Jak zmienił się świat po 7 października 2023?
05/12/2024 | Na stronie od 18/11/2024
Źródło: POLIN
7 października 2024. upłynął rok od zbrodniczego ataku Hamasu na Izrael i uprowadzania zakładników, spośród których wielu wciąż nie wróciło do domu. To jednocześnie rok wojny w Gazie, która kosztowała życie ponad 40 tysięcy Palestyńczyków, ściągając na Izrael falę krytyki na całym świecie. W naszym cyklu podcastów, wychodząc od wojny Izraela z Hamasem, zastanowimy się, jak zmienił się świat przez ostatni rok.
- Rozmowy prowadzi Anna Wacławik (TOK FM)
- Słuchaj na polin.pl, Spotify i w innych aplikacjach podcastowych, a także na YouTube
Prowadząca podcasty Anna Wacławik wraz z ekspertami i ekspertkami zastanowi się, czy społeczność międzynarodowa może przyspieszyć zakończenie konfliktu. Czy istnieje coś takiego jak sprawiedliwy odwet, czy wręcz "humanitarna wojna"? I wreszcie – co z tym wszystkim ma wspólnego antysemityzm?
Anna Wacławik – absolwentka Wydziału Archeologii UW, od 2008 dziennikarka radia TOK FM. Dwukrotna laureatka nagrody Grand Press w kategorii "Wywiad" i laureatka konkursu Mistrz Mowy Polskiej (2023). Autorka audycji o tematyce społecznej, a także książek, m.in. "Życie-zderzenie czołowe", "Z krwi, kości i wiary" i "Lekarze. Walka o życie". W latach 2022–2023 wysłanniczka radia TOK FM do Ukrainy.
Odcinek 1. Reakcje
Premiera: 10 października (czwartek) 2024., godz. 20:00 Osoby uczestniczące: dr Agnieszka Bryc, prof. Roman Kuźniar W pierwszym odcinku goście Anny Wacławik (TOK FM) rozmawiają o reakcji społeczności międzynarodowej na konflikty zbrojne. Czy Organizacja Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Trybunał Karny mają jakikolwiek wpływ na zakończenie wojny? Czy wciąż potrzebujemy traktatów i konwencji, gdy jedną z cech sytuacji międzynarodowej jest bezkarność? Na te i inne pytania prowadząca szuka odpowiedzi wraz z dr Agnieszką Bryc (UMK) i prof. Romanem Kuźniarem (UW).
Reakcje. Transkrypcja pierwszego odcinka podcastu [.docx] →
Odcinek 2. Protesty
- Premiera: 24 października (czwartek)
- Osoby uczestniczące: Urszula Ptak, Jakub Woroncow
Wojna w Gazie wywołała protesty niemal na całym świecie – ulicami metropolii przeszły wielotysięczne demonstracje, a kampusy uniwersyteckie wypełniły się strajkującymi studentami i studentkami. Dlaczego to właśnie ten konflikt zbrojny wywołał protesty na nieznaną dotąd skalę? Co łączyło, a co dzieliło manifestacje w różnych krajach? O antyizraelskich protestach Anna Wacławik (TOK FM) porozmawia z Urszulą Ptak i Jakubem Woroncowem.
Protesty. Transkrypcja drugiego odcinka podcastu [.docx] →
Odcinek 3. Antysemityzm
- Premiera: 14 listopada (czwartek)
- Osoby uczestniczące: prof. Monika Bobako, prof. Michał Bilewicz
Po ataku Hamasu na Izrael i w trakcie wojny Izraela z Hamasem zanotowano duży wzrost zarówno epizodów antysemickich, jak i antysemityzmu w sieci. Jakie były tego przyczyny, jak zareagowały na to poszczególne państwa? O tym, jak odróżnić antysemityzm od krytyki polityki Izraela Anna Wacławik (TOK FM) porozmawia z prof. Moniką Bobako i prof. Michałem Bilewiczem.
Antysemityzm. Transkrypcja trzeciego odcinka podcastu [.docx] →
Odcinek 4. Humanitarna wojna?
- Premiera: 21 listopada (czwartek)
- Osoby uczestniczące: Tomasz Stawiszyński, Piotr Łukasiewicz
W czwartym odcinku naszego cyklu rozmawiamy z filozofem Tomaszem Stawiszyńskim i Piotrem Łukasiewiczem, chargé d’affaires w Ukrainie, o tym, czy istnieje coś takiego, jak "humanitarna wojna".
Odcinek 5. Dezinformacja
- Premiera: 12 grudnia (czwartek)
- Osoby uczestniczące: dr Katarzyna Bąkowicz, Małgorzata Kilian-Grzegorczyk
Cykl podcastów "Jak zmienił się świat po 7 października 2023?" powstał w ramach Kompleksowego programu badania i walki z antysemityzmem w Polsce, realizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.