Pamięć (kronika)

FOT. ZBIORY INSTYTUTU SZTUKI PAN / PHOT. COLLECTIONS OF THE INSTITUTE OF ART OF THE POLISH ACADEMY OF SCIENCES

14/12/2023

Międzynarodowa konferencja "Od sztetla do pożydowskiego miasteczka"

Celem konferencji jest przyjrzenie się procesowi, w którym sztetle, jak np. Opatów, stały się pożydowskimi miasteczkami i jak ich żydowskie społeczności są pamiętane przez tych, którzy żyli tam kiedyś i dzisiaj.
Podczas gdy historyczny sztetl był obiektem pogłębionych analiz naukowych, pożydowskie miasteczko, jako zjawisko historyczne i ewoluujące sporne miejsca pamięci, przyciągnęło znacznie mniej uwagi ze strony badaczy. Wiele miasteczek, zamieszkanych przez wieki przez żydowskie społeczności, które wytworzyły tam wyjątkową kulturę, po Zagładzie stały się miejscami bez Żydów. Chcemy przyjrzeć się temu procesowi transformacji sztetli w przestrzeń pożydowską.

Muzeum Getta Warszawskiego

12/12/2023

Muzeum Getta Warszawskiego

MISJA
Upowszechnianie wiedzy na temat życia, walki i Zagłady polskich Żydów w getcie warszawskim i innych gettach na terenie okupowanej przez Niemców Polski.
WIZJA
Stworzenie wystawy stałej Muzeum Getta Warszawskiego w zrewitalizowanym budynku dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów, gromadzenie archiwaliów, artefaktów i świadectw pamięci oraz czerpanie z dorobku, doświadczeń i zasobów polskich i zagranicznych instytucji zajmujących się tematyką getta.

Zoom na Forum: Powojenne emigracje

07/12/2023

Zoom na Forum: Powojenne emigracje polskich Żydów do Izraela

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Zoom na Forum” przyjrzymy się zagadnieniu powojennych emigracji polskich Żydów do Izraela. Jak była charakterystyka, skala i główne powody ich wyjazdów? Jakie trudności napotykali w latach czterdziestych, pięćdziesiątych i sześćdziesiątych? Którędy wiodła droga z Polski do Izraela i na jaką pomoc mogli liczyć polscy Żydzi? Na te oraz wiele innych pytań odpowie nasza gościni dr Ewa Węgrzyn z Instytutu Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, specjalistka z zakresu historii Żydów polskich po 1945 roku.

MARIUSZ SOKOŁOWSKI. FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

07/12/2023

Mariusz Sokołowski laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 im. gen. Władysława Sikorskiego w Białymstoku. Od 2007 roku zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku. Autor publikacji i artykułów poświęconych metodologii nauczania o wielokulturowości. Współtwórca Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku i nauczyciel angażujący uczniów do poznawania lokalnej, wielokulturowej przeszłości. Od ponad 10 lat członek sieci Forum Dialogu i uczestnik programu "Ambasadorzy Muzeum POLIN".

Miesięcznik Memoria 74 (11.30.2023)

30/11/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 74 (11/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Wycinanka Moniki Krajewskiej

23/11/2023

Spotkanie z artystką Moniką Krajewską na pokazie prac "Płonące"

"Archiwum tego, co przetrwało, a miało nie przetrwać. Ślady ocalałe przypadkowo, wyrywkowo, bez planu i respektu dla hierarchii ich ważności. Rzeczy pogubione, porzucone w ucieczce. Wyzute ze swej roli, biografii, kontekstu. Świadkowie czasów, gdy przez żydowskie dzielnice i miasteczka przetaczały się fronty, pogromy, pożogi, a wreszcie – Zagłada. Powojenny los ocalałych z niej okruchów – los rzeczy najbardziej niczyich. Niektóre krętą drogą trafiły do naszego dziś". (Monika Krajewska)