Pierwszy transport do Auschwitz i pierwszy transport do Treblinki

List Ewy Łuczyńskiej członkini żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith Polin, córki więźniarki Auschwitz (Wandy Lewickiej, nr obozowy 70449) do Instytutu Strat Wojennych, autora akcji plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz

Akcja plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz

List Ewy Łuczyńskiej członkini żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith Polin, córki więźniarki Auschwitz (Wandy Lewickiej, nr obozowy 70449) do Instytutu Strat Wojennych, autora akcji plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz

"Wysłałam do Instytutu Strat Wojennych, autora akcji plakatowej w sprawie pierwszego transportu do Auschwitz, następujący email:"

"Szanowni Państwo,

Przeczytałam w prasie o zainicjowanej ostatnio przez Instytut Strat Wojennych akcji plakatowej upamiętniającej pierwszy transport więźniów, obywateli Polski, do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz.

Jako córka więźniarki tegoż obozu (Wanda Lewicka, nr obozowy 70449) doceniam Państwa akcję. Jako członkini żydowskiego stowarzyszenia B'nai B'rith Polin mam nadzieję, że zechcą Państwo w ten sam sposób uczcić 81 rocznicę pierwszego transportu warszawskich - i nie tylko warszawskich - Żydów do również niemieckiego obozu zagłady w Treblince (Treblinka 2).

Transportem tym 22 lipca 1942 roku naziści niemieccy rozpoczęli w Treblince zagładę ok. 800 000 Żydów, OBYWATELI POLSKI. Jestem pewna, że Fundacja Pamięć Treblinki chętnie dostarczy Państwu niezbędnej dokumentacji dotyczącej nazwisk i życiorysów osób zgładzonych w niemieckim nazistowskim obozie zagłady Treblinka 2.

W przyszłym roku, 2024, zachęcam do uczczenia w Lubyczy Królewskiej (i nagłośnienia akcją plakatową na terenie całej Polski) grupy ok. 120 Żydów z tej miejscowości, także obywateli Polski, wykonawców końcowych przymusowych prac budowlanych na terenie niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. Zostali oni w nim zgładzeni jako pierwsi, już w lutym 1942 roku, w ramach Akcji Reinhardt, zaplanowanej przez niemieckich nazistów akcji zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Polecam w tym celu lekturę książki Roberta Kuwałka "Obóz zagłady w Bełżcu".

W maju 2024 roku będą Państwo mogli uczcić podobną akcją plakatową na terenie całej Polski pierwszy transport Żydów, obywateli Polski, do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Sobibór. Niezbędną dokumentację w tej sprawie dostarczy niewątpliwie Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze.

Z najlepszymi pozdrowieniami Ewa Łuczyńska, Warszawa”

Więcej:

AKCJA PLAKATOWA: ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU DO AUSCHWITZ

Wraz z początkiem czerwca br. na ulicach Warszawy pojawiły się plakaty upamiętniające pierwszy transport do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz (14 czerwca 1940 r.).

Wśród więźniów tego obozu znalazła się m.in. licząca zaledwie 11 lat Czesia Kwoka, tuż przed wykonaniem obozowej fotografii bita przez jedną z obozowych nadzorczyń. Czesia została wysiedlona z przeznaczonej dla niemieckich osadników Zamojszczyzny, zamordowana w marcu 1943 r. Pod koniec tego samego roku jej tragiczny los podzieliła Józefa Warchoł, nauczycielka z Husakowa. Jeszcze wcześniej, bo w lutym 1941 r., zamordowany został doświadczony pracownik Polskich Kolei Państwowych – Józef Bałuk. Niemcy nie oszczędzili także ucznia gimnazjum Zbyszka Prawdziuka, który niecały rok przed przybyciem do Auschwitz osiągnął pełnoletność (zabity w kwietniu 1941 r.).

Fotografie ofiar, zorganizowanego przez Niemców ludobójstwa znalazły się na wspomnianych plakatach. Ich uzupełnieniem są wykonane przez Pana Wojciecha Korkucia (tj. autora plakatów) animacje, oparte na zdjęciach wymienionych osób.

Niemiecki obóz zagłady Auschwitz stał się symbolem planowego i zorganizowanego na skalę przemysłową procederu ludobójstwa, wdrażanego przez Niemców na opanowanych przez nich w okresie II wojny światowej obszarach (1939-1945).

Szacuje się, że w toku jego funkcjonowania ta faktyczna fabryka śmierci pochłonęła życie blisko 1,5000000 ofiar, w tym wielu obywateli okupowanej przez Niemców II Rzeczypospolitej.

Akcja plakatowa potrwa do 2 lipca, a jej organizatorem jest Instytut Strat Wojennych im. Jana Karskiego.

Nowe wydanie miesięcznika Memoria: Nr 69 (06/2023).

Memoria (PL) Nr. 69, (06/2023). Format PDF.

W numerze między innymi:

  • 🔹 Odnaleziono unikatowe fotografie z deportacji pierwszych Polaków do obozu Auschwitz
  • 🔹 83. rocznica deportacji pierwszych Polaków do KL Auschwitz. Narodowy Dzień Pamięci