Szósta, coroczna konferencja w Wielkiej Synagodze Europy w Brukseli.

Z inicjatywy ks.Thaddée Barnas, członka OCJB (belgijski członek ICCJ) oraz przy wsparciu grupy Juifs et chrétiens, engageons-nous 1 grudnia 2016. (Kwartalnik PRChiŻ Spotkania)

Z logo Polskiej Rady8 Chrześcijan i Żydyów

O kwartalniku kontakt linki Archiwum numerów

Konferencja w Brukseli

1 grudnia 2016

autor: Magdalena Czyż

Z inicjatywy ks.Thaddée Barnas, członka OCJB (belgijski członek ICCJ) oraz przy wsparciu grupy Juifs et chrétiens, engageons-nous 1 grudnia 2016 roku zorganizowano szóstą już, coroczną konferencję w Wielkiej Synagodze Europy w Brukseli.

Konferencja zgromadziła ponad dwustu uczestników z całego świata a jej głównym tematem były trzy ostatnie dokumenty dotyczące relacji chrześcijańsko - żydowskich. Pierwszy, opracowany i opublikowany przez watykańską Komisję do Spraw Stosunków Religijnych z Żydami, " Dary i powołanie Boże są nieodwołalne”

Dwa pozostałe dokumenty pochodzą ze strony żydowskiej: Oświadczenie ortodoksyjnych rabinów o chrześcijaństwie, "Czynić wolę naszego Ojca w niebie: w kierunku partnerstwa miedzy Żydami i chrześcijanami", z grudnia 2015 oraz deklaracja z okazji jubileuszu Nostra aetate, "Nowa wizja stosunków żydowsko - chrześcijańskich" z 23 listopada 2015r.

Naczelny rabin Brukseli Albert Guigui, w swoim wystąpieniu opisał cechy dialogu międzyreligijnego i ich znaczenie dla budowy pluralistycznego społeczeństwa. Brak komunikacji - przekonywał, prowadzi do bratobójczego morderstwa, jak historia Kaina i Abla. Natomiast Kardynał Józef de Kesel wspomniał konkretne kroki podjęte przez Kościół katolicki od czasu uchwalenia Deklaracji Nostra aetate, a także podkreślił wspólne, żydów i chrześcijan korzenie historyczne i biblijne ( także modlitw i liturgii). Dziś - podkreślił, żydzi i chrześcijanie dzielą wspólna postawę duchową: czekają na przyjście lub drugie przyjście Mesjasza.

Literatura dialogu:

Premiera książki "Dlaczego chrześcijanie potrzebują Żydów?"

Kiedy: 23 IV 2017. Warszawa Jan Grosfeld, profesor Nauk Społecznych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członek Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem w swojej najnowszej książce podejmuje temat żydowskich wpływów na kształt cywilizacji europejskiej. Przedstawia głęboki związek tradycji judaistycznej z chrześcijaństwem, które nie tylko wyrosło z pnia judaizmu, ale dziś odnawia swoje w nim zakorzenienie.

Aktualności:

Coroczna konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów (ICCJ).

Kiedy: 2 -5 lipca 2017 Bonn W dniach 2 -5 lipca, w Bonn odbędzie się coroczna konferencja Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów. Tematem tegorocznego spotkania będzie: „ Reforma, Reinterpretacja, Odnowa: Martin Luther, 500 lat Tradycji i Reformy w Judaizmie i Chrześcijaństwie.

Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów zaprasza wszystkich zainteresowanych dialogiem chrześcijańsko - żydowskim aby przyłączyć się do wspólnych debat i dyskusji podczas konferencji.

Rejestracja uczestników:

Studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich

Kiedy: 2017. Kraków Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zaprasza nauczycieli, katechetów, osoby zainteresowane dialogiem chrześcijańsko - żydowskim i polsko - żydowskim oraz judaizmem na interdyscyplinarne studia podyplomowe na temat relacji chrześcijańsko - żydowskich. W programie studiów m.in. - Koegzystencja chrześcijan i Żydów od starożytności do czasów współczesnych - Antysemityzm. Geneza, przebieg i konsekwencja Zagłady - Dialog chrześcijańsko-żydowski i polsko-żydowski Dodatkowe informacje:

Adam Michnik gościem spotkania z cyklu "Między religiami" w Muzeum POLIN

Kiedy: 28 listopada 2016. Warszawa 28 listopada w Muzeum POLIN odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Między Religiami". Główną ideą cyklu jest omawianie współczesnych problemów z perspektywy judaizmu, chrześcijaństwa i islamu w ich wzajemnym kontakcie, a także w odniesieniu do dialogu międzyreligijnego.

