Spotkanie z s. dr Katarzyną Kowalską otwiera wystawę modlitewników trzebińskich Żydów

Spotkanie z s. dr Katarzyną Kowalską otwiera wystawę modlitewników trzebińskich Żydów

Źróło: The Trzebinia kehilla / Kehila Trzebinia

Więcej:

  • Kehila Trzebinia
    Kehila oznacza żydowską gminę, ale też społeczność, wspólnotę Żydów w danej miejscowości. Jednym z bardziej niezwykłych świadectw istnienia trzebińskiej kehili jest Księga Pamięci „The Trzebinia Kehilla” wydana w 1969 roku w Hajfie i zawierająca wspomnienia ocalonych z Holokaustu żydowskich mieszkańców Trzebini. Ona też stała się inspiracją do nadania nazwy naszemu stowarzyszeniu.
  • Historia
    Atrakcyjność miasta dla ludności żydowskiej wynikała przede wszystkim z jego położenia w pobliżu dobrze prosperujących ośrodków gospodarczych w Chrzanowie i Olkuszu oraz przebiegającego przez Trzebinię traktu z Krakowa do Będzina. Momentem przełomowym dla historii społeczności żydowskiej w Trzebini i w zasadzie datą wyznaczającą początek ich osadnictwa było uzyskanie przez Franciszka Trzebińskiego (właściciela tych terenów) od króla Augusta II przywileju jarmarcznego w 1731 roku. Wyznaczenie czterech jarmarków i zezwolenie na targ w niedzielę wskazuje jednoznacznie, że handlem zajmowali się przede wszystkim Żydzi.
    Źródło: Joanna Matyasik, “Historia społeczności żydowskiej w Trzebini w latach 1731–1939” (UJ, Wydział Historyczny, Instytut Judaistyki, Kraków 2017
  • Przedwojenne modlitewniki
    Celami projektu są:
    1) ochrona dziedzictwa żydowskiego Trzebini – konserwacja 2 przedwojennych modlitewników żydowskich oraz wyeksponowanie ich na wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Trzebini. Modlitewniki są jednymi z nielicznych artefaktów po trzebińskich Żydach, które znajdują się w zbiorach ww. Muzeum. Ich stan zachowania jest bardzo zły i bez wykonania konserwacji nie mogą zostać wyeksponowane. Muzeum jest prowadzone przez społeczników ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR” i otrzymuje z Urzędu Miasta środki finansowe tylko na pokrycie kosztów eksploatacji budynku.
    2) zdobycie i pogłębienie wiedzy o dziedzictwie żydowskim regionu przez mieszkańców gminy Trzebinia i innych osób; ukształtowanie poczucia identyfikacji z tym dziedzictwem i odpowiedzialności za nie – poprzez przeprowadzenie spotkań edukacyjnych nt. ww. modlitewników, dziedzictwa żydowskiego regionu dla mieszkańców gminy Trzebinia, w tym dzieci i młodzieży szkolnej.