T - bibliografia dialogu
T
| Na stronie od 01/01/2020
Taffet Gerszon
- Zagłada Żydów żółkiewskich, Żydowski Instytut Historyczny, 2020, w opracowaniu Natalii Aleksiun. "Kiedy Gerszon Taffet pisał "Zagładę Żydów żółkiewskich", wydaną po raz pierwszy w 1946 roku, był jednocześnie historykiem, oskarżycielem i kronikarzem dziejów własnej społeczności. Nie tylko zbierał dowody zbrodni popełnionych na Żydach żółkiewskich podczas okupacji niemieckiej, ale tworzył też monografię historyczną, która miała stanowić źródło wiedzy dla przyszłych badaczy. Pisał zarazem epitafium dla ofiar, wśród których byli jego żona i syn – chciał upamiętnić ich prześladowanie, cierpienie i walkę o przetrwanie."
Таланцев Дмитрий
TARNOWSKI J.
- Janusz Korczak dzisiaj, ATK, Warszawa 1990.
Tec Nechama
- Daniel w jaskini lwa. Życie Oswalda Rufeisena, przeł. Barbara Nowak, Dariusz Misiuna, Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2008
Terlikowski Tomasz P.
- Ostatni wielki XX-wiecznej teologii. Wciąż tak myślę – podcast Tomasza Terlikowskiego, odc. 10
- Czy Bóg żyje w kulturze? Wciąż tak myślę – podcast Tomasza Terlikowskiego, odc. 6
- Terlikowski: Wyparcie seksualności wypacza życie duchowe, "Więź" luty 2023.
- KOŚCIELNA SAUNA. TOMASZ TERLIKOWSKI O SKANDALACH W POLSKICH DIECEZJACH >>>>
- Potępienie, na które nie stać Watykanu. 18/03/2022.
- Dlaczego papież milczy? Dyplomacja jest ważniejsza od Ewangelii? 25/02/2022.
- Wydawało mi się, że duszpasterstwo musi dokonywać się przez ciskanie kamieniami zasad, 02/02/2022.
- Jaki będzie następny papież? Z jakimi problemami będzie musiał się zmierzyć?. "Więź" 30/07/2021
- Bez wiary w zmartwychwstanie chrześcijaństwo jest tylko jednym z wielu światopoglądów. Z Tomaszem Terlikowskim rozmawia Karolina Wigura. "Kultura Liberalna", 08/01/2021.
- Jestem wściekły, nie poznaję mojego Kościoła (20/05/2020) - "W Kościele mamy spotkać pełnego miłości Chrystusa, a nie broniących za wszelką cenę instytucji, z pasją atakujących ofiary."
- Trzęsienie ziemi przed nami (30.12.2019) "Jedynym długofalowym pomysłem Kościoła w Polsce na ratowanie jego dobrego imienia i autorytetu jest oskarżanie o wszystko liberalnych mediów i antyklerykałów..."
- "Rada na manowcach" str. 1 i str.2 (Rzeczpospolita Plus Minus, 3-4 sierpnia 2013.)
- Bogobójcy czy starsi bracia. Myśliciele rosyjskiego prawosławia wobec judaizmu. wydawca: Qlco, ISBN: 83-920611-5-2;
- Śmierć kardynała Jean-Marie Aarona Lustigera jest symbolicznym końcem pewnej epoki w dziejach dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. 2007.
Teter Magda
- Mordy rytualne to inaczej oszczerstwa, nie debatuje się na tematy fałszywe mówi prof. Magda Teter w rozmowie z Dawidem Gospodarkiem dla Katolickiej Agencji Informacyjnej, "Więź" 20/04/2021
- „Blood Libel. On the Trail of an Antisemitic Myth” [„Oszczerstwo krwi. Na tropie antysemickiego mitu”]. 2020 Harvard University Press
Theissen G.
- Czasy Jezusa. Tło społeczne pierwotnego chrześcijaństwa, tłum. F. Wycisk, Kraków 2004.
