Pamięć (kronika)

Magazyn Memoria - fragment storny tytułowej

30/09/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 60

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Babij Jar. Holocaust-Drama über den Massenmord an ukrainischen Juden im Jahr 1941

30/09/2022

Abp Szewczuk w Babim Jarze: w takim miejscu chce się milczeć i słuchać

W czwartek w Babim Jarze w Kijowie odbyło się modlitewne upamiętnienie ofiar hitlerowskiej zbrodni z 1941 roku. 81 lat temu hitlerowcy zamordowali w tym miejscu prawie 34 tys. Żydów, w sumie zaś zginęło tam ponad 100 tys. Ukraińców, Romów, Żydów i ludzi innych narodowości.

Rozprawa przed Sądem Okręgowym w Warszawie 27.09.2022

30/09/2022

Sąd nad prawem do mówienia o ciemnych stronach polskiej historii

Polskim dzieciom trzeba pokazać fundament moralny i nie dopuścić, by czytały artykuły lub książki o ciemnych stronach polskiej historii – to wniosek, jaki można wyciągnąć z pierwszego dnia procesu, jaki prof. Jan Grabowski wytoczył Reducie Dobrego Imienia, na której czele stoi Maciej Świrski.

The Holocaust & the Exile of Yiddish: A History of the Algemeyne Entsiklopedye

28/09/2022

The Holocaust & the Exile of Yiddish: A History of the Algemeyne Entsiklopedye

In the early 1930s in Berlin, Germany, a group of Eastern European Jewish intellectuals embarked upon a project to transform the lives of millions of Yiddish-speaking Jews around the world. Their goal was to publish a popular and comprehensive Yiddish language encyclopedia of general knowledge that would serve for its readers as a bridge to the modern world and as a guide to navigate their way within it.
Institute for Polish-Jewish Studies,
Wednesday 26 October 2022 18:00 – 19.00 BST on Zoom

Pomnik Bohaterów Getta, FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

27/09/2022

"European Jews Facing the Imminence of the Holocaust"

Call for Papers for International Conference.
The conference’s aim is to identify and describe the Jewish experience of life amidst the imminent threat of destruction during the Holocaust. The conference marks the 80th anniversary of the Warsaw Ghetto Uprising.
Deadline: 27.11.2022

IRENA SENDLEROWA W BIURZE WYDZIAŁU OPIEKI SPOŁECZNEJ W WARSZAWIE, LIPIEC 1949. FOT. EAST NEWS

21/09/2022

Co się stało z dziedzictwem Sprawiedliwych?

Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej pozostają od lat jednym z centralnych punktów dyskusji historycznych w Polsce. Po marcowym spotkaniu online "Kim byli Sprawiedliwi?" będziemy dyskutować o tym, jak o nich opowiadamy. Dlaczego rozmowa o heroizmie przeradza się w rozmowę o polskiej winie? Jak na przestrzeni lat w debacie publicznej i historycznej kształtowany był obraz Polaków ratujących Żydów?

Tu był mur Getta

20/09/2022

Tu był mur getta

Spacer wzdłuż nieistniejącego już muru getta to jedna z najsmutniejszych tras historycznych po Warszawie. Wciąż stoją domy, które były niemymi świadkami straszliwych wydarzeń. Na szczęście żyli w tych domach ludzie, którzy potrafili przeciwstawić się złu. Ratując innych, ocalali świat.

Forum Dialogu - logo

18/09/2022

Forum Dialogu: uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji i Zagłady Żydów organizoowane i współorganizowane przez Liderów Dialogu

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę deportacji i Zagłady Żydów. Lato i początek jesieni to czas, w którym wielu aktywistów i aktywistek z sieci Liderów Dialogu organizuje i współorganizuje z tej okazji wydarzenia upamiętniające. Skala ich wysiłków jest imponująca: w całej Polsce odbywa się kilkadziesiąt wydarzeń organizowanych lub współorganizowanych przez Liderki i Liderów.