Pamięć (kronika)

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym” - okładka

14/09/2022

„Ja łebków nie dawałem. Procesy przed Żydowskim Sądem Społecznym”

II wojnę światową przetrwało w Polsce ledwie kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Wszyscy przeżyli niewyobrażalny koszmar, a ich drogi ku ocaleniu były różne. Uldze wyzwolenia towarzyszyła silna potrzeba rozliczeń i wymierzenia sprawiedliwości.
Spotkanie wokół książki „Ja łebków nie dawałem” o procesach Żydów oskarżonych o kolaborację z Niemcami podczas II wojny światowej. Wydarzenie odbędzie się w Księgarni na Tłomackiem

David Harris

06/09/2022

David Harris: Kto jeśli nie my, Polska i Żydzi, mamy być w takich czasach strażnikiem prawdy? ("Plus Minus" 2.9.2002)

Kilka dni temu ze swoją ostatnią oficjalną wizytą w Polsce przebywał Dyrektor Wykonawczy American Jewish Committee (AJC), David Harris. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" opublikowanym w ostatnim numerze "Plusa Minusa" Harris mówi o perspektywach dla relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich, o Rosji, Ukrainie i relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi. To ważne, historyczne przesłanie człowieka, który zapisał wiele kart w historii społeczności żydowskiej, USA i Polski. Zachęcamy do lektury.
Zespół AJC Central Europe

02/09/2022

Żydzi Szydłowa. Spotkanie z ks. Pawłem Mazanką

Ks. Mazanka podzieli się swoimi refleksjami na temat tego, jak przywracanie pamięci o polskich Żydach wpisuje się w dialog chrześcijańsko-żydowski, a także jak poznawanie historii i kultury Żydów wpłynęło na niego osobiście jako na księdza rzymskokatolickiego.
Spotkanie poprowadzi Zuzanna Radzik, teolożka i wiceprezeska Forum Dialogu.

Miesięcznik "Memoria" Nr 59

31/08/2022

Miesięcznik "Memoria" Nr 59

78. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz
"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.

Forum Dialogu - logo

30/08/2022

„Polska 80 lat po Zagładzie Żydów: diagnozy i wyzwania”

Głównym tematem dyskusji była praca z pamięcią na lokalnym poziomie: jak dbać o miejsca pamięci w najbliższym otoczeniu, jakie mamy moralne zobowiązania wobec zapomnianych sąsiadów naszej lokalnej społeczności, jak odbudowywać relacje z potomkami Ocalałych z Zagłady.

Łódź, Zagłada  i Wielka Szpera, upamietnienie - plakat

29/08/2022

Wielka Szpera wstrząsnęła gettem łódzkim.

Pomiędzy 5 a 12 września 1942 roku Niemcy wywieźli z getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem około 20 tysięcy dzieci, starców, chorych i niezdolnych do pracy.
W 80. rocznicę tych wydarzeń dwie Ocalałe: Irena Szczurek oraz Zofia Rosset podzielą się swoimi historiami z młodzieżą z łódzkich szkół średnich.