Thiessen Matthew
- The Jewish Annotated New Testament, (Amy-Jill Levine and Marc Zvi Brettler, Eds.): Second Edition Oxford and New York: Oxford University Press, 2017 More: How Jewish Is the New Testament?
Tischner Józef (ks.)
- Ludzie z kryjówek
- Wyzwolenie
- Papiestwo Jana Pawła II może stać się dla Polaków opium /Więź/ - "Daliśmy światu papieża, ale nasz logos jest pusty. Nasza religijność ogniskuje się wokół wydarzeń i ich dziejowych reperkusji, a nie wokół trwających prądów myślowych."
Titaniec Marta
- Pamięc w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim
20 kwietnia 2023 r. warszawski Klub "TP" rozmawiał o pamięci w kontekście 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Gośćmi spotkania byli Beata Chomątowska, Stanisław Krajewski, Paweł Sawicki i Marta Titaniec. W tle najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Powszechnego” zatytułowane „Żydowska Polska Walcząca”. - Żyd jest w chrześcijaninie, gdy jest on chrześcijaninem naprawdę ..., Teofil, 1( 29 - wstepniak) 2011 (pismo studentów kolegium filozoficzno-teologicznego dominikanów)
TOMASIK P.
- Religia w dialogu z edukacją. Studium na temat korelacji nauczania religii katolickiej z polską edukacją szkolną, Wyd. Salezjańskie, Warszawa 2004.
TOMCZAK J.
- Judaizm i chrześcijaństwo, w: Spotkania z Bogiem w prawdzie. Podręcznik metodyczny dla katechety, red. J. CHARYTAŃSKI, Warszawa 1992, s. 33-50.
Tokarska-Bakir Joanna
- Kiedy ranne wstają zorze". Adamów i Malenie, gm. Machory, pow. Opoczno, czerwiec 1944 w Bracia miesiące. Studia z antropologii historycznej Polski 1939-1945
- Bracia miesiące. Studia z antropologii historycznej Polski 1939-1945
- Kocia muzyka. Historia chóralna pogromu krakowskiego, więcej:
- Legendy o krwi – mordy rytualne Cykl wykładów prof. Joanny Tokarskiej-Bakir, 10/05/2021. Prof. Tokarska-Bakir poruszyłą temat pogromów powojennych inspirowanych blood libel (mordami rytualnymi) – wśród nich pogromu kieleckiego, o którym pisze w swojej książce „Pod klątwą: społeczny portret pogromu kieleckiego”.
- Legendy o krwi (2008, francuską wersję artykułu zatytułowaną "Sous anathème" (przeł. M.Maliszewska) opublikowano w pracy zbiorowej Audrey Kichelewski, Judith Lyon-Caen, Jean-Charles Szurek, Annette Wieviorka pt. "Les Polonais et la Shoah. Une nouvelle école historique", Paris 2019)
- We władzy szczurołapa [rozmowa z Joanną Tokarską-Bakir] Krytyka Polityczna 2018
- Pogrom kielecki nie wziął się z ubeckiej prowokacji, rozmowa, Onet, luty 2018.
- Okrzyki pogromowe. Szkice z antropologii historycznej Polski lat 19391946. "... najbardziej dramatyczne są historie dwóch partyzanckich oddziałów: AL „Świt” i AK „Wybranieckich” – oba bezlitośnie zabijały Żydów zgłaszających się na ochotnika do walki z Niemcami oraz ukrywających się po lasach, niekiedy dokonując egzekucji pod pozorem fikcyjnego wyroku sądu specjalnego za rzekomą współpracę z okupantem. Książka opowiada też dzieje relacji jednego z żołnierzy oddziału „Barabasza”, Ryszarda Maja, którego wstrząsająca opowieść o wykonywanych przez partyzantów egzekucjach Żydów nie została dotąd ujawniona."
