Akcja Reinhardt i zagłada gett. Pamięć 2024

Fragment logo witryny poświęconej pamięci żydowskich mieszkańców Otwocka: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock

Fragment logo witryny poświęconej pamięci żydowskich mieszkańców Otwocka: Żydzi otwoccy / The Jews of Otwock

Historia

Źródło: Marszałek Województwa Lubelskiego

Plan całkowitej eksterminacji Żydów został opracowany 20 stycznia 1942 roku podczas konferencji w Wannsee pod Berlinem. Tam również zapadła decyzja o przemysłowym ich ludobójstwie.

Lubelszczyzna znalazła się w centrum akcji eksterminacyjnej Żydów z podbitej Europy. Sztab Akcji Reinhardt znajdował się w Lublinie na ul. Spokojnej 1.

Na Lubelszczyźnie powstały dwa z trzech obozów przeznaczonych do natychmiastowej zagłady Żydów. Bełżec i Sobibór a także Majdanek, na obszarze którego miała miejsce Akcja Erntefest kończąca wspomnianą Akcji Reinhardt.

Akcja Reinhardt rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca 1942 r. od likwidacji getta na Podzamczu. W akcji uczestniczyli SS-mani oraz oddziały pomocnicze składające się z jeńców radzieckich z obozu szkoleniowego w Trawnikach. Stanowili oni też obsługę obozów zagłady.

Nad ranem 17 marca pierwszy transport z lubelskiego Umschlagplatzu został wysłany do obozu zagłady w Bełżcu. Wywieziono ok. 1,5 tys. osób. Te akcje trwały z kilkudniową przerwą do 15 kwietnia. W ich trakcie wywieziono do Bełżca około 26 tys. Żydów. Na miejscu rozstrzelano około 1,5 tys. osób. Tam też w sumie zginęło ok. 450 tys. Żydów.

Akcja Erntefest realizowana była w dniach od 3 do 4 listopada 1943 r. W pierwszym dniu zamordowano Żydów przebywających w Lublinie i na Majdanku oraz w obozie pracy w Trawnikach. Następnego dnia wymordowano Żydów w obozie pracy w Poniatowej. Sumując podczas akcji Erntefest zamordowano ponad 42 tys. osób.

Dodatkowym celem Akcji Reinhardt było przejęcie żydowskiego mienia, a następnie transportowanie go do magazynów przy ul. Chopina 27 w Lublinie. Według raportu Odillo Globocnika, sporządzonego na początku stycznia 1944 r. wartość zawłaszczonego majątku żydowskiego wynosiła ok. 179 mln RM (Reichsmark)

Od połowy marca 1942 r. do listopada 1943 r. w ramach Akcji Reinhardt zamordowano około dwóch milionów Żydów, którzy zginęli w wyniku rozstrzeliwań w likwidowanych gettach, zmarli w transportach deportacyjnych lub zostali zagazowani w obozach śmierci. Szacuje się, że w obozach zagłady w Bełżcu, Sobiborze i na Majdanku zostało zamordowanych około 700 tys. Żydów.

Akcja Reinhardt i zagłada gett - uroczyste upamiętnienia 2024

Konferencje naukowe (2024 i wcześniej)

Więcej

2022 - uroczystości upamiętniające 80. rocznicę deportacji