Kronika Wydarzeń Bieżących

Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim - webinarium

Na stronie od 2023-06-27

28/06/2023 r.

„Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim”

Webinarium „Polska konspiracja wobec konspiracji żydowskiej i powstania w getcie warszawskim” z udziałem prof. Dariusza Libionki, głównego historyka ds. badań nad Zagładą Żydów w Państwowym Muzeum na Majdanku. Spotkanie odbędzie się w środę 28 czerwca o godz. 18:00 na platformie Zoom pod linkiem: https://zoom.us/j/93567690061.

prof. Marcin Wodziński

Na stronie od 2023-06-26

25/06/2023 r.

Spojrzenie na żydowskich sąsiadów. Studia „dla ludzi z pasją”

Adam Szostkiewicz, POLITYKA: O Katedrze Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, która obchodzi 30-lecie, opowiada jej szef prof. Marcin Wodziński.
Zainteresowanie kulturami mniejszościowymi. W Świdnicy, z jej czeskimi, austriackimi, pruskimi i żydowskimi zabytkami, było to dość oczywiste. Od lat 70., a szczególnie w latach 80., zainteresowanie kulturami mniejszości było często rodzajem opozycji wobec kultury dominującej, próbą innego i szerszego rozumienia polskości. Dlatego ciekawiły nas kultury żydowska, niemiecka, romska, ukraińska, białoruska. I kultury regionalne, jak śląska czy kaszubska. Wciąż byli też ludzie, którzy pamiętali kulturę zamordowaną z czasów, gdy jeszcze żyła. Tacy jak mój mistrz językoznawca i mediewista prof. Jerzy Woronczak.

Spalić pikło - bunty w obozach zagłady

Na stronie od 2023-06-26

26/06/2023 r.

Spalić piekło

Bunt, opór, próby ucieczek pokazują, że wśród więźniów Auschwitz-Birkenau wciąż tliły się nadzieja i wiara w przetrwanie. To właśnie tej ludzkiej sile i nadzwyczajnej determinacji starają się oddać głos autorzy podcastu "Spalić piekło". Masowe obozy zagłady, krwawe fabryki śmierci, stały się symbolami barbarzyństwa, upodlenia i zezwierzęcenia, ale otaczające je ciężkie mury były też świadkami niezwykłej odwagi. Bo choć każdy przejaw buntu wśród więźniów był brutalnie tłumiony, nie brakowało aktów heroizmu i ducha walki o godność. O nich jest ta opowieść.

Rodzina Ulmów - swiadectwo i testament

Na stronie od 2023-06-25

28/06/2023 r.

Konferencja „Rodzina Ulmów – świadectwo i testament”

Józef i Wiktoria Ulmowie wraz z sześciorgiem dzieci mieszkali w Markowej na Podkarpaciu. W czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów. Nocą 24 marca 1944 r. do ich domu wtargnęli hitlerowcy. Najpierw zamordowali ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w dziewiątym miesiącu ciąży, a także sześcioro ich dzieci, z których najstarsze miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku.
Konferencja odbędzie się 28 czerwca (środa) o godz. 10.00 w sali konferencyjnej Domu Arcybiskupów Warszawskich (ul. Miodowa 17/19)
Zgłoszenia udziału prosimy przesyłać na adres rlaczny@ekai.pl.

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

Na stronie od 2023-06-25

24/06/2023 r.

Kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince

Treblinka, w ostatnią sobotę...
Dziś kolejne comiesięczne spotkanie w Treblince. Dziś byli z nami przybysze z Warszawy, Ostrówka, Płocka, Wołomina, Oświęcimia, Chotomowa. Znów odczytaliśmy apel Haliny Birenbaum. Imiona zamordowanych. Psalmy, El male rachamim i Modlitwa nad grobami przyjaciół. Niesamowite spotkanie z przybyła z daleka rodziną z małymi dziećmi. Przyjedziemy tu znów niebawem. Ale przedtem jeszcze modlitwa na Stacji Radegast, wyprawa do Jedwabnego i Marsz Pamięci w Warszawie.

77. rocznica pogromu kieleckiego

Na stronie od 2023-06-25

04/07/2023 r.