- Jawne i ukryte. DWIE WERSJE POLSKIEJ HISTORII NA PRZYKŁADZIE DEBAT O ELITACH W POGROMIE KIELECKIM
- Pod klątwą. Społeczny portret pogromu kieleckiego:inspiracje i metodologia
- Rzeczy mgliste, Eseje i studia, Wprowadzenie Maria Janion, Fundacja Pogranicze, Sejny 2004)
Szuchta Robert, Trojański Piotr
- Zrozumieć Holokaust. Książka pomocnicza do nauczania o zagładzie Żydów. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Ośrodek Rozwoju Edukacji
Trębacz Zofia
- Nie tylko Palestyna. Polskie plany emigracyjne wobec Żydów 1935–1939
- Uczestnictwo w projekcie „Pełna edycja Archiwum Ringelbluma. Konspiracyjne Archiwum Getta Warszawskiego”
- Uczestnictwo w zespole projektu „Encyklopedia Getta Warszawskiego”
TRONINA A.
- Biblia w Qumran. Wprowadzenie w lekturę biblijnych rękopisów znad Morza Martwego (Bibliotek Zwojów t. 8), The Enigma Press, Kraków 2001.
Tryczyk Mirosław
- Miasta pogromów. Nie tylko Jedwabne
„Wydarzenia przedstawione w tej książce to przerażający przykład tego, do czego zdolni są zwykli ludzie, jeśli uzbroi się ich w odpowiednią ideologię i da - choćby milczące - przyzwolenie na zbrodnię".
Tryczyk tym razem „sięgnął do nowych informacji, poszerzył swoje badania i odnalazł nieznane wcześniej konteksty". Także w niej „znajdują się rozważania nad źródłami oraz przejawami postaw antysemickich w Polsce z okresu drugiej wojny światowej oraz szerzej - nad kondycją ludzką". - Miasta śmierci. Sąsiedzkie pogromy Żydów, Wydawnictwo RM, 2015
Z recenzji: "Kilka lat temu dzięki głośnej książce Jana Tomasza Grossa w polskiej świadomości pojawił się temat Jedwabnego. Jednak – jak szybko się okazało – był to jedynie wierzchołek góry lodowej. Wąsosz, Radziłów, Szczuczyn, Jasionówka, to tylko niektóre miasteczka i wsie, w których od 1941 roku dochodziło do pogromów ludności żydowskiej. Pogromów tym tragiczniejszych, że dokonywanych przez sąsiadów, którzy przez długie lata co prawda nie żyli ze swoimi żydowskimi znajomymi w przyjaźni, ale wzajemna niechęć nie przeszkadzała w funkcjonowaniu społeczności.
Książka Mirosława Tryczyka wprowadza do polskiej historii oraz świadomości społecznej zupełnie nowe informacje na temat zbrodni dokonanych na obywatelach polskich pochodzenia żydowskiego w latach 1941-1942. Na podstawie akt procesów toczących się w oparciu o tzw. Dekrety Sierpniowe, zeznań świadków żydowskich i polskich zebranych w latach powojennych, Żydowskich Ksiąg Pamięci spisanych przez ocalałych z Zagłady, dokumentacji postępowań Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i rozmów przeprowadzonych podczas własnych badań autor buduje prawdziwy obraz wydarzeń, o których nie możemy zapomnieć."Wiecej:
Natalia Aleksiun - Zmarnowana szansa. O "Miastach śmierci" Mirosława Tryczyka. Kultura liberalna nr. 367 3/2016 19 I 2016 - Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć, Znak literanova 2020, ISBN: 978-83-240-4876-2, EAN: 9788324048762.
Z recenzji: "Dziadkowie brali udział w zbrodniach. Rodzice milczeli. Wnuki muszą o tym opowiedzieć, by ich dzieci tego nie powtórzyły. Mirosław Tryczyk odkrył, że jego dziadek, ten sam, któremu uwielbiał siadać na kolanach, uwikłany był w zbrodnie na niewinnych osobach. Jak się uporać z taką prawdą? Drzazga. Kłamstwa silniejsze niż śmierć to podróż wgłąb Polski - śladem osób sobie podobnych. Które odkryły grzechy przodków i szukają języka, by o nich opowiedzieć. Trudno przyznać się do tego, że nie radzimy sobie z prawdą o naszej historii, o naszych najbliższych. Jak kochać tych, którzy zabijali?"
