Pamięć (kronika)

Auschwitz

15/12/2024

Podcast „O Auschwitz” wyróżniony w konkursie Podcast Roku

Muzeum Auschwitz i przygotowywany przez nas podcast „O Auschwitz” otrzymało wyróżnienie w konkursie Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki.
Główną tematyką podcastu „O Auschwitz” jest historia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady. Historycy Centrum Badań czy Archiwum Muzeum opowiadają w nim o różnych aspektach funkcjonowania obozu i prezentują wyniki nowych badań. Jest to również miejsce refleksji nad pamięcią o tym szczególnym, tragicznym miejscu.

Jews in Polish and German Lands: Encounters, Interactions, Inspirations

15/12/2024

Jews in Polish and German Lands: Encounters, Interactions, Inspirations

Organized by the Institute for Polish-Jewish Studies, the UCL Institute of Jewish Studies and the Polin Museum of History of Polish Jews in Warsaw in co-operation with the Embassy of the Republic of Poland and the Weidenfeld Institute of Jewish Studies at the University of Sussex.
This conference will consist of two online panels in the afternoon, and an evening face-to-face panel at the Embassy of the Republic of Poland, 47 Portland Place, London W1B 1JH.

Magazyn "Memoria" nr 86

30/11/2024

Miesięcznik "Memoria" Nr 86 (11/2024)

"Pamięć o Szoa, obozach koncentracyjnych, ośrodkach zagłady i innych obszarach ludzkiej tragedii z czasów II wojny światowej kształtowana jest na całym świecie w wielu miejscach i przez wiele osób. Miesięcznik "Memoria" ma być miejscem, gdzie będziemy pisać i opowiadać o naszych wspólnych wysiłkach. O misji zachowania pamięci."
Paweł Sawicki Redaktor Naczelny Miesięcznika "Memoria", Muzeum Auschwitz.

Otwockie synagogi - archeologia i co dalej  - plakat

29/11/2024

Otwockie synagogi - archeologia i co dalej

Podczas prowadzonych prac drogowych w Otwocku natrafiono na relikty miejskiej synagogi.
Jednym z efektów było przeprowadzenie, w październiku 2024 roku, interwencyjnych prac archeologicznych, na zlecenie MWKZ.
spotkanie zorganizowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we współpracy ze Starostą Otwockim, na którym zostanie przedstawiony raport z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miejskiej synagogi w Otwocku im. Goldbergów.

Książka Bożeny Wojnowskiej „Inna twarz Korczaka. Szkice o dwoistości tożsamości” nominowana do Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka!

25/11/2024

Bożena Wojnowska nominowana do Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za książkę „Inna twarz Korczaka. Szkice o dwoistości tożsamości”

Kapituła Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, przyznawanej za najlepszą naukową publikację książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce, na posiedzeniu w dniu 10 września 2024 r. wyłoniła spośród nadesłanych zgłoszeń publikacje nominowane do Nagrody za rok 2023.
Uroczystość ogłoszenia laureatów i wręczenia Nagród odbędzie się 29 listopada 2024 roku o godz. 14.00 w sali nr 52 Collegium Novum UJ.

Sławomir Buryay „Marzec a Zagłada – płaszczyzny spotkania  - front książki.

24/11/2024

Promocja książki Sławomira Buryły „Marzec a Zagłada – płaszczyzny spotkania”

„Marzec a Zagłada” to esej, w którym autor z wielką erudycją ukazuje Marzec jako zdarzenie powiązane z Zagładą. Choć te dwa wydarzenia w polskiej historii mają swoją specyfikę, kontekst i w wielu aspektach nie da się ich porównywać (liczby, realia społeczne i etyczne dylematy), obydwa stały się fundamentalne dla naszej tożsamości; dotykają nie tylko tych, którzy byli ich uczestnikami lub świadkami, ale i kolejnych pokoleń.
Wydarzenie odbędzie się 30 listopada 2024 r. o godzinie 15:00 w Sali Kinowej w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

17/11/2024

Spotkanie z Krystyną Budnicką, bohaterką książki „Ocalałam” – 17.11.2024, godz. 18.00

Krystyna Budnicka (Hena Kuczer) zaskakuje energią i humorem. W książce „Ocalałam” opowiedziała ks. Grzegorzowi Michalczykowi i Rafałowi Kotomskiemu swoją historię. Trudno uwierzyć, że ma za sobą koszmar getta, dziewięć miesięcy ukrywania się w bunkrze, ucieczkę przez kanały, utratę całej rodziny. Przez wiele lat nie chciała mówić o swoich doświadczeniach. Nie znaczy to, że zapomniała. Jak sama podkreśla, dystans do tragicznych wydarzeń, jakich była świadkiem, pomógł jej przetrwać i uporać się z wojenną traumą.