Kronika Wydarzeń Bieżących

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Na stronie od 2024-03-28

21/04/2024 r.

Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego

Uczestnicy Marszu, organizowanego co roku od ponad 25 lat przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów, przechodzą w milczeniu trasą Warszawskiego Szlaku Martyrologii Żydowskiej. Podczas marszu nie ma przemówień. Intonowane są modlitwy żydowskie i chrześcijańskie, psalmy odmawiane są zaś wspólnie po polsku, w przekładzie Czesława Miłosza. Nie zabraknie również modlitwy Jana Pawła II za naród żydowski na Umschlagplatzu, czyli tam, gdzie odmawiał ją papież

Andrei Rublow - Pusty grób (fragment)

Na stronie od 2024-03-26

31/03/2024 r.

Wielkanoc 2024. Błogosławionej Paschy

Na Święta Wielkiej Nocy Wszystkim, w tym naszym chrześcijańskim członkom i przyjaciołom obchodzącym je teraz według obrządków zachodnich składamy Życzenia Świąteczne. Życzymy szczególnie wyzwolenia od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem jest wciąż ta wojna - wojna w Ziemi Świętej i w Ukrainie.

Konstsnty Gebert

Na stronie od 2024-03-25

25/03/2024 r.

Izrael i Palestyńczycy. Krótka historia konfliktu Konstanty Gebert

Z tego odcinka dowiesz się, jakie były przyczyny konfliktu izraelsko-arabskiego, jak przebiegał i skąd wziął się obecny podział Palestyny. Opowiada o tym Konstanty Gebert, psycholog, dziennikarz, wykładowca akademicki, znawca Izraela. Autor podcastu “Ziemia zbyt obiecana” i felietonista Kultury Liberalnej.

ICCJ Conference 2024 - logo

Na stronie od 2024-03-21

23/06/2024 r.

Holiness: A Religious Imperative and Moral Obligation?

Sunday, June 23 - Wednesday, June 26

ICCJ's 2024 annual conference, entitled "'Be holy, because I, the Lord, your God, am holy.' (Wajikra / Leviticus 19:2) - Holiness: Religious Imperative and Moral Obligation?", will take place in Salzburg/Austria, June 23-26, and the online registration for participants is now open.
The conference is organized in collaboration with ICCJ's Austrian member organization, the Koordinierungsausschuss für christlich-jüdische Zusammenarbeit, and the Paris Lodron Universität Salzburg, Research Programme Jewish Christian Dialogue and will be offered with simultaneous translation in English and German.

PRChiZ - logo

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

Stanowisko w sprawie publikacji portalu DEON.pl

Polska Rada Chrześcijan i Żydów oraz Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”:
Przed tygodniem zwróciliśmy się do kierownictwa redakcji portalu deon.pl w sprawie artykułu „Św. Cyprian - Nie tylko wzywamy Ojca, który jest w niebie, ale i dodajemy równocześnie słowo «nasz»”. O taki głos prosiło nas wiele osób zaniepokojonych treścią i formą opublikowanego tekstu. Ponieważ nie doczekaliśmy się reakcji ani odpowiedzi, zdecydowaliśmy o upublicznieniu tej wiadomości, tym razem w formie oficjalnego stanowiska.

Happy Purim

Na stronie od 2024-03-18

23/12/2024 r.

Purim and Human Dignity

Rabbi Joel Levy in conversation with Peta Jones Pellach on whether and how a festival based on the Book of Esther, with its story of court intrigue, drunken parties, revenge and killing, can teach us something about human dignity. Elijah Interfaith Institute

Zwój Estery, XVIII/XIX wiek, detal, Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

Na stronie od 2024-03-18

23/03/2024 r.

U Żydów Post Estery i Purim 2024/5784

CHAG PURIM SAMEACH

Purim 2024 rozpocznie się w sobotę wieczorem 23 marca i potrwa do niedzieli 24 marca (w Jerozolimie do poniedziałku).
Święto Purim jest poprzedzane przez trwający od wschodu do zachodu słońca post Estery. Odprawia się go w celu uczczenia królowej, która pościła przez trzy dni, zanim poszła do króla Achaszwerosza. Jest to symbol niepewności i strachu związanych z życiem na wygnaniu, a także świadectwo pochodzenia Purim, które narodziło się w diasporze żydowskiej zapewne w II wieku p.n.e.

Początek Wielkiego Postu - Dekanat Sokólski

Na stronie od 2024-03-18

18/03/2024 r.

