Kronika Wydarzeń Bieżących

Prof. Jan Grabowski. Fot. Adrian Grycuk / Barbara Engelking. Fot. Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Na stronie od 2021-02-23

23/02/2021 r.

Wyrok w procesie prof. Engelking i prof. Grabowskiego to ostrzeżenie

Polityka historyczna PiS opiera się na mitach, półprawdach, przemilczeniach i zwyczajnych kłamstwach. Heroiczna wersja polskiej historii ma tworzyć dumną wspólnotę, gotową do stygmatyzacji, wykluczenia i ukarania każdego, kto ośmiela się wskazywać fakty niezgodne z oficjalną wersją.

Wspólnota Sumienia – Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2021-02-22

22/02/2021 r.

Oświadczenie Wspólnoty Sumienia – Koalicji Wzajemnego Szacunku ws. pandemii COVID-19

Jesteśmy także świadomi obaw, jakie u wielu osób rodzi kwestia szczepień przeciwko wirusowi COVID-19.
W naszym najgłębszym przekonaniu, odwołując się do stanowiska Polskiej Akademii Nauk, „szczepienie jest jedynym racjonalnym wyborem, dzięki któremu będziemy mogli szybciej wyjść z pandemii, ochronić życie i zdrowie milionów osób oraz ograniczyć kryzys ekonomiczny i społeczny”.

Rabinka Małgorzata Kordowicz

Na stronie od 2021-02-22

22/02/2021 r.

Kształt tragedii

Aborcja w Biblii?! To prawda, że nie ma na jej kartach bezpośrednio mowy o umyślnym wywołaniu poronienia, ale nie oznacza to, że nie znajdujemy fragmentów, które rzucają nieco światła na tę kwestię.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku

Na stronie od 2021-02-22

22/02/2021 r.

Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku

NOWA INICJATYWA DLA PROMOWANIA DIALOGU I POROZUMIENIA
Zapraszamy na wirtualną inaugurację nowego projektu, opartego na doświadczeniu dialogu międzywyznaniowego i międzykulturowego. Jest to inicjatywa wyjątkowa i pionierska. Powołujemy Wspólnotę Sumienia - Koalicję Wzajemnego Szacunku. Tworzy ją dwanaście osób. Wywodzą się z różnych religii, grup kulturowych, etnicznych; są wśród nich wyznawcy chrześcijaństwa, judaizmu i islamu, liderzy organizacji mniejszościowych oraz akademicy. Inicjatywa ta nie ma na celu pogłębiania dialogu ekumenicznego czy międzyreligijnego, tym bowiem profesjonalnie zajmuje się wiele organizacji. Zrodziła się ona z potrzeby okazania solidarności z tymi, którzy doświadczają pogardy, wykluczenia lub przemocy.

Wołyń - pogranicze wszystkiego

Na stronie od 2021-02-21

23/02/2021 r.

Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu

Natalia Bryżko-Zapór prowadzi nas więc przez Wołyń dzisiejszy i przeszły. Wołyń arian i współczesnych protestantów, Wołyń przemytników papierosów i emigrantów, Wołyń żyjący w cieniu Donbasu i krwawej historii, Wołyń urzekających krajobrazów i lasów zdewastowanych przez rabusiów bursztynu, Wołyń Ukraińców, Żydów i Polaków. Wreszcie Wołyń przedwiecznych bogów, boginek i upiorów.

Działalność syjonistów-rewizjonistów w Polsce w latach 1944/1945- 1950

Na stronie od 2021-02-19

16/03/2021 r.

Działalność syjonistów-rewizjonistów w Polsce w latach 1944/1945- 1950

Po II wojnie światowej prowadziło działalność polityczną (legalnie lub nielegalnie) 11 partii żydowskich: jedną z nich byli odwołujący się do Ze’ewa Żabotyńskiego syjoniści-rewizjoniści. O losach tej mało znanej grupy opowie w ramach cyklu "ABC judaizmu i dziedzictwa żydowskiego" dr Dominik Flisiak, zajmujący się działalnością polityczną Żydów w XIX i XX wieku. Organizator - Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

"Dale jest noc" - okładka

Na stronie od 2021-02-18

22/04/2018 r.

"Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski" - B. Engelking, J.Grabowski, Panz (You Tube)

Jak Żydzi walczyli o życie w czasie II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Polsce oraz jaka była postawa Polaków wobec ukrywających się współobywateli pochodzenia żydowskiego opisuje książka "Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski". Dyskusja na temat książki będącej podsumowaniem wieloletnich badań odbyła się podczas spotkania z cyklu "Czytelnia POLIN" w Muzeum Historii Żydów Polskich.

Popiół

Na stronie od 2021-02-17

17/02/2021 r.

Popielec i Wielki Post 2021

Od Środy Popielcowej rozpoczyna się czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Kościół rzymskokatolicki w tym czasie jednoczy się z tajemnicą Jezusa przebywającego na pustyni (por. KKK 540). Celem tego okresu jest przygotowanie się do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych, czyli Wielkanocy. Wielki Post w Kościele jest bardzo starą tradycją, bo już wspomina o nim Atanazy z Aleksandrii w Liście na Wielkanoc z 334 roku.
Post w trzech wielkich religiach monoteistycznych – judaizmie, chrześcijaństwie i islamie

Zmarł Jan Jagielski

Na stronie od 2021-02-17

17/02/2021 r.

Jan Jagielski (1937-2021)

Z bólem zawiadamiamy o odejściu Jana Jagielskiego, działacza społecznego, opiekuna cmentarzy żydowskich w Polsce. Niech dusza jego związana zostanie węzłem życia.

Pismo Ulryka Zwingliego „O wolności wyboru pokarmów”

Na stronie od 2021-02-17

26/01/2021 r.

Pismo Ulryka Zwingliego "O wolności wyboru pokarmów"

"Polski czytelnik otrzymuje więc na kolejnych stronach pismo dokumentujące symboliczny moment w historii zuryskiej, a szerzej szwajcarskiej Reformacji. Pozwala ono nie tylko przyjrzeć się problemowi, który stał się zapalnikiem dla zmian reformacyjnych w mieście i kantonie Zurychu, ale także daje możliwość posmakowania sposobu dyskutowania o reformie Kościoła i uprawiania teologii jaki prezentował teolog i humanista, przyszły lider Kościoła zuryskiego u progu zmian, jakie w mieście zaczęły się symbolicznie od nieposłuszeństwa wobec nakazów postnych”

Zbigniew Nosowski

Na stronie od 2021-02-17

17/02/2021 r.

Wotum nieufności wobec episkopatu, nie prymasa

"To nie Robert Fidura powinien rezygnować z członkostwa w Radzie Fundacji Świętego Józefa. Rezygnować powinni ze swoich stanowisk ci, przeciwko których działaniom protestuje w swojej bezsilności. (...) Rezygnacja Fidury kończy się wyrażeniem zaufania wobec prymasa. Bo ona jest wotum nieufności nie wobec prymasa, lecz wobec Konferencji Episkopatu Polski. Organem powołującym Radę Fundacji jest właśnie cała Konferencja. Rozumiem Fidurę. Trudno być nominatem instytucji, do której się utraciło zaufanie."

Łukasz Krzyżanowoski, Dom którego nie było

Na stronie od 2021-02-17

24/04/2017 r.

Po Zagładzie

Co czekało na Żydów, którzy po wojnie chcieli wrócić do swoich domów? Jakub Korus rozmawia z Łukaszem Krzyżanowskim