Forum Dialogu: Idea międzynarodowej, różnorodnej sieci osób, które spotykają się połączone wspólnym celem i wartościami.
27/12/2024 | Na stronie od 27/12/2024
Forum Dialogu:
Szanowni Państwo,
... dzielimy się z Państwem filmem, który zrealizowaliśmy jesienią podczas Seminarium Międzynarodowego Sieci Forum Dialogu. W doskonały sposób przedstawia on ideę międzynarodowej, różnorodnej sieci osób, które spotykają się połączone wspólnym celem i wartościami.
Informujemy również o nowej formie wsparcia finansowego oferowanego przez Forum Dialogu – Programie Wsparcia Doraźnego, który uruchomiliśmy jako odpowiedź na potrzeby osób z Sieci Forum Dialogu i charakter realizowanych przez nie działań.
Podsumowujemy minioną edycję Szkoły Dialogu, przypominamy film ze spotkania uczniów i uczennic ze Staszowa z Żydami i Żydówkami ze Stanów Zjednoczonych oraz zapowiadamy kolejną edycję programu – tym razem działania upamiętniające podejmą wraz z młodzieżą nauczyciele i nauczycielki z Sieci Forum Dialogu z aż 27 szkół.
Polecamy wirtualny przewodnik po grodziskim cmentarzu żydowskim przygotowany przez Roberta Augustyniaka z Sieci Forum Dialogu w ramach projektu dofinansowanego w konkursie grantowym Forum.
A na koniec wszystkim osobom i instytucjom związanym i współpracującym z Forum życzymy, aby kolejny rok przyniósł dobre zmiany w relacjach polsko-żydowskich i krajobrazie pamięci o Żydach w Polsce. Dziękujemy za Waszą życzliwość i współpracę!
Seminarium Międzynarodowe Sieci Forum Dialogu
W tym roku po raz pierwszy zorganizowaliśmy Seminarium Międzynarodowe Sieci Forum Dialogu. To przedsięwzięcie, które miało na celu spotkanie członków i członkiń Sieci z Polski i zagranicy. Zgromadziliśmy się w Gdańsku, gdzie spędziliśmy dwa dni na zgłębianiu lokalnej historii i dyskusjach. Rozmawialiśmy m.in. na temat wyzwań związanych z łączeniem konkurencyjnych narracji historycznych, życiem w zróżnicowanych społeczeństwach oraz sposobach na zbliżenie osób o odmiennych poglądach.
Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym uczestnicy i uczestniczki Seminarium opowiadają o swoim doświadczeniu uczestnictwa w wydarzeniu oraz bycia częścią Sieci Forum Dialogu. Tak o Seminarium powiedziała Nancy Civin, wieloletnia przyjaciółka i darczyńczyni Forum ze Stanów Zjednoczonych: „To kolejne doświadczenie zmieniające życie. To ciągłe bycie w dialogu”.
Program Wsparcia Doraźnego: oferujemy nową formę wsparcia finansowego
Mając na uwadze potrzeby osób z Sieci Forum Dialogu oraz realia prowadzenia działań upamiętniających, rozszerzyliśmy rodzaje wsparcia finansowego oferowanego przez Forum. Od jesieni tego roku osoby z Sieci Forum Dialogu mogą ubiegać się o środki w ramach Programu Wsparcia Doraźnego. Jego celem jest wspieranie inicjatyw, które nie wpisują się w ramy naszych konkursów grantowych i stypendialnych. Dzięki Programowi Wsparcia Doraźnego osoby z Sieci Forum Dialogu mogą liczyć na dofinansowanie działań o charakterze punktowym, realizowanych na niewielką skalę lub wymagających nagłej interwencji.
Dzięki Programowi Wsparcia Doraźnego członkowie i członkinie Sieci mają możliwość m.in. wesprzeć nieoczekiwaną wizytę potomków rodzin żydowskich ze swoich miejscowości, zorganizować nieplanowane wcześniej spotkania z Ocalałymi czy uporządkować miejsca pamięci.
Spotkanie w Szkole Dialogu
Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentującego spotkanie uczniów i uczennic szkoły podstawowej w Staszowie z Żydami i Żydówkami ze Stanów Zjednoczonych. Staszowska młodzież zrealizowała projekt w ramach Szkoły Dialogu wraz z nauczycielami należącymi do Sieci Forum Dialogu, Dariuszem Kubalskim i Barbarą Piotrowicz.
część nauczycieli i nauczycielek z Sieci Forum Dialogu, którzy wraz z młodzieżą uczestniczyli w Szkole Dialogu w roku szkolnym 2023/2024, fot. Alicja Szulc Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Staszowie była jedną z 18 placówek, które otrzymały tytuł „Szkoły Dialogu” za działania upamiętniające w roku szkolnym 2023/2024. Łącznie ponad 420 uczniów i uczennic ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski wraz z nauczycielami i nauczycielkami z Sieci Forum Dialogu na wiele miesięcy zaangażowało się w projekty upamiętniające lokalne społeczności żydowskie. Niedawno zakończyliśmy rekrutację do kolejnej edycji programu: w bieżącym roku szkolnym w działania na rzecz pamięci angażuje się młodzież z aż 27 szkół.
Polecamy: wirtualny przewodnik po grodziskim cmentarzu żydowskim
Polecamy wirtualny przewodnik po grodziskim cmentarzu żydowskim, stworzony przez należącego do Sieci Forum Dialogu Roberta Augustyniaka wraz z Fundacją Lokalna Akcja Specjalna. Na stronie można znaleźć informacje o historii cmentarza, katalog nagrobków, aktualne zdjęcia oraz mapę z umiejscowieniem zachowanych i odzyskanych macew. Przewodnik jest częścią projektu dofinansowanego przez Forum Dialogu w ramach konkursu grantowego.