Zapowiedzi

Kronika Wydarzeń Bieżących

Czytanie performatywne “Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

17/04/2025 r.

„Requiem” Dawida Einhorna – czytanie performatywne

Czytanie performatywne “Requiem” Dawida Einhorna z okazji 82 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Niniejszy poemat został po raz pierwszy opublikowany w Warszawie w 1919 roku w gazecie „Lebns-Fragn”. Następnie jej fragmenty zostały wydane w „Arbeter-Luech” (Kalendarz robotniczy”) i „Lebns-Fragn” w 1920, pod tytułem „Dziesięć milionów”. Później – całkowicie od nowa go przerobiłem i wydłużyłem, aż przybrał obecną formę. Jest to muzyczna haskore [wspomnienie] (Requiem), składająca się z czterech części, poświęcona pamięci dziesięciu milionów ofiar [pierwszej] wojny światowej. Prosiłbym z całego serca wszystkich recytatorów i czytelników, którzy do tej pory posługiwali się starą wersją, by korzystali wyłącznie z nowego tekstu.

Akcja Żonkile

19/04/2025 r.

Akcja Żonkile 2025: program obchodów

19 kwietnia zachęcamy do przypięcia żonkili na znak, że #ŁączyNasPamięć o walczących i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta, a także udziału do w organizowanych przez nas wydarzeniach.
W 82. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim program towarzyszący akcji Żonkile poświęcamy odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.

Błogosławieństwo

20/04/2025 r.

Hag Pesach Sameach 5785! Błogosławionej Paschy 2025!

Gdy Żydzi obchodzą Pesach: od wieczora 12. do wieczora 20. kwietnia, u chrześcijan w obu obrządkach Wielki Tydzień i Wielkanoc
Wszystkim, w tym naszym żydowskm i chrześcijańskim członkom i przyjaciołom obchodzącym te święta składamy Życzenia Świąteczne. Hag Pesach Sameach 5785! Błogosławionej Paschy 2025! Życzymy szczególnie wyzwolenia od słabości w nazywaniu i mierzeniu się ze złem, którego straszliwym ucieleśnieniem są wciąż trwające wojny w Ziemi Świętej, w Ukrainie, w Sudanie....

First Thing - logo

20/04/2025 r.

A Christian at Passover

Passover often falls within Holy Week. It can be spiritually jarring to attend services on Good Friday and then go home to a Passover Seder. But the correspondence of Passover with the gathering storm of evil that will break upon the Incarnate Lord is fitting, for the Festival of Joy celebrates the resurrection of Israel from the dead. My participation offers me a foretaste of Easter.

The Cardinal Bea Centre for Judaic Studies is pleased to announce scholarships

02/05/2025 r.

The Cardinal Bea Centre for Judaic Studies

The Cardinal Bea Centre for Judaic Studies is pleased to announce scholarships for students who will register to the Licentiate in Judaic Studies and Jewish-Christian Relations for the Academic Year 2025-2026. Each scholarship amounts to 10.000,00 Euros (which includes the tuition fee) and is offered for one Academic Year (two semesters), renewable for a second Academic Year.

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB)  - logo

17/05/2025 r.

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB)

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB) został utworzony w 2019 roku na podstawie porozumienia zawartego z Wyższą Szkołą Teologiczno-Społeczną (WSTS) w Warszawie. Naszą misją jest stworzenie dostępu do studiowania Biblii osobom zainteresowanym poznawaniem fundamentów chrześcijaństwa. W tym celu realizujemy dla WSTS podyplomowe studia biblijne, prowadzimy studia w formule uniwersytetu otwartego, organizujemy seminaria, sympozja, konferencje i wyjazdy studyjne, popularyzujące biblistykę i archeologię biblijną. Treści prezentowane w ramach SIB nie stanowią oficjalnego nauczania żadnego z kościołów. Nasi wykładowcy - wybitni bibliści, chrześcijanie różnych wyznań - korzystają z konstytucyjnej wolności nauczania, prowadzenia badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników. Wspólnym fundamentem łączącym wykładowców i słuchaczy jest pasja do poznawania tekstów biblijnych.

Zeew Szewach, pochodzący z Białegostoku,

15/06/2025 r.

Konferencja "Nie koniec, nie początek. Odbudowa życia żydowskiego w Polsce i Europie Środkowej po drugiej wojnie światowej"

Na konferencji chcemy przyjrzeć się fenomenowi odrodzonego życia żydowskiego w Polsce, porównując podobne i odmienne zjawiska w innych krajach regionu w latach 1945–1955. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja społeczności żydowskich w krajach, które stały się częścią bloku sowieckiego, a także w Niemczech, gdzie w obozach dla dipisów również rozwijało się społeczne i polityczne życie żydowskie.

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

21/06/2025 r.

Summer School with POLIN Museum for Early Career Scholars

POLIN Museum is organizing a week-long program aimed at early-career scholars – doctoral students & post-docs – working in Jewish Studies or any other related field such as Jewish history, culture, literature, art, and so on.

Stołeczny Instytut Biblijny (SIB) - logo

25/10/2025 r.

Konferencja biblijna - o Księdze Rodzaju opowie w cyklu trzech wykładów prof. dr hab. Marcin Majewski

Chcecie posłuchać cyklu trzech wykładów o Księdze Rodzaju, które wygłosi znakomity polski biblista prof. dr hab. Marcin Majewski? Zapraszamy na konferencję, którą organizujemy w Warszawie 25 października 2025 roku. W kwietniu uruchomimy zapisy, ale już teraz wpiszcie sobie tę datę do kalendarza i zaglądajcie na nasz profil FB, aby poznawać szczegóły wydarzenia i nie przegapić zapisów.Konferencja biblijna, otwarta także dla osób, które nie są słuchaczami SIB.