Hag Pesach Sameach

Hag Pesach Sameach

Życzymy wszystkim Żydom, w tym naszym członkom i przyjaciołom świętowania Pesach w spokoju i zdrowiu! Z wiarą, że wyzwolimy się również i nie tylko z epidemii. Chag Pesach Sameach!

2020-04-08-pesach-talerz.jpg

 • Pesach
 • Hagada szel Pesach(hebr. Opowieść Paschalna), jest historią wyjścia Izraelitów z Egiptu pod wodzą Mojżesza.
 • Hagada - opowiadania o wyjściu Izraelitów z Egiptu na dwa pierwsze wieczory święta Pesach.
  Nakładem wydawnictwa i księgarni Symcha Freund, Przemyśl, 1931.

Życzenia

 • Życzenia Przewodniczącego KEP dla Żydów z okazji Paschy
  Pascha jest świętem wolności i nadziei. W dzisiejszych czasach pandemii także potrzebujemy nadziei na wyzwolenie od niebezpieczeństwa śmierci, które ostatecznie może nam dać sam Bóg miłosierny, o którego zmiłowaniu tak wiele mówi hagada paschalna – napisał Przewodniczący Episkopatu w liście do wspólnoty żydowskiej z okazji świąt paschalnych, przesłanym na ręce rabina Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski.
 • Ukraina - życzenia dla Żydów z okazji święta Pesach.
  Przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki pozdrowił wszystkich Żydów, mieszkających w tym państwie, z okazji rozpoczynających się obchodów święta Pesach. Życzenia hierarcha przekazał na ręce głównego rabina Ukrainy Jakowa Dow Błajcha.
  „W wielowiekowej historii wspólnego zamieszkiwania tej ziemi zapisano różne etapy współżycia chrześcijan i żydów” – napisał arcybiskup w swych pozdrowieniach. Podkreślił, że „przykładem takiego drogowskazu dla naszych przodków, dla dzisiejszych ludzi i dla naszych potomków jest prorok Mojżesz”.„Wzory do naśladowania dobrych i szczerych stosunków między katolikami a wyznawcami wiary Mojżeszowej pozostały dla nas we Lwowie, Kijowie oraz w innych miastach i wsiach” - głosi przesłanie arcybiskupa.
  Przewodniczący Ukraińskiej Konferencji Biskupiej wyraził nadzieję, że dialog chrześcijańsko-żydowski, rozpoczęty przez Jana Pawła II i kontynuowany przez Benedykta XVI, będzie nadal owocnie rozwijany także na Ukrainie. „Zachęcają do tego tegoroczne święta Paschalne, które dzisiaj rozpoczynają Żydzi, a za tydzień będą obchodzić chrześcijanie wielu narodów należących do różnych Kościołów na Ukrainie” – dodał metropolita lwowski.
  Według danych oficjalnych obecnie na Ukrainie, głównie w miastach, mieszka ponad 100 tys. Żydów, co stanowi 0,4 proc. mieszkańców tego kraju. Większość uważa za swój język ojczysty rosyjski, pozostali – jidysz i ukraiński.

Pamiętne życzenia świąteczne w latach poprzednich