Festiwal Kultury Żydowskiej - wiadomości z 1 - 5 lipca 2020

Festiwal Kultury Żydowskiej - plakat

Żródło: Festiwal Kultury Żydowskiej

"Już za niedługo, bo o 16.00 Prof. Edwin Seroussi zaprosi Was na niezwykłą muzyczną podróż do Jerozolimy – dołączcie koniecznie do tej wyprawy! Zobaczycie (i usłyszycie) Jerozolimę, jakiej nie znacie! A o 18.00 – szansa na naukę śpiewu jidysz z kantorem Jeffem Warschauerem!

Błogosławiony Jesteś Panie, B-że nasz i Królu Wszechświata, który nakazałeś nam zapalać światła Festiwalu – powie jutro Janusz Makuch w trzeciej części swojego wykładu W kręgu ukrytego światła: FKŻ.

Jak celebrowane jest światło w tradycji żydowskiej? Jaką ma moc, symbolikę i funkcję? Jakim światłem emanuje FKŻ? Skąd czerpie swoją moc? Tego dowiecie się już w czwartek, 2 lipca o 16.00 – na naszej tronie www, FB i YouTube – kiedy to Janusz Makuch wygłosi trzecią i ostatnią już część swojego wykładu w ramach Prologu 30. FKŻ.

Ale Janusz wróci do Was z wykładami jeszcze w późniejszych miesiącach Prologu. To był dopiero początek!""

PROLOG 30. FKŻ – program na środę, 1 lipca, 2020

16.00 – Brzmienie ciszy: muzyczna podróż do Jerozolimy – wykład prof. Edwina Seroussiego (jęz. ang.)

Profesor Edwin Seroussi, podejmuje „wędrówkę” muzycznym traktem Izraela, goszcząc u artystów zakorzenionych w różnorodnych tradycjach. Świat muzyki w Izraelu to nie tzw. „melting pot”, ale wielobarwna, zmieniająca się wciąż mozaika, na którą składa się zarówno tradycja synagogalna, jak i najbardziej współczesne, radykalne nurty muzyczne. Ekscytująca podróż!

Prof. Edwin Seroussi – profesor muzykologii oraz dyrektor Jewish Music Reaserch Centre Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, w 2018 r. roku otrzymał Nagrodę Izraela za badania w dziedzinie Kultury, Sztuki i Muzyki. W swojej pracy naukowej zajmuje się kulturą muzyczną Bliskiego Wschodu oraz terenów basenu Morza Śródziemnego, relacjami kultur żydowskiej i muzułmańskiej, a także muzyką popularną w Izraelu. W ramach powyższych zagadnień bada proces hybrydyzacji, diasporę, nacjonalizm i transnacjonalizm w kontekście konstytuowania się żydowskiej tożsamości poprzez muzykę. Urodzony w Montevideo (Urugwaj), w wieku 19 lat wyemigrował do Izraela.

18.00 – Sholem, velt der gantser – warsztaty śpiewy jidysz z Jeffem Warschauerem (cz.2, jęz. ang.)

Sholem, velt der gantser – pozdrowienia dla całego świata! Zapraszamy na serię trzech warsztatów pieśni jidysz z kantorem Jeffem Warschauerem!

Jak możemy podtrzymać i wzmacniać nasza wzajemną troskę o siebie, nasze poczucie wspólnoty, kiedy jesteśmy fizycznie rozdzieleni i daleko od siebie? Nasze warsztaty śpiewu jidysz w tym Wam pomogą.

Każdego roku, cudowna, międzynarodowa grupa zbiera się w Krakowie by śpiewać piosenki jidysz, uczyć się melodii, wspólnie uczyć się i bawić. W tym roku spotkamy się on-line, ale – jak zawsze – wszyscy są zaproszeni i mile widziani! Nawet Ci, którzy nie maja wcześniejszego doświadczenia.

