Pamięć (kronika)

“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka” - zjazd naukowy

06/06/2024

“Żydowskie peregrynacje, wojaże i turystyka”

Uczestnicy będą mieli okazję do dyskusji na temat wpływu żydowskiego prawa religijnego na decyzje o podróżach, warunków życia w trakcie podróży, interakcji z otoczeniem oraz zmian towarzyszących różnym modelom podróżowania.

Wspólnie czy obok siebie? - debata

06/06/2024

Wspólnie czy obok siebie?

W okresie międzywojennym Żydzi stanowili istotną część społeczeństwa polskiego, szczególnie w większych miastach. Byli aktywni w wielu dziedzinach życia, w tym w handlu, rzemiośle, nauce, kulturze i polityce. Jednakże byli również narażeni na antysemickie nastroje, które czasami przybierały formę agresji fizycznej i prawnej.

Maurycy Lilien (1874-1925), Przy Ścianie Płaczu, heliograwiura z reprodukcją rysunku wykonana przez B. Austa (fragment). Zbiory ŻIH, Centralna Biblioteka Judaistyczna

05/06/2024

Jom Jeruszalaim – Dzień Jerozolimy

W roku 2024: wieczór 4 czerwca - wieczór 5 czerwca
Autor: Przemysław Batorski, Żydowski Instytut Historyczny
28 dnia miesiąca ijar w Izraelu obchodzony jest Jom Jeruszalaim, czyli Dzień Jerozolimy. Upamiętnia on zjednoczenie Jerozolimy, które miało miejsce po 19 latach podziału, podczas wojny sześciodniowej w 1967 r. ...

Miesięcznik "Memoria" Nr 80 (05/2024)

31/05/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 80 (05/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Żydowski Insytut Histaryczny - logo

26/05/2024

Konferencja wokół projektu badawczego »Encyklopedia getta warszawskiego«

W dniach 28-29 maja w Żydowskim Instytucie Historycznym odbędzie się konferencja wieńcząca trwający kilka lat projekt badawczy pt. „Encyklopedia getta warszawskiego” (realizowany w ramach grantu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki). Celem grona kilkunastu badaczek i badaczy było opracowanie całościowego kompendium wiedzy o getcie warszawskim, uwzględniającego wątki rozproszone w rozmaitych źródłach archiwalnych i publikacjach.

Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie 33 - plakat

23/05/2024

33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie (2024)

23-30 czerwca 2024.
Tegoroczną identyfikację, inspirowaną kabałą, mistycyzmem i miłością – pokazujemy Wam na naszej stronie, a jeżeli chcecie zobaczyć plakaty wszystkich poprzednich festiwali – zapraszamy do galerii na Flickr – oprócz prac Studia Otwartego są tam plakaty najwybitniejszych artystów, jak chociażby Andrzeja Pągowskiego, Rafała Olbińskiego, czy też Ryszarda Horowitza.

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"  - plakat

23/05/2024

"(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata"

Myzeum POLIN: 17 maja 2024 – 16 grudnia 2024
Polskie miasteczka skrywają wiele historii. Poznajcie tę o naszych żydowskich sąsiadach, których już nie ma. Na nowej wystawie czasowej "(po)ŻYDOWSKIE" opowiemy o codzienności Żydów i Żydówek w około tysiącu przedwojennych miasteczek nazywanych sztetlami.
Wystawa będzie także dokumentacją badań i działań artystycznych prowadzonych w Opatowie, których celem było odszukanie śladów dawnego życia żydowskiego w miasteczku i przywrócenie ich historii.

Podsumowanie projektu »Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich«

20/05/2024

Podsumowanie projektu »Kanon literatury wspomnieniowej Żydów polskich«

Celem projektu, którego realizacja okazała się możliwa jedynie dzięki współpracy wielkiego zespołu ponad 30 badaczy z wszystkich ośrodków studiów żydowskich w Polsce, było wprowadzenie żydowskiej literatury autobiograficznej do polskiego obiegu naukowego i literackiego oraz zintegrowanie tego korpusu z obecną wiedzą na temat polskiej historii i kultury.

Powstanie w getcie warszawskim, między 19 kwietnia a 16 maja 1943 r., fotografia z tzw. Raportu Stroopa

17/05/2024

Czuliśmy gorąco. Dziewięć miesięcy w bunkrze

Po stłumieniu powstania zaczęło się palenie domów. Na szczęście byliśmy cały czas w bunkrze – wspomina Krystyna Budnicka w książce „Ocalałam”. 81. rocznica zakończenia powstania w getcie warszawskim.
Fragment książki „Ocalałam”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Więź. Do 19 maja można ją kupić przedpremierowo w promocyjnej cenie tutaj

Roman Vishniac Rediscovered

16/05/2024

Obrazy zapamiętane

Roman Vishniac Rediscovered brings together four decades of work by an extraordinarily versatile and innovative photographer for the first time. Vishniac (1897–1990) created the most widely recognized and reproduced photographic record of Jewish life in eastern Europe between the two World Wars.