Nie ma Krakowa bez Żydów. Kwartalnik SPOTKANIA, sierpień 2017
Nie ma Krakowa bez Żydów.
30/08/2017 | Na stronie od 30/08/2017
O kwartalniku kontakt linki Archiwum numerów
Nie ma Krakowa bez Żydów
30 sierpnia 2017
autor: Rabbi Avi Baumol
Czy jest dziś do pomyślenia Kraków bez Żydów? Dla rabina Avi Baumola jest na to pytanie tylko jedną i krótką odpowiedź.
Niezwykłe jest mówić o filosemityzmie w dzisiejszej w Europie, ale trudno mi inaczej nazwać to, czego doświadczyłem w Krakowie w ostatnich tygodniach. Krótko mówiąc: doświadczyłem miłości. Miłości, jaką chrześcijańska wspólnota darzy tę część społeczeństwa, którą Polska straciła w wyniku Holokaustu.
Pomysł Marszu Pamięci i Życia narodził się podczas rozmowy, którą odbyłem z moim studentem Irkiem Czubakiem, po jednym z naszych zajęć w JCC.
Irek i jego żona, podobnie jak około pięćdziesiąt innych osób, uczestniczą w zajęciach "Judaizm dla wszystkich". Podczas wykładu poznajemy Biblię, Talmud i filozofię żydowską. Mogę śmiało powiedzieć, że w ciągu ostatnich trzech lat zajęć spotkało mnie jedynie nachat (hebr. przyjemności).
Kraków ma bogatą historię żydowską, która sięga prawie 800 lat. Pochodzi stąd wielu sławnych i wielkich rabinów. Jednak Kraków, jak wiele innych miejsc w Polsce był również świadkiem masowych mordów i niemalże unicestwienia życia żydowskiego w czasie Holokaustu. Obok wielu Sprawiedliwych Polaków, którzy pomagali Żydom, byli też tacy, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczyniali się do śmierci czy wypędzenia Żydów z ich domów.
Konieczność pamiętania o ponurej przeszłości, ale i o pozytywnym wkładzie Żydów w polską kulturę i historię, były tematami, które przyświecały Marszowi Pamięci i Życia. Nasz Marsz rozpoczęły przemówienia: wiceprezydenta Krakowa, dr Andrzeja Kuliga, prof. Macha, byłego dyrektora Instytutu Europeistyki UJ, pani Ambasador Izraela w Polsce, Anny Azari oraz biskupa Grzegorza Rysia.
Niektórzy z uczestników Marszu zwrócili się też do żydowskich mieszkańców z prośbą o przebaczenie przeszłości. Marsz przystawał w kilku miejscach aby uczcić i upamiętnić tragiczną historię. Ocalonym wręczono symboliczne róże.
Krakowski Marsz wsparła także grupa o nazwie Marsz Życia, złożona z młodych Niemców, w pełni świadomych swojej przeszłości. Niektórzy z nich opowiadali wstrząsające historie, o odkrywaniu historii dziadków, którzy brali udział w mordowaniu mieszkańców Krakowa.
Ocalona z Holokaustu, Zofia Radzikowska, otrzymawszy symboliczną różę, powiedziała, że młode pokolenie, nie musi już wyznawać win, ale jest zobowiązane do budowania tolerancji, miłości i wzajemnego zrozumienia.
Miałem zaszczyt iść razem z księżmi, biskupami i członkami społeczności żydowskiej i nie-żydowskiej. Miałem też zaszczyt przemawiać pod koniec wieczoru, przed koncertem muzyki żydowskiej, na który przybyło do Synagogi Tempel nieomal 500 osób.
Byłem wdzięczny wszystkim tym dzielnym ludziom, którzy mają odwagę mówić głośno, o tym, że nie ma Polski bez Żydów i dumnie wznosić izraelskie flagi.
Aż trudno uwierzyć, że w środku Europy, w której wielu Żydów boi się przyznawać do żydostwa, tak blisko Auschwitz, możemy zobaczyć, że rabin w kipie idzie ramię w ramię z nie-żydami, którzy niosą izraelskie flagi.
Podobne marsze odbyły się w Warszawie, Wrocławiu i Kielcach i to naprawdę napełnia mnie nadzieją, że odbędą się także w innych miastach, i w innych krajach.
Zostałem powołany do pracy w Krakowie. W JCC codziennie doświadczam odradzania się życia żydowskiego. Spotykam młodych ludzi, którzy odkrywają swoje żydowskie korzenie. A obok nich - wspaniałych ludzi, nie mających żydowskich korzeni, ale na co dzień uczestniczących w zajęciach, pracujących jako wolontariusze - cieszących się świadomością, że Żydzi mają się dobrze w Krakowie.
