Pamięć (kronika)

YIVO Institute - fragment logo

13/02/2023

KNOWLEDGE UNDER SIEGE: NEW SCHOLARSHIP FROM POLAND

This series of YIVO programs presents a new Polish school of research into the Holocaust and antisemitism informed by critical theory and cultural critique. Initiated by Jan Tomasz Gross’s book, Neighbors (2000), this new school proposes a new frame of analysis of the Polish share of responsibility for the destruction of Polish Jewry.

Piotr Paziński, Bird Streets

10/02/2023

Bird Streets

A discussion of inter-connecting stories about the echoes of prewar life in the streets of central Warsaw inhabited by Jews before the Second World War and the Holocaust

INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

06/02/2023

INAUGURACJA ROKU CHAVY ROSENFARB

W 100. rocznicę urodzin Chavy Rosenfarb pragniemy przybliżyć jeden z najważniejszych symboli w kulturze – Drzewo Życia, który jest istotnym elementem twórczości pisarki.

JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

05/02/2023

JISKRY: SPOTKANIE Z RODZINĄ REKUCKICH

Gośćmi drugiego spotkania z cyklu Jiskry będą przedstawiciele rodziny Rekuckich – Urszula Antosz-Rekucka, Marek Rekucki i ich córka Rachela Antosz-Rekucka, którzy całą rodziną dbają o pamięć o dawnej żydowskiej społeczności Mszany Dolnej i prowadzą Fundację Sztetl Mszana Dolna. Na co dzień w działaniu wspiera ich również syn Jakub Antosz-Rekucki, jednak podczas naszego spotkania będzie on opiekował się czworonożnym członkiem tej rodziny.
Czwartek, 9 lutego o godzinie 18:30 do JCC Warszawa przy ulicy Chmielnej 9A.

Fundacja Gszarim - logo

05/02/2023

Księgi Pamięci Sokołowa Podlaskiego

W 2017 r. Fundacja Gszarim otrzymała grant od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny na tłumaczenie z języka jidysz na język polski Księgi Pamięci napisanej przez Pereca Granatsztejna, ur. 7 marca 1907 r. w Sokołowie Podlaskim, w pobożnej rodzinie żydowskiej.
W 2018 r. Fundacja Gszarim otrzymała od Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny oraz od Muzeum Historii Polski w ramach programu “Patriotyzm jutra” grant na tłumaczenie z języka jidysz...

FOT. M. JAŹWIECKI / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

03/02/2023

"Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Program obchodów – materiały prasowe

Wystawa czasowa "Wokół nas morze ognia" 11. edycja akcji społeczno-edukacyjna Żonkile w sześciu miastach Polski, międzynarodowe konferencje popularnonaukowe i spotkanie z Martínem Caparrósem, warsztaty z Loesje, działania artystyczne w plenerze – to tylko wybrane wydarzenia, które w 2023 r. Muzeum POLIN przygotowało w ramach całorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywających się pod hasłem "Nie bądź obojętny".

Żydzi otwoccy i karczewscy

02/02/2023

82. rocznica deportacji ostatnich Żydów karczewskich

Organizatorzy tegorocznego wydarzenia postanowili upamiętniać żydowskich współmieszkańców Karczewa w rocznicę deportacji z 1941 r. Przesiedlenie do getta warszawskiego oznaczało bowiem koniec dwustuletniej historii Żydów karczewskich. Wraz z warszawskimi Żydami i większością Żydów otwockich zostali oni zamordowani w obozie zagłady w Treblince latem 1942 r.

Austriackie Forum Kultury - fragment logo

01/02/2023

Retrospekcja: Warszawa Singera

Zapraszamy do naszej mediateki na retrospekcję zeszłorocznej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Rozmowy m. in. z Agnieszką Holland, Meirav Hen – wnuczką Icchoka Baszewisa Singera i Dorotą Stalińska, która czyta fragmenty opowiadań Idy Fink.

Magazyn MEMORIA Nr.64 - fragment strony tytułowej

31/01/2023

Miesięcznik "Memoria" Nr 64 (01/2023)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria" Muzeum Auschwitz.