Kronika Wydarzeń Bieżących

Obmycie rąk

Na stronie od 2021-08-29

29/08/2021 r.

Problem prawdziwej „nieczystości” człowieka nie dotyczy zewnętrznych rytów

"To prawdziwe nieszczęście człowieka, gdy powołując się na obronę religijnych tradycji i wartości, w praktyce odrzuca w swym życiu Słowo Boże, postępując niegodziwie, żyjąc w pogardzie dla innych, czy głosząc nienawiść." - Z komentarza do Ewangelii ks. Grzegorza Michalczyka.

Szofar z rogu baraniego, XIX/XX wiek / zbiory ŻIH

Na stronie od 2021-08-29

29/08/2021 r.

God Detests Polarization

Tonight begins Slichot, the period of penitentiary prayers said leading up to the holidays of Rosh Hashana and Yom Kippur.

ICCJ offices Martin Buber House Heppenheim

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

ICCJ Backgrounder on Paul's Letter to the Galatians. 27.08.2021.

On the occasion of some irritations and concerns caused by a series of lessons given by Pope Francis on Paul's Letter to the Galatians, the ICCJ Executive Board asked its Honorary President, Dr Philip A. Cunningham, to provide some background on the Letter to the Galatians and the Pope's recent catecheses.
"Christians have an obligation to remember that their words affect the living Jewish community of today. Whether they intend to or not, they will promote either respect or disdain for Jewish spiritual lives and traditions when discussing almost any aspect of Christian faith." - Dr Philip A. Cunningham

Fot. AFP/EAST NEWS

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Po wypowiedzi papieża rabini pytają o przyszłość stosunków katolicko-żydowskich

Ich niezadowolenie wywołały słowa Ojca Świętego z katechezy podczas środowej audiencji ogólnej 11 sierpnia o tym, iż zawarte w Torze setki różnych nakazów i zakazów „nie dają życia” i nie są w stanie wypełnić obietnic Bożych. „Ci, którzy szukają życia, muszą patrzeć na obietnicę i jej urzeczywistnienie w Chrystusie.” – powiedział papież. /KAI/

Uchodżcy

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Apel Konsystorza o wsparcie dla osób na granicy z Białorusią

Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego: "Nasza Ojczyzna – przez wieki wielokulturowa, wielonarodowa i wieloreligijna – była przystanią bezpieczeństwa dla tych, którzy uciekali przed prześladowaniami. Wyrażamy nadzieję, że wciąż tak jest. Chrześcijańskiej tożsamości naszego kraju nie można zamknąć w kościelnych kryptach, zredukować do religijnych deklaracji czy eksponować na sztandarach."

Bp Jerzy Samiec. Warszawa, listopad 2018. Fot. Episkopat.pl

Na stronie od 2021-08-27

18/01/2021 r.

Bp Jerzy Samiec: Ekumenizm? Mówimy o grupie zapaleńców

Czy ekumenizm jest luksusem, na który może pozwolić sobie niewielka grupa, dla której spotkanie się z kimś spoza swojego Kościoła jest ważne? Czy nie powinien być raczej nieodzownym elementem naszej tożsamości? – pyta zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec w rozmowie Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wspólne dziedzictwo. Rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich

Na stronie od 2021-08-27

31/08/2021 r.

Wspólne Dziedzictwo: Rozmowa z rabinką Małgorzatą Kordowicz

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Wspólne Dziedzictwo: rozmowy o relacjach chrześcijańsko-żydowskich. Spotkanie będzie nawiązywało do zbliżających się wrześniowych świąt żydowskich: Rosz ha-Szana, Jom Kipur, Sukkot i Simchat Tora. Będziemy gościć Małgorzatę Kordowicz, rabinkę w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie, która opowie o symbolice i współczesnym znaczeniu tych świąt. Porozmawiamy o tym, skąd bierze się ta kumulacja i jakie znaczenie ma kolejność świąt. Spotkanie będzie okazją do zanurzenia się we współczesnym przeżywaniu świąt przez społeczność żydowską. Rozmowę poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Krasnogruda - logo "ganek"

Na stronie od 2021-08-27

27/08/2021 r.

Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" z siedzibą w Sejnach

Fundacja Pogranicze powstała w maju 1990 roku. Jest niezależną organizacją pozarządową, nieprowadzącą działalności politycznej i gospodarczej. Działalność programowa Fundacji w całości poświęcona jest propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii, narodowości i kultur. Została założona przez grupę animatorów kultury pracujących wcześniej w teatrach "Gardzienice" (wioska Gardzienice pod Lublinem) i "Stop" (Słupsk), oraz w Ośrodku Kultury "Dąbrówka" w Poznaniu (Krzysztofa Czyżewskiego, Małgorzatę Sporek-Czyżewską) i w Gminnym Ośrodku Kultury w Czarnej Dąbrówce na Kaszubach (Wojciecha i Bożenę Szroeder).

Dariusz Popiela / FOT JACEK TARAN

Na stronie od 2021-08-27

09/08/2021 r.

Lekcje płynące

Dariusz Popiela, kajakarz: Wracałem z zawodów w dresie z polskim godłem. Na Rynku w Krakowie była manifestacja nacjonalistów i pomyślałem: też tak wyglądam. Źle się z tym poczułem, ale z drugiej strony, przecież mam takie samo prawo do tego orzełka jak oni.

18 Festiwal Warszawa Singera

Na stronie od 2021-08-26

26/08/2021 r.

Monika Krajewska, Bella Szwarcman-Czarnota i Ewa Trafna na Festiwalu

Festiwal Warszawa Singera jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, ukazujących kulturę żydowską w szerokim kontekście kultury polskiej i światowej. To święto muzyki, teatru, literatury i sztuk wizualnych, które za sprawą Gołdy Tencer i Fundacji Shalom odbywa się nieprzerwanie od 2004 roku.Festiwal ma za zadanie promować kulturę żydowską na wysokim poziomie artystycznym – zarówno w jej tradycyjnym wymiarze, jak i w nowoczesnej odsłonie.
- Wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej: „Drzewo Życia i inne rośliny” - 26 sierpnia
- Żydowski Salon Literacki: „Słowem i pieśnią zwalczać zarazę” – wykład Belli Szwarcman-Czarnoty - 28 sierpnia
- „Nasze miejsca i Waliców 14” – rozmowa Tadeusza Rolke i Ewy Trafnej oraz pokaz filmów artystki - 29 sierpnia

ks. prof. Marek Starowieyski

Na stronie od 2021-08-25

24/10/2000 r.

Zagłaskana teologia

Wykrztuśmy z siebie trzy twierdzenia, o których się szepce po kątach, ale nie uchodzi głośno mówić