Tym razem dyskusja toczyła się wokół pytania o sojusz tronu i ołtarza. Spotkanie prowadził prof. Stanisław Krajewski, Współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, red. Halina Bortnowska, publicystka, wieloletnia redaktorka miesięcznika Znak, Andrzej Saramowicz, prezes fundacji Sufich. Gościem specjalnym był Adam Michnik, autor znanej książki "Kościół, lewica, dialog", redaktor naczelny Gazety Wyborczej. Patronem medialnym jest kwartalnik "Wieź". Halina Bortnowska - []()

Odszedł Sir Sigmund Sternberg

Kiedy: 18 października 2016. Londyn 18 października 2016 roku, w wieku 95 lat odszedł Sir Sigmund Sternberg, promotor dialogu międzyreligijnego, patron Międzynarodowej Rady Chrześcijan i Żydów, współzałożyciel Forum Trzech Religii, brytyjski filantrop.

Liczne nekrologi opublikowane w tym tygodniu opisały działania, w których uczestniczył i stanowiska, które pełnił w społeczności żydowskiej w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Jego wkład w dziedzinie stosunków międzyreligijnych i filantropii został słusznie doceniony. Sir Sigmund był wizjonerem, który mocno podkreślał konieczność otwarcia się na horyzont żydowsko-chrześcijańskiego dialogu i spotkań trójstronnych chrześcijańsko - judaistyczno - islamskich. Był przekonany, że zarówno relacje żydowsko- chrześcijańskie i stosunki żydowsko-chrześcijańsko-muzułmańskie - zasługują na głęboką uwagę i namysł w naszych współczesnych społeczeństwach.

![](/storage/app/media/images/SirSiggi+DebbieWeissman London2013.jpg)

List biskupa Mieczysława Cisło do współprzewodniczących Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów

Kiedy: 4 lipca 2016. Lublin Z radością i wdzięcznością pragnę serdecznie podziękować za przyznanie mi przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów honorowego członkowstwa tejże Rady. Przyjmuję je jako zaszczyt i wyróżnienie a jednocześnie zobowiązanie i zadanie na przyszłość.

Ks. Jerzy Stranz został laureatem Nagrody im. Ks. Romana Indrzejczyka

Kiedy: 23 IV 2016. Poznań Tegorocznym laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów został kapłan diecezji poznańskiej ks. Jerzy Stranz

Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Poznaniu, podczas obchodów Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.

"Ksiądz Jerzy Stranz jest dyrektorem Wydawnictwa Księgarni Świętego Wojciecha, współzałożycielem i prezesem Stowarzyszenia Coexist, które jest dobrowolnym, samorządnym, apolitycznym, zrzeszeniem mającym na celu promocję postawy dialogu w wymiarze religijnym, kulturowym, społecznym i artystycznym" - czytamy w uzasadnieniu decyzji kapituły nagrody.

Duchowny od wielu lat organizuje obchody Dnia Judaizmu w diecezji poznańskiej, które z biegiem czasu przekształciły się w wielodniowe, a nawet kilkutygodniowe festiwale, bogate w spotkania, debaty, koncerty i wystawy.

Ksiądz Jerzy Stranz należy do wąskiego grona księży katolickich zaangażowanych bezgranicznie w dialog międzyreligijny, w budowę mostów między ludźmi różnych kultur, wyznań i przekonań religijnych, widzących sens w tworzeniu klimatu wzajemnego zrozumienia i zbliżenia, pokonywania uprzedzeń, przełamywania barier zbudowanych często na ignorancji.

Nagroda im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawana jest chrześcijańskim osobom konsekrowanym, które swą działalnością przyczyniają się do rozwoju dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej.

Patron Nagrody - ks. Roman Indrzejczyk był wiceprzewodniczącym PRChiŻ, spowiednikiem i bliskim przyjacielem prezydenta Lacha Kaczyńskiego, zaangażowanym w działalność ekumeniczną. Zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.