Pamięć (kronika)

(Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl)

11/07/2024

83. rocznica mordu Żydów w Jedwabnem. Oficjalne obchody pod pomnikiem ofiar, gdy obok skrajna prawica planuje nowy pomnik

Gdy jest tak smutno, wtedy już nie ma słów. Jedyną rzecz, którą my mamy, to jest modlitwa - mówił rabin Michael Schudrich przy okazji rocznicy zbrodni dokonanej na Żydach przez polskich sąsiadów w Jedwabnem. Na polu - 30 metrów dalej - środowiska prawicowe podważały udział Polaków w tej zbrodni.
Obchody 83. rocznicy mordu w środę (10 lipca) zorganizowano tradycyjnie pod jedwabieńskim pomnikiem upamiętniającym ofiary tej zbrodni. Nie było oficjalnych przemówień, a pamięć pomordowanych uczczono modlitwą. Na obchody zapraszali naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz zarząd Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Pomnik „Menora” w Kielcach. Fot. PAP/P. Polak

02/07/2024

78. ROCZNICA POGROMU KIELECKIEGO

- Kielecki cmentarz żydowski (al. Na Stadion) godz. 14.00 - żydowsko-chrześcijańska modlitwa w intencji ofiar nienawiści i uprzedzeń z 4 lipca 1946 roku, a także o pokój na całym świecie.
- Zapalenie zniczy, złożenie kamieni, godz. 16.00, kamienica przy ul. Planty 7
- Maesz Pamięci

Miesięcznik "Memoria" Nr 81 (06/2024)

29/06/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 81 (06/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Marsz Pamięci 22 lipca 2024

28/06/2024

Marsz Pamięci

W tym roku już po raz trzynasty ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci, podczas którego upamiętnimy ofiary Wielkiej Akcji Likwidacyjnej w getcie warszawskim w 82. rocznicę jej rozpoczęcia.

PAMIĘĆ NIEDOKOŃCZONA. DZIEDZICTWO ŻYDOWSKIE I ZAGŁADA W GALICJI WSCHODNIEJ

26/06/2024

PAMIĘĆ NIEDOKOŃCZONA. DZIEDZICTWO ŻYDOWSKIE I ZAGŁADA W GALICJI WSCHODNIEJ

Wystawa, której autorem i kuratorem jest Jason Francisco, w szczególny sposób uzupełnia wystawę główną Żydowskiego Muzeum Galicja zatytułowaną „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski” autorstwa Chrisa Schwarza i Jonathana Webbera. Wystawa wpisuje się w dalekosiężny plan Żydowskiego Muzeum Galicja, jakim jest rozszerzenie wnikliwego i odważnego spojrzenia na żydowskie dziedzictwo na całą historyczną Galicję, także jej wschodnią część należącą dziś do Ukrainy.

„Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”

26/06/2024

„Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”

Oryginalna wystawa „Śladami Pamięci” powstała jako wynik wielotnich badań połączonych z drobiazgową dokumentacją fotograficzną, za które odpowiedzialni byli profesor Jonathan Webber oraz fotograf Chris Schwarz. Webber przyjechał do polski po raz pierwszy pod koniec lat 80tych na zaproszenie Instytutu Sociologii UJ, i rozpoczął proces dokumentacji zachowanych śladów żydowskiego dziedzictwa, rozrzuconych po całym terenie południowej Polski.

Przestrzeń Obrazu: „Po co tam jedziesz?” Halina Birenbaum

26/06/2024

Przestrzeń Obrazu: „Po co tam jedziesz?”

Życiową misją pisarki stało się dawanie świadectwa. W kolejnej z wielu wizyt w Polsce Halinie Birenbaum towarzyszyła w Auschwitz i na spotkaniach z czytelnikami kamera. Pierwszy raz – niechętnie – przyjechał z nią też syn Yakov Gilad, znany izraelski autor piosenek. Miał wreszcie okazję, żeby lepiej zrozumieć traumę przez całe życie prześladującą matkę. Ponad 90-letnia bohaterka ze swadą opowiada o koszmarnych doświadczeniach dzieciństwa i trudnej, ale niezachwianej miłości do Polski.

Zagłada getta w Przysusze, 1942 r.

25/06/2024

Zagłada getta w Przysusze, 1942 r.

O szóstej spędzono Żydów na plac przed kościołem. Jak się to odbywało nie wiem, gdyż nie mogłam opuścić łóżka, bo raz po raz słyszałam kanonadę maszynowych karabinów. To likwidowano starców, chorych i tych, którzy chcieli ginąć na miejscu i leżeć obok mogił swych najbliższych. Wczuwałam się w rolę poszczególnej Żydówki jak żegna męża i dzieci i z tłumoczkiem czeka, by zirytowany żołnierz niemiecki kopnął ją w brzuch lub dał kolbą po głowie. Przyszłam na plac późno, ale nie po to, by się napawać cudzą męką, bo choć się wstydzę swej słabości, ale płakałam nad ich tragizmem.

33. Festiwalu Kultury Żydowskiej w Krakowie - plakat

23/06/2024

33. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie!

Niedziela, 23. czerwca 2024, godz. 20.00
Koncert inauguracyjny Maya Belsitzman & Matan Ephram feat. Cracow Golden Quintet
"93 wydarzenia – tyle dokładnie przygotowaliśmy dla Was na właśnie rozpoczynający się 33. FKŻ. Dodatkowe 79 – to wydarzenia towarzyszące, zorganizowane przez naszych przyjaciół: JCC Krakow, Muzeum Żydowskiego Galicja oraz Or Hadash. Zadbaliśmy o to, abyście przez cały pierwszy tydzień wakacji: od dzisiaj do kolejnej niedzieli byli zajęci poznawaniem współczesnej kultury żydowskiej."
"Tegoroczną edycją rozpoczynamy też nowy cykl festiwalowy, poświęcony różnym obliczom żydowskiej duchowości i mistycyzmu, ich wpływowi na kształtowanie się cywilizacji żydowskiej i zróżnicowanych społeczności całej Diaspory i Izraela."