Paweł Sawicki
Skarbnik
| Na stronie od 01/06/2023
Informatyk, warszawiak, wychowawca. Od najmłodszych lat związany z Sekcją Rodzin warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, był przewodniczącym Sekcji Rodzin KIK i członkiem Zarządu KIK. Członek Zarządu Fundacji „Pamięć Treblinki". Wraz z żoną Ewą zbiera dane ofiar Treblinki, tworząc listę ofiar tego obozu.
Ewa Teleżyńska-Sawicka oraz Paweł Sawicki są w Fundacji "Pamięć Treblinki" i zbierają informacje dotyczące tego obozu. Najważniejszą częścią to wciąż rosnąca "Księga Imion", o której niedługo będzie można powiedzieć, że jest najważniejszym źródłem informacji o ofiarach Treblinki.
Ta baza ciągle rośnie. W tym roku znów urosła o ok. 27.000 osób (jest już prawie 104.000), dzięki współpracy z Yad Vashem oraz dzięki nowym źródłom danych. Rośnie też liczba tych, których nie ma w innych bazach. Jest ich grubo ponad 8.000 osób.
W każdą ostatnią sobotę miesiąca (o 10:00) Ewa i Paweł (wraz z ks. Wojciechem Lemańskim) czytają te nowe Imiona w Treblince i bardzo wszystkich na te spotkania zapraszają. Ostatnie dwa były odmienne niż zwykle, bo wspominani byli - w marcu Żydzi z Grecji, a w kwietniu Żydzi z Macedonii w 80-tą rocznicę ich męczeństwa. Prawdopodobnie były to jedyne w Polsce takie upamiętnienia.
W tym 2022-23 roku Ewie i Pawłowi udało się również uzupełnić bazę o unikalny zbiór uciekinierów z Treblinki. Spośród tysięcy uciekinierów znaleźli kilkuset i dalej intensywnie pracują nad rozszerzeniem tego zbioru. Temat ten do niedawna nie był przedmiotem poważniejszych badań.
Nowej jakości nabrała lista transportów do Treblinki. Dzięki współpracy z Muzeum Polin stworzyli najpełniejszą dostępną bazę danych o miejscowościach, z których pochodziły ofiary Treblinki wraz z datami transportów. Było dla nich ważne, żeby taka baza powstała w roku, w którym przypada obchodzona 2 sierpnia, 80 rocznica Powstania w Treblince.