Otwockie synagogi - archeologia i co dalej

Otwockie synagogi - archeologia i co dalej  - plakat

Źródło: Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Otwocku

Podczas prowadzonych prac drogowych w Otwocku natrafiono na relikty miejskiej synagogi. To wydarzenie uruchomiło ciąg zdarzeń z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych (w tym Towarzystwa Przyjaciół Otwocka i Społecznego Komitetu Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich) oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednym z efektów było przeprowadzenie, w październiku 2024 roku, interwencyjnych prac archeologicznych, na zlecenie MWKZ.

Zapraszamy na spotkanie zorganizowane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków we współpracy ze Starostą Otwockim, na którym zostanie przedstawiony raport z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miejskiej synagogi w Otwocku im. Goldbergów.

3 grudnia 2024, 17:00

W programie:

  • Zarys historii żydowskiego dziedzictwa w Otwocku i jej pozostałości - Sebastian Rakowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Otwocka
  • Raport z badań archeologicznych prowadzonych na terenie miejskiej synagogi w Otwocku im. Goldbergów - dr Szymon Lenarczyk, wykonawca prac archeologicznych (Wykop na Poziomie)
  • Dyskusja

Liczba miejsc jest ograniczona, prosimy o zapisy poprzez link:

Celem interdyscyplinarnych badań archeologicznych było zlokalizowanie i zidentyfikowanie pozostałości po dawnej synagodze im. Goldbergów, oryginalnie mieszczącej się pod adresem Warszawska 41.

Budynek został zniszczony, a następnie rozebrany, na początku II Wojny Światowej. Kolejne uszkodzenia podziemnych reliktów powstały po wojnie i współcześnie, na skutek inwestycji budowlanych prowadzonych w tym miejscu.

Badania wykopaliskowe ujawniły jedynie szczątki oryginalnej zabytkowej tkanki budynku, który miał niegdyś pomieścić w swoim wnętrzu ponad 600 wiernych. W trakcie prac badawczych udało się potwierdzić istnienie pierwotnego zarysu zachodniej i południowo-zachodniej części synagogi. Zaledwie drobna część pozostałości architektonicznych znajdowała się in situ. Po wykonaniu dokumentacji, wybrane fragmenty architektoniczne zabezpieczono geowłókniną, a cały obszar wykopalisk został powtórnie zasypany, w celu zabezpieczenia do czasu podjęcia dalszych decyzji.

Więcej