XXI Dzień Judaizmu

W Kościele katolickim w Polsce

ABC Dnia Judaizmu

Z zagranicy

ICCJ o Dniu Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce

XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce 2018 - centralne obchody w Warszawie

Hasło - "Pokój! Pokój dalekim i bliskim!" (Iz 57, 19).

Zapowiedzi

  • Z Włoch: "Ever since 1970, January 17 has been observed as the annual"Day for deepening and developing the dialogue between Catholics and Jews" (approfondimento e sviluppo del dialogo tra cattolici ed ebrei). On this day, Catholic Churches and institutions all over Italy organize encounters with Jewish representatives." - Lisa Palmieri-Billig: "Biblical studies and contemporary anti-Semitism"
  • W Warszawie ze strony żydowskiej weźmie w nim udział znany kantor Symcha Keller - przewodniczący Rady Religijnej Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP, Naczelny Rabin RP - Michael Schudrich, ambasador Izraela w Polsce oraz inne osobistości. Gospodarzem obchodów jest metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, a są one organizowane przez Radę Episkopatu ds. Dialogu Religijnego, której przewodniczy bp Rafał Markowski.
  • "Dialog nie jest spotkaniem systemów religijnych, ale spotkaniem ludzi." - Bp Markowski na Dzień Judaizmu 2018.
  • Michael Schudrich: Dla nas, Żydów, jest to wydarzenie niezmiernie ważne. Przedstawiciele innej religii, chrześcijanie, chcą zgłębić naszą wiarę. Jeśli są ludzie chcący poznać moją wiarę, to ja mam obowiązek być na nich otwartym. /Więź 8 I 2018./

Przebieg centralnych obchodów w Warszawie

Obchody w całej Polsce

Obchody w Gnieźnie
Obchody w Poznaniu.
  • Program
  • Rozmowa z ks. Jerzym Stranzem, dyrektorem Wydawnictwa Świętego Wojciecha, przewodniczącym Stowarzyszenia Coexist i wieloletnim organizatorem Dnia Judaizmu w Poznaniu /PULSMAG/
  • Spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą oraz Anną Bodzińską, wtorek 16.01. 18.00 w Pałacu Działyńskich. Rozmowa o religijnej aktywności kobiet w judaizmie.
  • Nabożeństwo biblijne z udziałem przedstawicieli Gminy Żydowskiej w parafii pw. św. Wojciecha na Wzgórzu św. Wojciecha.
  • Teatr Nowy, 18 stycznia - na Trzeciej Scenie nasi aktorzy przeczytają fragmenty "Przypowieści o skrybie i innych opowiadań" Szmuela Josefa Agnona, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1966. Lektura wzbogacona zostanie dyskusją na temat wpływu baśni, fantazji i mitów na kondycję i samoświadomość współczesnego człowieka oraz ocalającej mocy literatury. W dyskusji udział wezmą prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany i prof. Wiesław Ratajczak. Prowadzenie: Michał Pabian.
Obchody w Krakowie:
  • Po modlitwie w intencji Żydów i relacji chrześcijańsko-żydowskich (bazylika Franciszkanów, g. 15.30) o tym, czego katolik może się nauczyć od religijnego Żyda, opowie p. Urszula Antosz-Rekucka, katechetka z Mszany Dolnej, zaangażowana w dialog międzyreligijny i upamiętnianie dziedzictwa polskich Żydów, nominowana do Nagrody Polin (UPJPII, ul. Franciszkańska 1, s. 120, g. 16.30).
  • We wtorek 16 stycznia Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" i JCC zapraszają na debatę nt. "Obraz Żydów w myśli chrześcijańskiej" z udziałem członków Klubu: dr Zofii Radzikowskiej, ks. prof. Łukasza Kamykowskiego i red. Janusza Poniewierskiego. Prowadzenie: Henryk Woźniakowski (Wyd. Znak); ul. Miodowa 24, g. 18.30. (Relacja multimedialna.)
Obchody w Łodzi
  • Antysemityzm jest grzechem i na ten temat nie ma w Kościele żadnej dyskusji - podkreślił metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który w środę uczestniczył w Łodzi w obchodach organizowanego przez Kościół Katolicki Dnia Judaizmu. (www.tvn24.pl)
  • Abp Ryś - "Pierwsza schizma to rozejście się Kościoła z Izraelem. To ogromna rana" - abp tłumaczy, jak Kościół, a także każdy katolik, powinien traktować Judaizm.
  • Abp Ryś o podejściu Kościoła do żydów - transmisja:
Obchody w Kielcach - Stowarzyszenie im. Jana Karskiego
  • Wczoraj wieczorem, niezwykłym monodramem w wykonaniu Jerzego Łazewskiego, zakończyliśmy przygotowania do Dnia Judaizmu, którego centralne obchody trwają dziś w Warszawie. Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, wprowadzając w spotkania, podkreślał w jakim celu się odbywają – „Od 1997 roku w Polsce obchodzony jest Dzień Judaizmu w Kościele katolickim – tak brzmi pełna nazwa tego dnia. Ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski na wyraźne życzenie Jana Pawła II, ma wszystkim katolikom i chrześcijanom przypominać o żydowskich korzeniach ich wiary. Przypominać, że Jezus był praktykującym Żydem, chodził do synagogi i nauczał w synagodze, żył jak Żyd i świętował jak Żyd. Trzeba o tym pamiętać. To zwraca naszą uwagę ku narodowi żydowskiemu, ku naszemu stosunkowi do Żydów i do judaizmu”. Spotkania, które w ostatnich dniach odbyły się w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu, były okazją do lepszego poznania tradycji judaizmu, a także do rozmowy na temat tego, co nas łączy oraz potrzeby pielęgnowania wspólnych korzeni.
Obchody we Wrocławiu - "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?" uzupełnione drugim: "Czy Żydzi i chrześcijanie potrzebują się nawzajem?"
  • Chrześcijaństwo nie tylko wyrosło z pnia judaizmu – ono odnawia swoje w nim zakorzenienie. Pielęgnowanie tych korzeni oraz świadomość ich głębokości potrzebne są każdemu chrześcijaninowi, umocni wiarę i poczucie przynależności do ludu Bożego. Jan Grosfeld, profesor nauk społecznych, zajmując się żydowskimi wpływami na kształt cywilizacji europejskiej, wskazuje na ścisły związek chrześcijaństwa z tradycją judaistyczną. Na pytanie "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?" uzupełnione drugim: "Czy Żydzi i chrześcijanie potrzebują się nawzajem?" prof. Grosfeld odpowiada w rozmowie z ks. Mariuszem Rosikiem podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim 18.01.2018 we Wrocławiu. /Orygenes.pl/