Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury

Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury.

Źródło: POLIN

Dołączcie do akcji Żonkile i wspólnie upamiętnijmy 82. rocznicę powstania w getcie warszawskim! Zgłoście swoją szkołę, bibliotekę lub instytucję kultury, skorzystajcie z bezpłatnych materiałów edukacyjnych i weźcie udział w kampanii społeczno-edukacyjnej organizowanej przez Muzeum POLIN.

Uwaga! Skorzystaj z właściwego formularza:

Zgłoszenia do akcji Żonkile: 17 lutego (poniedziałek) – 15 kwietnia (wtorek)

Powstanie w getcie warszawskim to nie tylko walka z bronią w ręku. To także ci, którzy ratowali innych, dokumentowali rzeczywistość, tworzyli muzykę i literaturę, by pamięć przetrwała. Podczas tegorocznej akcji Żonkile przyjrzymy się różnym przejawom odwagi. To wokół tego tematu będą koncentrować się nowe materiały edukacyjne dla szkół i bibliotek. Na początku kwietnia udostępnimy:

  • opowiadanie dla klas 1-3 szkoły podstawowej,
  • materiały do stworzenia wystawy plakatowej dla klas 7-8 szkoły podstawowej, szkół ponadpodstawowych oraz bibliotek i instytucji biorących udział w akcji.

Wszystkie zgłoszone placówki otrzymają dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – wystawy plakatowej, opowiadań i filmów. Każdemu z materiałów towarzyszy scenariusz lekcji i karta pracy.

Dodatkowo, każda klasa, która weźmie udział w stacjonarnych warsztatach edukacyjnych w muzeum w kwietniu, otrzyma zestaw "Opowiadań o wartościach" opracowanych w ramach akcji Żonkile.

Teksty są przygotowane w taki sposób, aby móc bezpiecznie rozmawiać z dziećmi na tematy związanie nie tylko z II wojną światową, ale także z takimi wartościami jak: pomoc, przyjaźń, odwaga czy strata.

Liczba miejsc ograniczona. Zachęcamy do rezerwacji terminów na podstronie Warsztaty stacjonarne dla szkół.

Klasy 1-3 szkoły podstawowej

Dla najmłodszych uczestników i uczestniczek akcji przygotowaliśmy nowe opowiadanie autorstwa Rafała Witka, zilustrowane przez Aleksandrę Artymowską. Poprzez historię głównego bohatera dzieci dowiedzą się, czym jest odwaga w codziennym życiu, i jak zadbać o pamięć o przeszłości.
Udostępnimy także:

  • film animowany "Pamięć drobinek" na podstawie opowiadania Zofii Staneckiej,
  • opowiadania "Historia pewnej ulicy" Justyny Bednarek oraz "Strasznie, strasznie" Pawła Beręsewicza, wersje audio opowiadań w interpretacji znanych lektorów.

Klasy 4-6 szkoły podstawowej →

Dla uczniów i uczennic klas 4-6 proponujemy film animowany "Było-nie ma-jest" na podstawie opowiadania Katarzyny Jackowskiej-Enemuo. Animacja w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego porusza temat przeżywania i radzenia sobie ze stratą, pokazując, jak pamięć kształtuje naszą tożsamość.

Polecamy także film "Będę pisać", opowiadający o losach dwójki żydowskich nastolatków, których historia splata się z losami współczesnej dziewczyny z Muranowa. Akcja filmu rozgrywa się w przedwojennej Warszawie, przedstawia codzienne życie bohaterów, utworzenie getta i wybuch powstania 19 kwietnia 1943 roku.

Udostępnimy również opowiadania w wersji tekstowej i audio:

  • "Szuflada" Zuzanny Orlińskiej,
  • "Takich dwóch, jak nas trzech" Katarzyny Ryrych,
  • "Prawdziwi przyjaciele" Marcina Szczygielskiego.