Kiedy: 23 IV 2017. Warszawa Coroczne modlitewne spotkanie Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego w rocznicę wybuchu powstania. Program:
Coroczna konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ).
Kiedy: 2 -5 lipca 2017 Bonn W dniach 2 -5 lipca, w Bonn odbędzie się coroczna konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Tematem tegorocznego spotkania będzie: Reforma, Reinterpretacja, Odnowa: Martin Luther, 500 lat Tradycji i Reformy w Judaizmie i Chrześcijaństwie.
Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza wszystkich zainteresowanych dialogiem chrześcijańsko - żydowskim aby przyłączyć się do wspólnych debat i dyskusji podczas konferencji.
Studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich
Kiedy: 2017. Kraków Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza nauczycieli, katechetów, osoby zainteresowane dialogiem chrześcijańsko - żydowskim i polsko - żydowskim oraz judaizmem na interdyscyplinarne studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich. W programie studiów m.in. - Koegzystencja chrześcijan i Żydów od starożytności do czasów współczesnych - Antysemityzm. Geneza, przebieg i konsekwencja Zagłady - Dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski Dodatkowe informacje:
Adam Michnik gościem spotkania z cyklu "Między religiami" w Muzeum POLIN
Kiedy: 28 listopada 2016. Warszawa 28 listopada w Muzeum POLIN odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Między Religiami". Główną ideą cyklu jest omawianie współczesnych problemów z perspektywy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w ich wzajemnym kontakcie, a także w odniesieniu do dialogu międzyreligijnego.
Tym razem dyskusja toczyła się wokół pytania o sojusz tronu i ołtarza. Spotkanie prowadził prof. Stanisław Krajewski, Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, red. Halina Bortnowska, publicystka, wieloletnia redaktorka miesięcznika Znak, Andrzej Saramowicz, prezes fundacji Sufich. Gościem specjalnym był Adam Michnik, autor znanej książki "Kościół, lewica, dialog", redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Patronem medialnym jest kwartalnik "Wieź". Halina Bortnowska.
Odszedł Sir Sigmund Sternberg
Kiedy: 18 października 2016. Londyn 18 października 2016 roku, w wieku 95 lat odszedł Sir Sigmund Sternberg, promotor dialogu międzyreligijnego, patron Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, współzałożyciel Forum Trzech Religii, brytyjski filantrop.
Liczne nekrologi opublikowane w tym tygodniu opisały działania, w których uczestniczył i stanowiska, które pełnił w społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Jego wkład w dziedzinie stosunków międzyreligijnych i filantropii został słusznie doceniony. Sir Sigmund był wizjonerem, który mocno podkreślał konieczność otwarcia się na horyzont żydowsko-chrześcijańskiego dialogu i spotkań trójstronnych chrześcijańsko - judaistyczno - islamskich. Był przekonany, że zarówno relacje żydowsko- chrześcijańskie i stosunki żydowsko-chrześcijańsko-muzułmańskie - zasługują na głęboką uwagę i namysł w naszych współczesnych społeczeństwach.
![](/storage/app/media/images/SirSiggi+DebbieWeissman London2013.jpg){.responsive-img}
List biskupa Mieczysława Cisło do współprzewodniczących Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów
Kiedy: 4 lipca 2016. Lublin Z radością i wdzięcznością pragnę serdecznie podziękować za przyznanie mi przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów honorowego członkowstwa tejże Rady. Przyjmuję je jako zaszczyt i wyróżnienie a jednocześnie zobowiązanie i zadanie na przyszłość.
Ks. Jerzy Stranz został laureatem Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka
Kiedy: 23 IV 2016. Poznań Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznańskiej ks. Jerzy Stranz
Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Poznaniu, podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
"Ksiądz Jerzy Stranz jest dyrektorem Wydawnictwa Księgarni Świętego Wojciecha, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Coexist, które jest dobrowolnym, samorządnym, apolitycznym, zrzeszeniem mającym na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym" - czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły nagrody.
Duchowny od wielu lat organizuje obchody Dnia Judaizmu w diecezji poznańskiej, które z biegiem czasu przekształciły się w wielodniowe, a nawet kilkutygodniowe festiwale, bogate w spotkania, debaty, koncerty i wystawy.
Ksiądz Jerzy Stranz należy do wąskiego grona księży katolickich zaangażowanych bezgranicznie w dialog międzyreligijny, w budowę mostów między ludźmi różnych kultur, wyznań i przekonań religijnych, widzących sens w tworzeniu klimatu wzajemnego zrozumienia i zbliżenia, pokonywania uprzedzeń, przełamywania barier zbudowanych często na ignorancji.
Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.
Patron Nagrody - ks. Roman Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, spowiednikiem i bliskim przyjacielem prezydenta Lacha Kaczyńskiego, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.