"Musimy stawić opór złu"

"Jesteśmy zaniepokojeni, że w naszych krajach jest coraz więcej  uprzedzeń antysemickich i rasistowskich, a nietolerancyjne hasła  rozprzestrzeniają się. Ruchy nacjonalistyczne, ksenofobiczne i  faszystowskie stają się coraz bardziej popularne wśród ludzi młodych.  Nie chcemy tego" - apelowała w byłym obozie koncentracyjnym  Auschwitz-Birkenau młodzież z całej Europy.

Ponad 1000 osób z 16 krajów Europy przeszło w  cichym marszu młodych w Auschwitz-Birkenau. Członkowie ruchu Młodzi dla  Pokoju, którzy od piątku przebywają w Krakowie, w milczeniu  przemaszerowali wzdłuż tzw. Judenrampe, czyli torowiska między dwoma  obozami, gdzie podczas wojny hitlerowcy kierowali transporty z  późniejszymi ofiarami obozu: Żydami, Polakami, Romami i ludźmi  innych narodowości.

Wysłuchali świadectwa  Lidii Maksymowicz, ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych, która  ocalała jako dziecko z obozu zagłady. Złożyli wieńce. Na końcu odczytali  Apel Pokoju w kilku językach.

"Bez pamięci nie ma przyszłości"

–  Urodziliśmy się wiele lat po Shoah, które określa się jako Wielkie Zło  narodu żydowskiego, oraz Porrajmos, Wielkim Pochłonięciu Romów i Sinti,  ale jesteśmy przekonani, że one wciąż nas dotyczą. Jesteśmy  zaniepokojeni trwaniem w naszych krajach uprzedzeń antysemickich i  rasistowskich, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł i postaw  oraz wzrostem, zwłaszcza wśród ludzi młodych, ruchów nacjonalistycznych,  ksenofobicznych i faszystowskich. Czujemy odpowiedzialność, aby stawić  opór złu, przeciwstawić się logice zbyt wielu murów, które dzielą ludzi i  narody, oraz budować alternatywę dla nienawiści, obojętności i strachu,  które panują w wielu sercach – usłyszeliśmy.

–  Chcemy świata, w którym wszyscy mogą żyć razem: świata bez rasizmu,  świata bez przemocy, gdzie znajdzie się miejsce dla tego, kto ucieka od  ubóstwa, wojny, zmian klimatycznych i braku wolności.

Młodzi dla Pokoju. Kto kryje się za tą nazwą?

Ruch  Młodzi dla Pokoju (Youth for Peace) to ogólnoświatowa inicjatywa  członków katolickiej wspólnoty Sant’Egidio. Należy do niej ponad 65  tysięcy osób z 73 krajów świata. Ich celem jest wspieranie osób  słabszych: seniorów, ludzi chorych, więźniów, uchodźców, osób  bezdomnych, dzieci ulicy.

– W czasach, które charakteryzują się  odrodzeniem antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem  się nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie,  zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych,  młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest  promocja przesłania o jedności i pokoju – wyjaśnia Magda Wolnik związana  z Sant’Eigidio.

Wspólnota w Polsce działa w trzech miastach: w Warszawie, Poznaniu i Chojnie.

Więcej. /dzieje.pl/

Tysiąc młodych Europejczyków odwiedzi Auschwitz ze Wspólnotą Sant'Egidio

80 lat po wybuchu II wojny światowej  ok. tysiąca młodych Europejczyków z 16 krajów przyjedzie do Krakowa, aby  od 19 do 21 lipca wziąć udział w spotkaniu Global Friendship to Live  Together in Peace – poinformowało w komunikacie przesłanym PAP biuro  prasowe Wspólnoty Sant'Egidio. 

Jak  poinformowali autorzy komunikatu, związany ze Wspólnotą Sant'Egidio  ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju) gromadzi młodzież, która na co  dzień jest zaangażowana w działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji,  osób bezdomnych i starszych.

