Forum Dialogu zaprasza

Forum Dialogu - logo

Źródło: Forum Dialogu

Zoom na Forum: Zagłada łódzkiego getta

W sierpniu mija 80. rocznica zagłady getta łódzkiego – drugiego największego getta w okupowanej Europie, które wyróżniało się niespotykanym gdzie indziej stopniem izolacji. Łączna liczba osób przetrzymywanych w łódzkim getcie sięgała około 200 000 osób.

Ostateczna jego likwidacja rozpoczęła się 23 czerwca, a zakończyła 29 sierpnia 1944 roku, kiedy to ze stacji Radegast wyruszył ostatni transport do obozu Auschwitz-Birkenau.

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Zoom na Forum” wysłuchamy prelekcji dr Ewy Wiatr, która opowie o ostatnim okresie funkcjonowania getta w Litzmannstadt (Łodzi). Przybliży specyfikę wielkiej akcji likwidacyjnej i opowie, co działo się na terenie getta po jego zagładzie.

REJESTRACJA NA SPOTKANIE

Przed spotkaniem zachęcamy do wysłuchaniapoprzedniego wykładu naszej gościni z maja 2022 roku o ogólnym zarysie historycznym getta łódzkiego.

Spotkanie z dr Ewą Wiatr z Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego.

Rozmowa odbyła się 31 maja 2022 roku w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Dr Ewa Wiatr jest adiunktką w Centrum Badań Żydowskich UŁ. Jej zainteresowania badawcze to dzieje Żydów w centralnej Polsce, kwestie mniejszości narodowych w tym regionie oraz historia getta łódzkiego. Jest autorką kilkunastu publikacji i artykułów dotyczących najdłużej istniejącego getta w okupowanej Europie.

W 2018 roku została laureatką Nagrody Historycznej Polityki za opracowanie „Dziennika z getta łódzkiego Rywki Lipszyc”. Otrzymała także nagrodę Klio za „Kroniki getta łódzkiego / Litzmannstadt Getto 1941–1944” oraz „Encyklopedię getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego”.

Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Zapraszamy!