Lubliner Festival

Lubliner Festywal - logo

Źródło: Lubliner Festival

Zaproszenie Lubliner festiwalu: 16 do 22 sierpnia 2024

W tym roku obchodzimy ważny, bo pierwszy jubileusz – gramy dla Was już piąty rok!

Z tej okazji zaprosiliśmy najlepszych polskich i światowych muzyków, aktorów i mistrzów sztuk i rzemiosł.

Znowu będzie klezmersko, jazzowo, folkowo, ale i orientalnie, nowocześnie, sentymentalnie i nastrojowo.

2024-08-16-lubliner-festiwal-2.jpg

W tym roku zagoszczą u nas Yaakov Lemmer, jeden z najlepszych kantorów świata wraz z genialnym aranżerem i wirtuozem pianina Menachemem Bristowskim. Na scenie towarzyszyć im będzie niezwykle energetyczny kwartet Oliwiera Andruszczenki.

Serdecznie zapraszamy również na koncert Light in Babylon, międzynarodowej grupy z Iranu, Turcji i Francji, której muzycy łączą orientalne brzmienie sefardyjskie z muzyczną tradycją, w której słychać dźwięki przywodzące na myśl Bliski Wschód, ale i perski Isfahan czy Stambuł. Przyjdźcie i przekonajcie się sami, czemu od lat wymienia się ten zespół jako jedną z najlepszych grup znad Morza Śródziemnego. Ten koncert po prostu musicie zobaczyć i przeżyć.

Gigant jazzowego fortepianu – Kuba Stankiewicz wraz ze swoim Trio, przypomni najpiękniejsze przedwojenne melodie skomponowane przez Henryka Warsa, a także filmowe przeboje Victora Younga, Żyda z Mławy, który zrobił karierę w Hollywood.

Nieco bliżej, bo do klezmerskiego krakowskiego Kazimierza porwie was koncertem „Tate Mame – najpiękniejsze piosenki żydowskie” wokalistka Karolina Trybała z odeskim skrzypkiem Aleksandrem Bersutskym i akoredeonistą Mateuszem Dudkiem.

Jeśli natomiast nogi same podrywają Wam się do tańca na dźwięki bałkańskiej i romskiej muzyki, to koniecznie przyjdźcie na koncert grupy Czarnina, która zabierze Was w muzyczną podróż rozpoczynającą się w Indiach, a kończącą na Bliskim Wchodzie.

„Dziś Panna Andzia ma wychodne, a jutro…?” – to tytuł kolejnego punktu naszego programu, który warto odnotować sobie w kalendarzu. Podczas koncertu artyści Teatru Żydowskiego w Warszawie – Monika Chrząstowska i Piotr Sierecki wraz z Trio Teresy Wrońskiej zaprezentują twórczość Władysława Szlengla, utalentowanego przedwojennego kabareciarza nazywanego kronikarzem getta warszawskiego.

W koncercie ku czci zmarłego niedawno Michała Hochmana usłyszycie jego wieloletniego przyjaciela Evgena Malinowskiego, nazywanego „syberyjskim bardem”. Obok utworów samego Hochmana, posłuchać będzie można piosenek, które Michał wyjątkowo sobie cenił w tym muzyki Bułata Okudżawy i Wołodymira Wysockiego.

Dorota Liliental, Hanna Kossowska zapraszają na „Drzewo życia” – wieczór literacko-muzyczny, podczas którego artystkom towarzyszyć będzie zespół ROKduo – duet skrzypcowy: Lucjan Szaliński – Bałwas i Marcin David Król.

To oczywiście tylko wycinek naszego programu, którym w tym roku zaczarujemy Lublin!

Podobnie jak w poprzednich edycjach, tak i w tym roku nie zabraknie różnorodnych warsztatów, spotkań z ciekawymi gośćmi, filmów i przedstawień teatralnych. Dla wszystkich zainteresowanych historią przygotowujemy serię spacerów śladami lubelskich Żydów. Spragnionych żydowskich smaków uspokajamy. Pod okiem Bartka Kieżunia będzie można nauczyć się tego i owego o kuchni hiszpańskich i włoskich Żydów.

O byciu Żydówką w dzisiejszej Polsce opowie Miriam Synger. Jeśli macie w domu wygodne buty to pora je wypastować. Niedługo rozpoczniemy zapisy na kurs tańca! Dla seniorów zaplanowano, podobnie jak w ubiegłych latach, wycieczki melexem. Dla dzieci oprócz cieszących się dużą popularnością warsztatów kulinarnych przygotowujemy też spektakl teatralny. A jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji zwiedzić prawdziwego żydowskiego sztetla, to warto zapisać się na wycieczkę z przewodnikiem do Kazimierza Dolnego. Już dziś zapraszamy też na opowieść muzyczną o słynnym śpiewającym rabinie– Shlomo Carlebachu, którą poprowadzi chazan Symcha Keller.

Jak podkreśla dyrektorka i pomysłodawczyni Festiwalu, Etel Szyc – „To dla mnie olbrzymi zaszczyt móc organizować Festiwal dla miasta z ponad 700-letnią historią, wspólną dla Polaków i Żydów”

Festiwal ma charakter niekomercyjny i edukacyjny – udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Szczegółowy program Lubliner Festival i opis nadchodzących wydarzeń już wkrótce znajdziecie na naszej stronie i profilu FB.

Bum Bum Orkestar

Dzień 1

(Materiał dodany 18.08.2024)