"W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem antysemickich i  rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się nietolerancyjnych haseł  i postaw oraz wzrostem w całej Europie, zwłaszcza wśród młodzieży,  ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych, młodzież skupiona w tym  ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest promocja przesłania o  jedności i pokoju. Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich,  chcą pamiętać o horrorze drugiej wojny światowej oraz otchłani Szoah i  Porrajmos (eksterminacji Romów i Sinti), przekonani, że nadal stanowią  one decydujący punkt odniesienia dla przyszłości Europy i bez tej  pamięci nie da się budować społeczeństw, w którym jest miejsce dla  wszystkich" – wyjaśnili autorzy.

Poinformowali, że uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii  Maksymowicz, ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau,  ofiary nazistowskich eksperymentów medycznych. W sobotę odwiedzą  muzeum-obóz Auschwitz i wezmą udział w cichym marszu w obozie zagłady  Birkenau, podczas którego złożą wieńce przy pomniku ofiar obozu  koncentracyjnego, co będzie "wyrazem zobowiązania do przeciwdziałania  wszelkim formom przemocy i rasizmu". W spotkaniu weźmie też udział Marco  Impagliazzo, profesor historii współczesnej i przewodniczący Wspólnoty  Sant'Egidio.

Wspólnota Sant'Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy  licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65  tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera bezdomnych, a także dzieci ulicy,  osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców i angażuje się w inicjatywy  na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i w Chojnie.  (PAP)

Autor: Iwona Żurek

Komunikat /niedziela.pl/

Tysiąc młodych Europejczyków z 16 krajów weźmie udział w  organizowanej 22 lipca przez Wspólnotę Sant’Egidio pielgrzymce pamięci  do Auschwitz-Birkenau. Pielgrzymka odbędzie się w przededniu 80.  rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Okazją do pielgrzymki będzie organizowana przez związany ze wspólnotą  Sant’Egidio ruch Youth for Peace (Młodzi dla Pokoju)  w dniach 19-21  lipca w Krakowie konferencja Global Friendship to Live Together in  Peace.

Ruch gromadzi młodzież, która na co dzień jest zaangażowana w  działania na rzecz dzieci w trudnej sytuacji, osób bezdomnych i  starszych. - W czasach, które charakteryzują się odrodzeniem  antysemickich i rasistowskich uprzedzeń, rozprzestrzenianiem się  nietolerancyjnych haseł i postaw oraz wzrostem w całej Europie,  zwłaszcza wśród młodzieży, ruchów nacjonalistycznych i ksenofobicznych,  młodzież skupiona w tym ruchu organizuje spotkanie, którego celem jest  promocja przesłania o jedności i pokoju – podkreślają organizatorzy  spotkania.

- Młodzi ludzie, studenci i uczniowie szkół średnich, chcą pamiętać o  horrorze drugiej wojny światowej oraz eksterminacji Romów i Sinti,  przekonani, że nadal stanowią one decydujący punkt odniesienia dla  przyszłości Europy i bez tej pamięci nie da się budować społeczeństw, w  którym jest miejsce dla wszystkich – przekonuje Magdalena Wolnik z  Sant’Egidio.

Uczestnicy spotkania wysłuchają świadectwa Lidii Maksymowicz,  ocalałej jako dziecko z obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ofiary  nazistowskich eksperymentów medycznych. Sobotnia wizyta w muzeum-obozie  Auschwitz i cichy marsz w obozie zagłady Birkenau, wraz ze złożeniem  wieńców przy pomniku ofiar obozu koncentracyjnego, będą wyrazem  zobowiązania do przeciwdziałania wszelkim formom przemocy i rasizmu. W  spotkaniu weźmie też udział Marco Impagliazzo, profesor historii  współczesnej i przewodniczący Wspólnoty Sant’Egidio.

Wspólnota Sant’Egidio powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy  licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65  tys. osób w 73 krajach świata. Wspiera osoby bezdomne, a także dzieci  ulicy, osoby starsze, chorych, więźniów, uchodźców oraz angażuje się w  inicjatywy na rzecz pokoju. W Polsce działa w Warszawie, Poznaniu i  Chojnie.