PROLOG 30. FKŻ – program na czwartek, 2 lipca 2020

16.00 – W kręgu ukrytego światła: FKŻ, cz. 3 – wykład Janusza Makucha (jęz. pol.)

W poprzednim roku Festiwal poświęcony był jednemu z czterech żywiołów – Ziemi. Ogień, któremu poświęcamy tegoroczną edycję, emanuje wieloznacznością.

Interesuje mnie wszakże tajemniczy aspekt ognia, który płonie, ale się nie spala, jest on bowiem metaforą samego Festiwalu. Tegoroczny wykład poświęcam więc głównie Or Haganuz, Światłu Ukrytemu, którym – taką mam nadzieję – emanuje nasz Festiwal.

PROLOG 30. FKŻ – program na piątek, 3 lipca 2020

16.00 – Izrael i COVID-19 – dzień po – wykład Yossiego Klein Halevy (jęz. ang.)

Yossi Klein-Halevi opowie, jak pandemia wirusa COVID19 wpłynęła na izraelskie społeczeństwo (między innymi o tym, jak izraelscy Arabowie zbliżyli się do reszty społeczeństwa Izraela) i ogólnie – na naszą planetę, która stała się bardziej nacjonalistyczna, bardziej przywiązana do granic, a jednocześnie przeżywa najbardziej uniwersalne, dotykające wszystkich doświadczenie.

Yossi Klein Halevi – uznany pisarz i myśliciel, autor bestsellerów: At the Entrance to the Garden of Eden; A Jew’s Search for Hope with Christians and Muslims, Like Dreamers: The Story of the Israeli Paratroopers Who Reunited Jerusalem and Divided a Nation, Letters to My Palestinian Neighbour.

18.00 – Sholem, velt der gantser – warsztaty śpiewy jidysz z Jeffem Warschauerem (cz.3, jęz. ang.)

20.00 – DJ party - TEDER WEEKENDER: Khen Elmalech i Shiwa Biwa

Jak co roku zapraszamy na imprezę TEDER WEEKENDER – w tym roku wyjątkowo w trochę innej formule: bo opróćz tego, że możecie wpaść na imprezę do Chederu, Teder może zagościć również u Was w domu!

Na żywo ze studia Teder.fm będziecie bawić się razem z dwiema super DJkami z Izraela: Khen Elmaleh i Shiwa Biwa! Możecie rozkręcić swoją pierwszą wakacyjną domówkę, albo wpaść do Chederu, aby bawić się w większym gronie i ze specjalnym menu przygotowanym w Chederze właśnie na tę okazję (rezerwacja poprzez fanpage Chederu na FB)

Khen Elmaleh – Djka i dziennikarka radiowa z Tel Awiwu, aktywistka, diggerka i matka. Członkini kolektywów Laissez-Passer oraz Arspoetica, a także rezydentka w klubie Loulou w Jaffie. Swoimi działaniami, zarówno djskimi jak i dziennikarskimi rozpowszechnia muzykę Bliskiego Wschodu oraz Maghrebu na izraelskiej scenie skupiając się przede wszystkim na łączeniu elementów bliskowschodnich z północnoafrykańskimi. Miksując ją z nowoczesnymi brzmieniami odkrywa złożoną i zawiłą tożsamość Bliskiego Wschodu. Gościom festiwalowym znana z kultowych imprez na Hali Targowej czy w Alchemii.

Posłuchajmy:

Shiwa Biwa – telawiska Djka, która w swoich setach prezentuje muzykę z terenów Afryki, którą zainspirowała się podczas kilkumiesięcznej podróży od Etiopii po Południową Afrykę, gdzie miała okazję poznać tamtejsze sceny muzyczne. W 2015 dołączyła do kolektywu „Kolot me Africa”, którego celem jest popularyzacja muzyki afrykańskiej. Założycielka żeńskiego kolektywu DJskiego „Ananas” który skupia się na propagowaniu brzmień z Afryki czy Jamajki oraz promowaniu kobiet-DJek. Obecnie, Shiwa Biwa prowadzi swoją własną audycję w TEDER.FM, a także regularnie grywa na telawiwskich scenach z Ananas oraz Kolot me Africa.