Klasy 7-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe →

Dla starszych uczniów i uczennic przygotowaliśmy materiały do stworzenia wystawy plakatowej, prezentującej wybrane postaci związane z historią getta warszawskiego. Tych bohaterów i te bohaterki wyróżniała odwaga w różnych jej wymiarach – nie tylko w walce, ale także w niesieniu pomocy, dokumentowaniu historii czy wyrażaniu siebie poprzez sztukę.

Dodatkowo dla klas 7-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych polecamy:

  • film "Zdążyć przed Panem Bogiem" na podstawie reportażu Hanny Krall, przedstawiający historię Marka Edelmana – ostatniego przywódcy powstania w getcie,
  • film "Muranów – Dzielnica Północna", w którym narratorka zabiera widzów w multimedialną podróż po historii Muranowa.

Osoby z niepełnosprawnościami →

Materiały edukacyjne do akcji Żonkile powstały z myślą o osobach z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Opowiadania i teksty oraz towarzyszące im karty pracy i scenariusze lekcji oferujemy w wersji dostępnej. Teksty, skierowane do uczniów i uczennic klas 1-3 oraz 4-6, przygotowaliśmy również w formie słuchowisk.

Stworzyliśmy adaptacje opowiadań "Strasznie, strasznie" i "Prawdziwi przyjaciele" dostosowane do potrzeb i możliwości osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Adaptacje uzupełniliśmy o scenariusz lekcji, karty pracy oraz ilustracje.

Przygotowaliśmy uproszczony szablon żonkila, z którego można skorzystać, by samodzielnie stworzyć papierowy kwiat. Polecamy go szczególnie dzieciom w wieku wczesnoszkolnym oraz osobom z obniżoną sprawnością manualną.

Wszystkie filmy stworzone na potrzeby akcji Żonkile mają audiodeskrypcję oraz napisy. Zachęcamy do obejrzenia materiałów z tłumaczeniem na PJM, dostępnych na naszym kanale YouTube:

  • "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943",
  • "Muranów – Dzielnica Północna".

Biblioteki i instytucje kultury →

W tym roku przygotowaliśmy:

  • opowiadanie o odwadze dla najmłodszych odbiorców akcji Żonkile (6-9 lat) autorstwa Rafała Witka, z ilustracjami Aleksandry Artymowskiej,
  • materiały do stworzenia wystawy plakatowej, przedstawiającej bohaterów i bohaterki getta warszawskiego, którzy wykazali się niezwykłą odwagą,
  • filmy i słuchowiska – propozycje, które można wykorzystać w trakcie wydarzeń organizowanych w placówkach,
  • szkolenie online dla koordynatorów i koordynatorek akcji – o najlepszych praktykach w organizacji wydarzeń upamiętniających powstanie w getcie warszawskim.

Polecamy także materiały edukacyjne, które powstały w poprzednich latach:

  • opowiadania dla dzieci i młodzieży – teksty Katarzyny Jackowskiej-Enemuo, Pawła Beręsewicza, Justyny Bednarek, Zofii Staneckiej i Zuzanny Orlińskiej. Dostępne w formie plików PDF i słuchowisk,
  • reportaż Anny Bikont – o Irenie Sendlerowej i Adamie Celnikierze, wzbogacony o scenariusz lekcji i kartę pracy,
  • film "Zdążyć przed Panem Bogiem" – historia Marka Edelmana na tle powstania w getcie i jego późniejszej działalności. Dostępny także w języku angielskim oraz ukraińskim.

Wykorzystanie logotypu akcji →

Nabór szkół, bibliotek i instytucji do akcji Żonkile: 17 lutego (poniedziałek) – 15 kwietnia (wtorek).

Skontaktujemy się z osobami zgłaszającymi w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty wypełnienia formularza.

Jeżeli wiadomość nie dotrze po upływie tego terminu (prosimy o sprawdzenie, czy nie trafiła ona do folderu ze spamem), prosimy o kontakt na adres: zonkile@polin.pl

Skorzystaj z właściwego formularza:

  • Zgłoś szkołę →
  • Zgłoś bibliotekę, instytucję kultury →

Kontakt: zonkile@polin.pl

Działania edukacyjne w ramach akcji Żonkile wspiera Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.