VI Dzień Judaizmu

IV Dzień Judaizmu

VI Dzień Judaizmu

(Białystok 17 stycznia 2003)

W czwartek Kościół katolicki w Polsce obchodził po raz szósty Dzień Judaizmu. Hasłem tegorocznych uroczystości było "Bóg zawarł z Izraelem przymierze miłosierdzia". Główne obchody miały miejsce w Białymstoku i Tykocinie, ponadto okolicznościowe spotkania i modlitwy odbyły się w kilku innych miastach.

W chrześcijańsko-żydowskiej medytacji biblijnej w białostockim kościele św. Wojciecha spotkali się polscy biskupi (m.in. abp Stanisław Gądecki), wyznawcy judaizmu (m.in. Szewach Weiss i rabin David Rosen, honorowy przewodniczący Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów) oraz mieszkańcy miasta.

Po medytacji Stanisław Krajewski, współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, powiedział: - Dzień Judaizmu pokazuje, jak poważnie i z jakim szacunkiem kościół katolicki podchodzi obecnie do Żydów.

Po uroczystości uczestnicy obchodów wzięli udział w konferencji naukowej pod hasłem "Przymierze i Miłosierdzie w tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej", na której wykłady wygłosili m.in. ks. prof. Henryk Witczyk z KUL i rabin David Rosen.

Obchody Dnia Judaizmu zakończy nabożeństwo żydowskie w barokowej synagodze- muzeum w Tykocinie. W modlitwach uczestniczyli rabini David Rosen i Michael Schudrich oraz arcybiskupi Stanisław Gądecki i Wojciech Ziemba.

Białostockie obchody wzbogacone zostały szeregiem imprez kulturalnych. Odbył się przegląd filmów dokumentalnych o współistnieniu kultury chrześcijańskiej i żydowskiej na Podlasiu, otwarto wystawę fotogramów: "Ha-Mahor-Źródło". Wystawiony został spektakl teatralny "Purynowe łakocie". W piątek o godz. 16.30 w Muzeum Podlaskim zaprezentowany zostanie album "Zabytki Dawnej Kultury Żydowskiej w Polsce", a o godz. 18 otwarta wystawa malarstwa Józefa Charytona.

W Krakowie w bazylice oo. Franciszkanów odbyło się specjalne Nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem kardynała Franciszka Macharskiego oraz dyskusja "Znaczenie Biblii w życiu człowieka - ujęcie żydowskie i chrześcijańskie" w Papieskiej Akademii Teologicznej, w której udział wzieli rabin Sacha Pečarič (Fundacja Laudera), ks. dr hab. Roman Pindel (PAT) oraz red. Janusz Poniewierski ("Znak").

We Wrocławiu przy okazji Dnia Judaizmu zaprezentowano uruchomioną właśnie oficjalnie stronę internetową poświęcona Dzielnicy Wzajemnego Szacunku, gdzie w odległości kilkuset metrów od siebie znajdują się kościół ewangelicko- augsburski, kościół rzymsko-katolicki, cerkiew i synagoga.

W tym roku Dzień Judaizmu obchodzony jest już po raz szósty. W poprzednich latach główne obchody organizowano w Warszawie, Krakowie, Włocławku, Łodzi i Lublinie.

(Za Forum: ŻYDZI-POLACY-CHRZEŚCIJANIE)