Pamięć (kronika)

Każdy pyta "Co z nami będzie" - okładka książki

06/01/2023

Książka dr Marii Ferenc «Każdy pyta, co z nami będzie» wyróżniona w konkursie The Yad Vashem International Book Prize for Holocaust Research 2022

Ile wiedzieli‚ zamknięci w getcie warszawskim‚ Żydzi o tym‚ co dzieje się poza murami? Jakie znaczenie miały dla nich informacje o przebiegu wojny? Jak zdobywali wiadomości o eksterminacji Żydów‚ jakie pogłoski do nich docierały i jak na nie reagowali? Kiedy zrozumieli‚ że wszyscy Żydzi zostali skazani na śmierć?

Miesięcznik "Memoria" Nr.63

31/12/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 63 (12/2022)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Żagłada Żydów. Studia i materialy

26/12/2022

Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 18 R. 2022

Wybranie ucieczek jako najważniejszej tematyki tomu zostało podyktowane nie bieżącym kontekstem (agresji rosyjskiej nie mogliśmy przewidzieć, projektując ten numer), lecz wagą tego zagadnienia, prowokującego do stawiania rozmaitych pytań badawczych. Dotyczą one na przykład sposobów i możliwości szacowania ogólnej liczby uciekinierów z gett i szans ich przetrwania.

Jan Grabowski

11/12/2022

2022 Impact Awards—Insight Award winner: Jan Grabowski

Grabowski’s research is critical to our understanding of the multifaceted nature of the Holocaust—that it was not limited to extermination camps and ghettos but was communal—and to refuting increasing Holocaust distortion.

«Pamięć sądu»  Spotkanie z okazji premiery książki Lawrence’a Douglasa - plakat

11/12/2022

«Pamięć sądu» Spotkanie z okazji premiery książki Lawrence’a Douglasa

Pamięć sądu Lawrence’a Douglasa jest pierwszą szczegółową analizą odpowiedzi prawa na zbrodnie Holokaustu. Składa się z pięciu studiów poświęconych: procesom norymberskim (1945–1946), procesom izraelskim Adolfa Eichmanna (1961) i Iwana Demianiuka (1986–1988), przeprowadzonemu we Francji procesowi Klausa Barbiego (1987), a także procesowi Ernsta Zündela (1985–1992), negującego Zagładę.

A group of Jewish girls wearing the yellow star. —United States Holocaust Memorial Museum, courtesy of Oesterreichische Nationalbibliothek.

11/12/2022

Why the Jews: History of Antisemitism

This 13-minute film introduces the history of antisemitism from its origins in the days of the early Christian church until the era of the Holocaust in the mid-20th century. It raises questions about why Jews have been targeted throughout history and how antisemitism offered fertile ground to the Nazis.