77. rocznica pogromu kieleckiego

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 na cmentarzu żydowskim w Kielcach. Przy grobie ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku odbędzie się międzyreligijna modlitwa w intencji zamordowanych, oraz o pokój w Ukrainie, Polsce, Europie i na świecie.
O godz. 17.00 wyruszy Marsz Pamięci spod pomnika Menora przy alei IX Wieków Kielc, który zakończy się przy kamienicy przy ul. Planty 7/9 – miejscu zbrodni.
4 lipca 1946 roku wzburzony tłum, podżegany insynuacjami dotyczącymi rzekomego mordu rytualnego, wraz z żołnierzami i milicjantami napadł na żydowskich współmieszkańców

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów - front

Na stronie od 2023-06-22

22/06/2023 r.

Poza strachem. Jak Polacy ratowali Żydów

Ryzykowali wszystko: życie własne i swoich bliskich, swoich sąsiadów i całych wsi, by ratować Żydów, często zaledwie znajomych lub nawet zupełnie sobie obcych. Wojna splotła ich losy tak, że – jak pisze Autorka- stali się syjamskimi braćmi, zrośniętymi nie ciałem tylko groźbą śmierci. Wydawałoby się – na zawsze. Ale czy tak było? Czy wybawiony stawał się wybawcą, kiedy po wojnie ich losy się odwróciły?

"Więź" - Logo

Na stronie od 2023-06-22

22/06/2023 r.

Osoba, podmiotowość, solidarność

Podejście personalistyczne jest odpowiedzią na depersonalizujące tendencje w życiu społecznym, prowadzące do braku podmiotowości jednostek i zaniku solidarności międzyludzkiej.

Conference of European Churches logo

Na stronie od 2023-06-20

20/06/2023 r.

Zgromadzenie Ogólne Konferencji Kościołów Europejskich w Tallinie: "Z Bożym błogosławieństwem – kształtując przyszłość”

14 do 20 czerwca 2023
- Cztery główne wystąpienia: białoruskiej opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, niemieckiego socjologa prof. Hartmuta Rosy, byłego arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa (Kościół Anglikański) oraz patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja I (Kościół Prawosławny).
- dwie dyskusje panelowe związane z tematem wojny w Ukrainie.

Ceremonia Otwarcia Zjazdu Lublinerów - zaproszenie

Na stronie od 2023-06-20

02/07/2023 r.

Zjazd Lublinerów 2023

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie ma przyjemność zaprosić do uczestnictwa w wydarzeniach Zjazdu Lublinerów – międzynarodowego spotkania potomków lubelskich Żydów. Potomkowie lubelskich Żydów mieszkają obecnie w różnych rejonach świata. Łączą ich poszukiwania rodzinnych korzeni i identyfikacja z miejscem pochodzenia.

Forum Dialogu - logo

Na stronie od 2023-06-20

18/06/2023 r.

Ogólnopolska Konferencja Liderów Dialogu 2023

16-18 czerwca 2023 roku mieliśmy przyjemność zaprosić aktywistki i aktywistów z naszej sieci na IX Ogólnopolską Konferencję Liderów Dialogu – wydarzenie wyjątkowe, nie tylko ze względu na przypadające wtedy dwa bardzo dla nas ważne jubileusze – XXV-lecie Forum Dialogu i X-lecie programu Liderzy Dialogu – ale także ze względu na to, że oficjalnie ogłosiliśmy kluczową zmianę w strategii działania Forum.
Drugiego wieczoru konferencji zorganizowaliśmy inaugurację Sieci Forum Dialogu – sieci, która zrzeszając w Polsce i za granicą ludzi działających na rzecz poprawy relacji polsko-żydowskich, będzie stanowić trzon wszystkich podejmowanych przez Forum działań.

SZOFAR

Na stronie od 2023-06-19

28/06/2023 r.

POWIETRZE TEMATEM 32. FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ

"Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie głosi chwałę Izraela; biblijnego i współczesnego. I na tyle, na ile pozwala nam nasza wiedza, umiejętności i możliwości, jest niewielką, ale wspólną przestrzenią, w której Izrael spotyka się z Diasporą, a świat żydowski dopełnia się."