześcijaństwu”.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia 2025

Na stronie od 2025-01-09

18/01/2025 r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 18-25 stycznia 2025

W tym roku wiodącym hasłem jest Jezusowe pytanie: „Czy wierzysz w to?” Jest to fragment z Ewangelii św. Jana /J 11,17-27/ nawiązujący do dialogu między Jezusem a Martą, kiedy Jezus odwiedził dom Marty i Marii w Betanii po śmierci ich brata Łazarza. W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego chrześcijańskiego soboru ekumenicznego, który odbył się̨ w Nicei, niedaleko Konstantynopola w 325 r. n.e. Obchody te stanowią̨ wyjątkową̨ okazję do refleksji i świętowania wspólnej wiary, wyrażonej w Credo sformułowanym podczas tego soboru.

First Things - logo

Na stronie od 2025-01-09

04/10/2014 r.

Why Evangelical Support for Israel is Waning

The recent Christ at the Checkpoint Conference has a number of evangelical groups concerned about waning support for the nation of Israel among Evangelicals (see here and here ). David Brog of Christians United for Israel even wonders whether the end of evangelical support for Israel has come .

Synagoga et Ecclesia

Na stronie od 2025-01-08

29/01/2025 r.

Don't miss 'Marking 'Nostra Aetate' in our time

Online lecture by Dr Ed Kessler
You are welcomed to an online lecture at NDS Centre in London
Weds 29 January, 2 pm (UK)
Don't miss 'Marking 'Nostra Aetate' in our time: Key moments in the history of Christian-Jewish relations' hosted by the Sion Centre for Dialogue and Encounter. This session is online, please contact sioncentrefordialogue@gmail.com for Zoom joining information.

Dzień Judaizmu w  Warszawie

Na stronie od 2025-01-07

19/01/2025 r.

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce: obchody w Warszawie 19. stycznia w kościele Srs Benedyktynek

Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. Jest to też okazja – jak podkreśla Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP – do propagowania posoborowego wyjaśniania tekstów Pisma Świętego, które w przeszłości mogły być interpretowane w sposób antyjudaistyczny i antysemicki, do wyjaśniania wiernym tragedii Zagłady Żydów i ukazywania antysemityzmu jako grzechu. Zachęca się by do chodów Dnia Judaizmu zarówno na szczeblu ogólnopolskim, diecezjalnym jak i parafialnym zapraszać do wspólnych modlitw Żydów oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich.

Dyskusja z udziałem prof. Jana Grabowskiego oraz prof. Michała Bilewicza - plakat

Na stronie od 2025-01-06

08/01/2025 r.

Dyskusja z udziałem prof. Jana Grabowskiego oraz prof. Michała Bilewicza

„Wybielanie: Polska wobec Zagłady Żydów”
Instytut Narutowicza zaprasza na dyskusję z udziałem prof. Jana Grabowskiego i prof. Michała Bilewicza. Punktem wyjścia do dyskusji będzie książka autorstwa prof. Grabowskiego pt. „Wybielanie: Polska wobec Zagłady Żydów” (Wydawnictwo Vis-a-Vis Etiuda), która niedawno miała swoją premierę, a także polemika na łamach Jewish.pl pomiędzy prof. Janem Grabowskim oraz prof. Michałem Bilewiczem.

First Things - logo

Na stronie od 2025-01-06

02/01/2025 r.

Jubilee 2025: New Year’s Resolutions and Resources

George Weigel: Jubilee 2025 began on Christmas Eve 2024, with the opening of the Holy Door of St. Peter’s in Rome, and will conclude on January 6, 2026, when that door of the Vatican basilica is closed. The theme of this holy year is Peregrinantes in Spem (Pilgrims in Hope), and, like every other such celebration since Pope Boniface VIII inaugurated the practice of holy years in 1300, Jubilee 2025 is intended to intensify our experience of God’s grace—the divine life—at work within and around us. How might we cooperate with that ever-present grace so that each of us helps make this jubilee year a time of spiritual renewal in the Church?

JCRelations.net

Na stronie od 2025-01-03

03/01/2025 r.

JCRelations.net: January edition online

This site is devoted to fostering mutual respect and understanding between Christians and Jews around the world.
Here you will find articles, reviews, reports, official statements, and study resources on Jewish-Christian relations, as well as links to many related organizations.

Pokłon Trzech Króli

Na stronie od 2025-01-03

06/01/2025 r.

Epifania

Epifania - mówią:
- ks. Grzegorz Michalczyk, rektor kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła i św. Alberta Chmielowskiego w Warszawie, Krajowy Duszpasterz Środowisk Twórczych
- ks. Michał Jabłoński, proboszcz parafii ewangelicko reformowanej w Warszawie
w kontekście Święta Epifanii (Objawienia Pańskiego, "Trzech Króli") u chrześcijan.
Objawienie - Tora: rabin Jonathan Sacks: objawienie na górze Synaj. "Podczas objawienia na górze Synaj doszło do czegoś bez precedensu, co na stałe zagościło na horyzoncie ludzkiej myśli, a czego konsekwencje nie były w pełni rozumiane jeszcze setki, a nawet tysiące lat później. Na Synaju narodziła się polityka wolności."