Pamięć (kronika)

Ada Willenberg. Fot. Grzegorz Kwolek, ŻIH

04/08/2022

Relacja z obchodów 79. rocznicy powstania w obozie zagłady Treblinka II

2 sierpnia 2022 roku w muzeum niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Treblinka II oddaliśmy hołd osobom zgładzonym w tym miejscu i uczestnikom buntu więźniów z 1943 roku. W uroczystościach, współorganizowanych przez Żydowski Instytut Historyczny, wzięła udział Ada Willenberg, wdowa po Samuelu Willenbergu, zmarłym w 2016 r. ostatnim uczestniku powstania w Treblince, oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, instytucji, stowarzyszeń, społeczności żydowskiej, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.

04/08/2022

The Holocaust in the 21st Century: Relevance and Challenges in the Digital Age

The mission of the Holocaust Educational Foundation of Northwestern University (HEFNU) is to advance Holocaust education at institutions of higher learning around the world. To achieve this mission, HEFNU aims to develop professors qualified to teach Holocaust courses, grow the number of colleges and universities that offer Holocaust courses, and thereby increase the number of students who study the Holocaust.

03/08/2022

80. rocznica zagłady Żydów z linii otwockiej

W sierpniu 2022 r. mija 80. rocznica zagłady gett w Otwocku, Falenicy i Rembertowie. Jako lokalni społecznicy przygotowujemy obszerny program obchodów tego tragicznego wydarzenia, które tak głęboko zmieniło kształt naszych małych ojczyzn. Obchody: 17.08 - 16.09.2022. Marsz Pamięci - 19 sierpnia 17:00.

FOT. STEFAN BAŁUK, GODZINA "W" 1 SIERPNIA 1944 R. / DOMENA PUBLICZNA

31/07/2022

Żydzi w Powstaniu Warszawskim

„Jesteście wolni!” – zabrzmiały pierwsze słowa wypowiedziane późnym popołudniem w dniu 1 sierpnia 1944 r. przez młodego Polaka z „biało-czerwoną opaską na ramieniu i z karabinem w ręku”. Niewiele wcześniej Kedyw Kollegium „A” Armii Krajowej przejął teren Umschlagplatz. Przebywało tam wówczas kilkudziesięciu Żydów z różnych państw Europy.”

Magazyn "Memoria 58"

31/07/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 58

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Uczestnicy seminarium „Archiwum ważniejsze niż życie”

29/07/2022

„Archiwum ważniejsze niż życie”

W tym tygodniu w Żydowskim Instytucie Historycznym odbywa się seminarium edukacyjne „Archiwum ważniejsze niż życie”, skierowane do izraelskich nauczycieli, edukatorów i przewodników wyjazdów edukacyjnych do Polski. Organizuje je Dział Edukacji ŻIH w ramach programu „Kultura Inspirująca” (MKiDN) wraz z organizacjami partnerskimi

Obchody 79. rocznicy buntu w Treblince - folder

27/07/2022

„Ten dzień był dla nas dniem wyjątkowym”. Obchody 79. rocznicy buntu w Treblince

W powstaniu 2 sierpnia 1943 roku wzięło udział ponad 700 więźniów, około 200 z nich zdołało uciec z obozu, a mniej więcej 100 dożyło końca wojny. Treblinka została niemal w całości spalona. Po powstaniu Niemcy rozpoczęli likwidację obozu, rozebrali wszystkie zabudowania i instalacje, teren zaorali i obsiali łubinem, tak żeby po jednej z największych zbrodni w historii nie pozostał żaden ślad.