"Książka Drzazga to opowieść o ludziach, którzy mają odwagę pamiętać i nie chcą już milczeć. Bo wyparte poczucie winy jest jak drzazga, która jątrzy ranę."Więcej:
W Jedwabnem zbyt szybko oceniliśmy mieszkańców. Rozmowa z Mirosławem Tryczykiem..
"Jedną z tych twarzy był pański dziadek, Grzegorz Tryczyk, który zabijał Żydów w Wólce Dobryńskiej. Dziadek, którego bardzo kochałem, był zawsze dla mnie bardzo dobry. Tym trudniej było mi przepracować to, co się wydarzyło. Ale okazało się, że można. Że można się wyzwolić z rodzinnego antysemityzmu, być innym człowiekiem i mówić prawdę, nawet jeśli ta prawda jest bolesna. I chciałbym bardzo, żeby to samo zrobili mieszkańcy miast pogromowych. Może pomoże im w tym moja książka?"
Tulej Andrzej (ks.)
- Ks. Andrzej Tulej: Kościół katolicki antysemityzm nazywa grzechem, 15.01.2024
- Ks. Andrzej Tulej - Psalmy Bibliii Hebrajskiej
- Kto spotyka Jezusa Chrystusa spotyka judaizm - wykłady ks. Andrzeja Tulei
Turowicz Jerzy
- Jerzy Turowicz telefonuje z Rzymu, Tygodnik Powszechny Nr 45 (7.11.1965), s.7.
Tsering Geshe Tashi - India
- Coronaspection – Introspection II (2020-06-11) Interviews with Grand Mufti Mustafa Ceric - Bosnia, Geshe Tashi Tsering - India, Sadhvi Bhagawati Saraswati - India. "The second “introspection” in the Coronaspection series brings together three religious voices that we do not often find in conversation with one another. The present reflection draws out themes that emerge from this three-way juxtaposition. Our Hindu and Buddhist voices represent the same geo-political reality of COVID-19, India, through two individuals, Geshe Tashi Tsering (Buddhist) and Sadhvi Bhagawati (Hindu), who have oversight and leadership roles in large monastic communities. The Muslim voice comes from Bosnia, in the person of Grand Mufti Emeritus Mustafa Ceric. The common thread that ties these three presentations is the process of going inwards, under situation of lockdown, and recovering the core spiritual insight that drives the spiritual life and the life of the community... "
Trzeciak Stanislaw (ks.)
Tych Feliks (red. Monika Adamczyk-Garbowska, Feliks Tych)
- Następstwa zagłady Żydów. Polska 1944-2010
Książka jest wynikiem interdyscyplinarnych badań dwudziestu ośmiu autorów pracujących przez trzy lata systemem seminaryjnym pod kierownictwem Feliksa Tycha, autora projektu, oraz Moniki Adamczyk -Garbowskiej. Przedstawia próbę kompleksowego zbadania wpływu Holokaustu i okupacji niemieckiej na kondycję nielicznych - w porównaniu z przedwojenną liczbą - ocalałych Żydów polskich. Autorzy wprowadzają czytelnika w świat życia żydowskiego i stosunków polsko-żydowskich w powojennej Polsce od roku 1944 po pierwszą dekadę XXI wieku. Teksty zostały ułożone w czterech blokach tematycznych, które w znacznej mierze odpowiadają istotnym etapom życia żydowskiego w Polsce i jego postrzegania przez większość społeczeństwa, czyli kolejno latom szacowania strat, nadziei i odbudowy, okresowi tabuizacji, zacierania pamięci, wreszcie - sytuacji obecnej. Adresowana zarówno do specjalistów, jak i szerszego kręgu odbiorców książka ta może służyć jako źródło wiedzy, swoisty przewodnik, a także inspiracja do dalszych badań nad następstwami Zagłady w Polsce i w innych krajach. Jest to pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę publikacja, która na przykładzie Polski - przed wojną największego skupiska Żydów w Europie i drugiego, po USA, na świecie - ukazuje wpływ Holokaustu na powojenną kondycję Żydów oraz całego społeczeństwa polskiego. - księgarnia ZNAK