U chrześcijan obrządków wschodnich Wielki Post od 18. marca 2024

Cztery tygodnie przygotowań z Niedzielą Seropustną 17 marca i Wielki Post od 18 marca 2024 w obrządkach wschodnich.
Post jest nie tylko czasem ograniczeń w spożywaniu pokarmów, ale także okresem wzmożonej modlitwy, nabożeństw, czytania świętych ksiąg, spełniania dobrych uczynków, jałmużny. Post oczyszcza i uzdrawia zarówno ciało, jak i duszę. Człowiek potrzebuje postu, by wzrastać, przemieniać marność swojej ludzkiej kondycji, podążać w kierunku świętości. «Nawróćcie się do Mnie całym swym sercem, przez post i płacz, i lament». Rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty! Nawróćcie się do Pana, Boga waszego! On bowiem jest litościwy, miłosierny, nieskory do gniewu i bogaty w łaskę, a lituje się nad niedolą. (Jl 2, 12)
- Po co nam post?
- Post w trzech wielkich religiach monoteistycznych

Fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie od 2024-03-17

14/03/2024 r.

Nagroda dla Alexa Dancyga - zakładnika terrorystów Hamasu

W warszawskiej Synagodze Nożyków odbyła się w czwartek wieczorem (2024-03-14) uroczystość wręczenia Nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego Alexowi Dancygowi – zakładnikowi polsko-żydowskiemu, przetrzymywanemu od 7 października ub.r. przez terrorystów Hamasu. Laureat urodził się i do 9. roku życia wychowywał się w Warszawie, jest historykiem, strażnikiem pamięci o Holokauście, ekspertem Instytutu Jad Waszem w Jerozolimie, promuje jak najlepsze związki polsko-żydowskie oraz opowiada się za pokojowym ułożeniem się Żydów i Palestyńczyków na tej samej ziemi. W imieniu uhonorowanego nagrodę odebrał jego syn Yuval.

Alex Dancyg Fot. Piotr Molecki/East News

Na stronie od 2024-03-17

14/03/2024 r.

Alex Dancyg: człowiek pokoju, dialogu i przyjaźni

Dziś Orzeł Jana Karskiego trafia do Alexa Dancyga. Trudno nie zauważyć duchowej bliskości pomiędzy patronem nagrody a jej laureatem. Obydwaj są ludźmi zdolnymi do poszerzania swej tożsamości. Jan Karski wobec Zagłady Żydów, poprzez którą – jak głosił – ludzkość popełniła po raz drugi grzech pierworodny, sam stał się Żydem z wyboru. Podobnie Alex Dancyg był świadomym Żydem, służącym swemu narodowi i państwu Izrael, który nigdy nie przestał być Polakiem.

Dialog

Na stronie od 2024-03-17

01/03/2024 r.

Interfaith Dialogue: Making Religion Part of Israel’s Middle East Peace

How did Rabbi Dr. Yakov Nagen, an unassuming, boyish-looking 55-yearold Talmudic scholar from Otniel, a small settlement south of Hebron, become involved in interfaith activities, meet with Muslim religious leaders,and travel throughout the world, spreading a message of peace, love and tolerance between Muslims and Jews?

Flaga Izraela

Na stronie od 2024-03-17

01/03/2024 r.

Israel as a Jewish State – Religious and Secular Dimensions

The rise of modern Zionism during the second half of the nineteenth century is essentially connected with the major processes that marked European Jewish life during the eighteenth and the nineteenth centuries. The most notable of these are the Enlightenment and its Jewish version and counterpart, the haskalah[1]; the process of secularization and its intellectual, political and cultural implications[2]; the struggle for the emancipation and integration of Jews in the societies in which they lived; the emergence of national consciousness and national movements in Europe; and the steady growth of modern racial anti-Semitism. All these phenomena exerted a long-term influence on the Jewish community in general, and on Israeli Jewish society in particular. Indeed, to this day they continue to help shape Jewish identities and to determine the role of religion within these identities.

Main Cathedral of the Russian Armed Forces. Image Credit: Odintsovo-Info

Na stronie od 2024-03-15

20/02/2024 r.

Open Letter: War in Ukraine and the Russian Church

We address your Excellencies, leaders of the major Christian Churches and confessions, to plead with you. We ask that you publicly address four acute problems that large-scale military conflicts in the modern world pose to all Christians:
- Using religion to justify violence
- Injustice
- Religious nationalism
- Outright lies emanating from church pulpits