Posłuchajmy:

Niedziela, 5 lipca 2020, godz. 20.00

Koncert: Frank London’s Klezmer Brass Allstars

Ostatni koncert letniej edycji Prologu na dachu na Manhattanie!

wspólnego koncertu śmietankę żydowskich muzyków Nowego Jorku - wokalistów: Eleonor Reissa, Lorina Sklamberga, Sarę Gordon i ... Joshua Nelsona! Towarzyszą im: Michael Winograd (klarnet), Matt Darriau (saksofon), Brian Drye (puzon), Ron Caswell (tuba), Aaron Alexander (perkusja), Ilya Shneyveys (akordeon) oraz Brandon Seabrook (gitara).

Czy potrzeba mocniejszej rekomendacji? Jeżeli tak, to oto, co Frank napisał o tym koncercie:

Koncert był pełen napięcia, naznaczony strachem przed wirusem, obawami z powodu zamieszek i policyjnej brutalności. Muzycy musieli dostosować czas nagrania by zdążyć wrócić do domu przed rozpoczęciem godziny policyjnej. Dźwięki krążących nad głowami policyjnych helikopterów były wszechobecne. A mimo tego wszystkiego, frustracja przerodziła się w ekstazę. Moc i energia muzyków, którzy nie grali i nie koncertowali wspólnie przez ostatnie trzy miesiące stłumiła smutek utraty – utraty ludzi, pracy, spotkań, naszego życia jakim dotychczas żyliśmy – i przekształciła się w radosne świętowanie ku czci życia, muzyki i wspólnoty

FKŻ - zapowiedź dalszej części Festiwalu

Czy można było sobie wyobrazić lepsze zakończenie letniej edycji Prologu 30. FKŻ, niż wczorajszy koncert Franka Londona i jego przyjaciół na dachu Manhattanu? Na chwilę zostawiamy Was z tymi emocjami, robimy krótką przerwę wakacyjną w Prologu, aby wrócić do Was już we wrześniu!

Wtedy wspólnie wejdziemy w żydowski Nowy Rok i będziemy razem bardzo intensywnie aż do końca Chanuki! W tym czasie prolog na nowo rozkwitnie: koncertami Shofar, Jacaszka i Vox Varshe, Bastardy, Klezmerskiej Orkiestry Teatru Sejneńskiego z Davidem Krakauerem oraz Bester Quartet z Grażyną Auguścik, Dorotą Miśkiewicz i Jorgosem Skoliasem; ogromną ilością warsztatów, zwiedzań, wykładów, spotkań literackich, spotkań dla seniorów i dla dzieci.

Będą z Wami również już nie w intrenecie, ale na żywo: Wojciech Pszoniak, Olga Drenda, MiPolin – czyli Helena Czernek i Aleksander Prugar, Agnieszka Pajączkowska, Mikołaj Grynberg i wielu wielu innych. Dlatego – przestrzegajcie wszelakich zasad sanitarnych, aby przez brak ostrożności wirus znowu nie pokrzyżował naszych jesiennych planów. Ale latem będziemy też z Wami w internecie. Już za kilka dni na naszej stronie www i na kanale na YouTube umieścimy archiwum dotychczasowych wydarzeń w ramach Prologu.

Sprawdzajcie regularnie naszą stronę internetową, fan page na Facebooku, Instagram – ale też ściągnijcie naszą Prologową aplikację mobilną – przez nią będziemy wysyłali Wam wszystkie niezbędne informacje.

Bądźcie z nami w to lato! Bądźcie bezpieczni! Dbajcie o siebie i swoich bliskich, abyśmy mogli spotkać się już we wrześniu!