Kronika Wydarzeń Bieżących

Zapalenie świecy chanukowej, 28.11.2021

Na stronie od 2021-11-28

02/01/2025 r.

Chanukowe światło daje siłę

Uroczystość zorganizowano 28 listopada pod Muzeum Polin. Rabin Michael Schudrich zapalił pierwszą świecę, opowiadając dzieciom o święcie Chanuki. Na scenie wystąpił chór Szkoły Lauder-Morasha.

Roraty - jeden z symboli Adwentu, którym nieodłącznym elementem jest lampion adwentowy. Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press

Na stronie od 2021-11-28

28/11/2021 r.

Adwent i Post Filipowy

Oczekujemy Mesjasza, chrześcijanie i Żydzi.
Teraz u większości chrześcijan zaczyna się Adwent, a w Kościołach wschodnich, w Polsce m.in. u prawosławnych na Podlasiu - Post Filipowy.
Podczas liturgii w ostatnią niedzielę lub w przeddzień rozpoczęcia postu odczytywany jest fragment Ewangelii o miłosiernym Samarytaninie.

Wacław Oszajca SJ. Fot. Jakub Halcewicz-Pleskaczewski

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Niemy głos mizara w Bohonikach

Księża z kościoła św. Brygidy w Gdańsku zorganizowali mszę „w intencji obrońców naszych granic”, i obawiam się, że nie są wyjątkiem. Naprawdę powinniśmy odpychać od siebie migrantów? A co z sumieniem?

JCC Warszawa

Na stronie od 2021-11-25

25/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Fenomen JCC, na świecie i w Polsce

Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Center – JCC) to instytucja, która narodziła się w USA w połowie XIX wieku. Dzisiaj to sieć setek ośrodków rozsianych po całym świecie angażujących i integrujących szeroko rozumianą społeczność żydowską oraz jej nieżydowskie rodziny i przyjaciół.

granica

Na stronie od 2021-11-25

02/01/2025 r.

Zbiórka reformowanej Diakonii na rzecz uchodźców i migrantów

Rada Diakonii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP apeluje o pomoc uchodźcom i migrantom na granicy polsko-białoruskiej i organizuje zbiórkę na ich rzecz. „Nie wolno nam pozostawić bez udzielenia pomocy nikogo, kto jej potrzebuje! Nie wolno nam patrzeć spokojnie, jak na wschodnim terenie przygranicznym łamane są podstawowe prawa człowieka” – czytamy w apelu. Jego pełna treść poniżej.

Rekolekcje w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu

Na stronie od 2021-11-25

03/12/2021 r.

Rekolekcje na ziemi oświęcimskiej

Wędrujemy razem z innymi ku spotkaniu z Bogiem. Jest czas, żeby mówić i żeby słuchać. Spróbujemy zacząć od tego drugiego – od takiego słuchania, żeby naprawdę usłyszeć: świat i w tym głos ziemi oświęcimskiej, siebie, drugiego człowieka, Boga. Można słuchać rozumem, można słuchać sercem. Jak słuchać, żeby drugi czuł się wysłuchany? To pytanie spróbujemy odnieść też do naszej relacji z Bogiem – bo i On czeka, że Go wysłuchamy...

Pomnik "Menora" — pierwszy monument wspominający żydowskie ofiary zbrodni w Babim Jarze, ustawiony w 1991 r. Сарапулов, Wikipedia, licencja CC BY-SA 4.0.

Na stronie od 2021-11-25

29/09/2021 r.

Babi Jar: pamięć i zapomnienie

Przez dziesięciolecia pamięć o wydarzeniach w Babim Jarze, wąwozie w Kijowie, w którym w 1941 roku Niemcy dokonali jednej z największych masakr II wojny światowej, była zniekształcana przez władze radzieckie. Jednocześnie dysydenci, artyści i mieszkańcy Kijowa starali się na własną rękę upamiętnić ofiary zbrodni. Po upadku ZSRR w Babim Jarze postawiono kilkadziesiąt pomników. Dlaczego upamiętnienie wydarzeń sprzed 80 lat nadal wywołuje gorące spory?

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Na stronie od 2021-11-25

28/11/2021 r.

Żydowskie ABC: Chazanut - sztuka prowadzenia modlitwy żydowskiej

Wielkie święta Rosz ha-Szana i Jom Kipur charakteryzuje rozbudowana liturgia synagogalna. Znakomity śpiew i właściwy sposób prowadzenia modlitw przez chazana, jego dobra interakcja ze zgromadzeniem w tym czasie odgrywa bardzo dużą rolę. Podczas spotkania zapytamy doświadczonych chazanów o to, na czym polega sztuka śpiewu kantoralnego. Zaśpiewają nam fragmenty pięknych melodii świątecznych i wytłumaczą nam ich przesłania.

Statut Kaliski

Na stronie od 2021-11-24

24/11/2021 r.

Statut Kaliski i jego rola w kształtowaniu polsko-żydowskich relacji

Niedawno byliśmy świadkami bezpardonowych i brutalnych wydarzeń w Kaliszu, gdzie uczestnicy marszu organizowanego z okazji Święta Niepodległości, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek i spalili tekst Statutu Kaliskiego. Aby przybliżyć historię i znaczenie tego dokumentu zapraszamy na specjalny wykład online prof. Hanny Zaremskiej.

chanukija

Na stronie od 2021-11-24

28/11/2021 r.

Chanuka, święto świateł - zaczyna się wieczorem 28 października

Chanuka to ośmiodniowe święto określane współcześnie jako Hag ha-Urim (hebr. Święto Świateł), które powstało na bazie wydarzeń historycznych opisanych w Księgach Machabejskich. W kalendarzu żydowskim święto rozpoczyna się 25 kislew a kończy 2 tewet, i wypada przeważnie w grudniu. W 2021 roku Chanuka rozpoczyna się wieczorem 28 listopada, kończy wieczorem 6 grudnia.

Praying Together in Jerusalem - Festival of Lights

Na stronie od 2021-11-24

02/12/2021 r.

Praying Together in Jerusalem - Festival of Lights

Join us for a special gathering of Praying Together in Jerusalem: Christians, Muslims and Jews will gather at the Fuchsberg Center, Rechov Agron 8, Jerusalem for shared learning, prayers, candle-lighting and celebrations.
Teachers will include Rabbi Joel Levy, Reverend Richard Sewell, and Mohammed Said Abraham As'ad, with music by Hanna Yaffe.