Premierowy pokaz filmu "33 zdjęcia z getta"
15/04/2025 | Na stronie od 13/04/2025

Źródło: POLIN
Wraz z Warner Bros. Discovery zapraszamy na premierowy pokaz filmu o historii wyjątkowego odkrycia, które trafiło na pierwsze strony gazet na całym świecie – odnalezionych jedynych zdjęć z powstania w getcie warszawskim, które nie zostały zrobione przez Niemców. Wydarzenie jest częścią programu towarzyszącego akcji Żonkile.
- 15 kwietnia (wtorek), godz. 18:00, POBIERZ BILET →
- Audytorium Muzeum POLIN
- Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach muzeum oraz online
- Czas trwania: 75 min
Wydawałoby się, że o historii warszawskiego getta powiedziano już wszystko. Okazuje się, że nawet 80 lat po tamtych wydarzeniach można dokonać zdumiewających odkryć. Film dokumentalny Max Original "33 zdjęcia z getta" pokazuje historię 33 starych negatywów, które wykonał Zbigniew Leszek Grzywaczewski, strażak pracujący w getcie w 1943 roku. Po 80 latach w grudniu 2022 roku negatywy znajduje jego syn Maciej Grzywaczewski. To niezwykłe obrazy dokumentujące wydarzenia, które rozegrały się wewnątrz murów getta w kwietniu 1943 roku.
Autor zdjęć Zbigniew Leszek Grzywaczewski w czasie wojny służył w Warszawskiej Straży Ogniowej. Niemcy regularnie kierowali strażaków do płonącego getta. Mieli pilnować, żeby ogień nie przeniósł się na domy po stronie aryjskiej. Dwudziestotrzyletni wówczas Zbyszek dokumentował wydarzenia, których był świadkiem. Obraz na nich jest często niewyraźny, rejestrowany w pośpiechu, z ukrycia, częściowo przysłonięty elementami najbliższego otoczenia: ramą okna, ścianą budynku lub stojącymi postaciami ludzi. Fotografie, choć tak niedoskonałe, są bezcenne. To jedyne znane nam zdjęcia zrobione wewnątrz getta w czasie powstania, które nie są autorstwa Niemców.
Poszukiwania negatywów trwały wiele miesięcy. Maciej Grzywaczewski, syn autora zdjęć, przejrzał na prośbę autorek wystawy w Muzeum POLIN "Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim" całe archiwum fotograficzne swojego ojca. Znalazł kliszę dopiero w ostatnim pudełku.
Film jest zapisem wydarzeń, które pozwalają dotrzeć do prawdy o rodzinnej historii, owianej do tej pory tajemnicą. To nie tylko emocjonalna podróż odsłaniająca nieznane wydarzenia z życia bliskich sobie osób, ale także historia pokazująca kulisy wstrząsających dziejów polskiej historii. Przewodnikiem po tej opowieści jest Maciej Grzywaczewski – syn autora zdjęć, a także legendarny działacz "Solidarności", producent filmowy oraz jeden z założycieli "Video Studio Gdańsk".
Film powstał w koprodukcji MWM Media, Warner Bros. Discovery, Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Gdańskiego Funduszu Filmowego.
Za scenariusz dokumentu odpowiadają Jan Czarlewski i Carlotta Verny, reżyserem jest Jan Czarlewski, a producentem kreatywnym Mirosław Bork.
Album ze zdjęciami Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego jest dostępny w sklepie muzealnym – stacjonarnie lub online.
Kup album online →