Dialog wewnątrz: u katolików - głos Ludwika Wiśniewskiego OP
23/04/2020 | Na stronie od 24/04/2020
O. Wiśniewski: W Polsce mamy klerykalizm do kwadratu.
"Więź" - 23 stycznia 2020.
Wierni mają prawo wiedzieć, jakie stanowisko w konkretnych sprawach zajmuje ich biskup i domagać się wyjaśnień – mówi ojciec Ludwik Wiśniewski w rozmowie z „Kurierem Lubelskim”.
Wywiad z o. Ludwikiem Wiśniewskim ukazał się 19 stycznia w „Kurierze Lubelskim”. Rozmowa Barbary Szczepuły dotyczy między innymi nienawiści i kryzysu Kościoła.
Ludwik Wiśniewski OP: Zaczęło się już sprzątanie Kościoła.
"Więź" - 4 września 2019
Podstawowy problem Kościoła jest taki, że musimy przestać szukać wrogów i wojować ze światem. Krucjaty nie przynosiły dobrych efektów. Nie ogłaszajmy kolejnych – mówi o. Ludwik Wiśniewski w rozmowie z miesięcznikiem „W drodze”.
Wywiad z dominikaninem o. Ludwikiem Wiśniewskim ukazał się w najnowszym numerze miesięcznika „W drodze”. Rozmowa Tomasza Maćkowiaka dotyczy aktualnej sytuacji Kościoła w Polsce.
Ojciec Wiśniewski: Jestem przerażony tym, co dzieje się w Kościele.
"Więź" - 21 marca 2019
Nadszedł czas, żeby świeccy wzięli sprawy Kościoła w swoje ręce – mówi dominikanin o. Ludwik Wiśniewski.
Ojciec Ludwik Wiśniewski był gościem ostatniego dnia II Festiwalu Literatury Faktu i Poezji „Dialog przeciw nienawiści”, który odbywał się od 4 do 21 marca w Kielcach. Spotkanie prowadził Bogdan Białek.
– Jestem przerażany tym co się dzieje w Kościele – wyznał znany duszpasterz. Dodał jednak, że przestępstwa seksualne duchownych, o których skali wciąż się dowiadujemy, można „potraktować jako klęskę lub jako dar”. – To, co przeżywamy i to, co mnie smuci traktuję jako dar, który ma nas wszystkich pobudzić, ma spowodować, że ludzie wierzący, świeccy wezmą sprawy Kościoła w swoje ręce bardziej niż dotąd. Może nasza wiara w Jezusa oczyści się – zastanawiał się zakonnik.
O. Wiśniewski: Jeśli Kościół chce się oczyścić, musi podjąć bolesne dla siebie działania. Więź - 28 marca 2019.
Biskupi, którzy ukrywali straszne przestępstwo, przenosząc z miejsca na miejsce księży pedofilów, powinni złożyć na ręce papieża rezygnację z urzędu – pisze o. Ludwik Wiśniewski w „Tygodniku Powszechnym”.
Tekst ojca Ludwika Wiśniewskiego „Będzie bolało” ukazał się w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”. Dotyczy sytuacji społeczno-politycznej w Polsce. „Jak powietrza potrzeba Polsce ludzi świadomie budujących mosty między zwaśnionymi rodakami” – czytamy. Autor zauważa, że Kościół mógłby odegrać wielką rolę, tylko wtedy jednak, gdy „we własnych szeregach uporządkuje nieład, gorszący wielu ludzi”.
Ludwik Wiśniewski OP: Zacznijmy nowy rozdział.
"Więź" - 30 stycznia 2019.
Przestańmy się oskarżać o zbrodnie, zdrady i niszczenie kraju! Jeśli się nie opamiętamy, pozjadamy się wzajemnie – pisze o. Ludwik Wiśniewski w „Tygodniku Powszechnym”.
Tekst „Ostrzegam” o. Ludwika Wiśniewskiego ukazał się dziś w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego”.
Zakonnik odnosi się do swojego przemówienia na pogrzebie Pawła Adamowicza. „Przekonywano mnie, że słowa przeciw nienawiści, które wygłosiłem podczas pogrzebu w bazylice Mariackiej, były atakiem na obecnie rządzących. To nieprawda. I jeszcze raz chcę to podkreślić: były one skierowane do wszystkich stron sceny politycznej!” – wyjaśnia.
Trzeba skończyć z nienawiścią! Przemówienie na pogrzebie Pawła Adamowicza. Więź - 19 stycznia 2019.
Trzeba skończyć z nienawistnym językiem! Trzeba skończyć z pogardą! Trzeba skończyć z bezpodstawnym oskarżaniem innych! Nie będziemy dłużej obojętni na panoszącą się truciznę nienawiści na naszych ulicach, w mediach, w internecie, w szkołach, w parlamencie, a także w Kościele!
Przemówienie wygłoszone podczas pogrzebu prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza 19 stycznia 2019 r. w Bazylice Mariackiej w Gdańsku:
Ludwik Wiśniewski OP: Uczciwy katolik powinien być antyklerykałem.
"Więź" - 12 czerwca 2018.
„Nie jest dobrze z polskim Kościołem. Jest duży, kolorowy, imponujący, ale tak naprawdę sztucznie nadmuchany jak balon. Boję się, że nie doceniamy zagrożeń” – czytamy w książce o. Ludwika Wiśniewskiego.
Książka „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, zbiór tekstów z lat 1960–2017 ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. Cytujemy wybrane fragmenty:
Gdybyśmy wyczekując na Absolut, zrezygnowali z uciążliwych wysiłków i zmagań, aby realizować sprawiedliwość już tutaj, byłoby to zdradą naszego posłannictwa.