Dyskusja: Pożydowskie. Czemu nas to tak uwiera?
10/06/2024 | Na stronie od 07/06/2024
Źródło: POLIN
W kolejnej z dyskusji towarzyszących nowej wystawie czasowej zastanowimy się nad "pożydowskim" dziedzictwem i dylematach z nim związanych. Z dr Justyną Koszarską-Szulc, prof. Andrzejem Lederem i dr. Łukaszem Krzyżanowskim porozmawia Agata Passent.
Dlaczego ponad 80 lat po wojnie pożydowskie rzeczy i budynki budzą takie emocje? Czym to dziedzictwo różni się w odbiorze od innych (po), np. poniemieckiego? Odniesiemy się również do toczących się publicznych dyskusji wokół odzyskiwania mienia żydowskiego i sporów, jakie wywołują. Jakie uczucie wywołuje w nas zmiana dawnej synagogi w basen lub sklep? Czy nasze spojrzenie na dziedzictwo pożydowskie może być niewinne? Postaramy się porozmawiać również o tym, dlaczego samo słowo (po)ŻYDOWSKIE i użycie go w tytule wystawy niesie ze sobą taki ciężar.
Paneliści:
Dr Justyna Koszarska-Szulc – obroniła doktorat w Instytucie Badań Literackich PAN. Pracowała w zespole przygotowującym galerię "Powojnie" wystawy stałej Muzeum POLIN. Wspólnie z Natalią Romik jest kuratorką wystawy czasowej "Obcy w domu. Wokół Marca ’68" oraz "(po)ŻYDOWSKIE… Sztetl Opatów oczami Majera Kirszenblata".
Dr hab. Andrzej Leder, prof. IFiS PAN – filozof kultury, lekarz psychiatra, psychoterapeuta psychoanalityczny. Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Jego książka pt. "Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej" została nominowana do Nagrody Literackiej Nike.
Dr Łukasz Krzyżanowski – adiunkt w Zakładzie Historii XX wieku na Wydziale Historii UW (Claims Conference University Partnership in Holocaust Studies Lecturer), a także adjunct professor na Wydziale Historii University of Ottawa (od 2021). Był stypendystą Wydziału Historycznego Uniwersytetu Oksfordzkiego, Instytutu Yad Vashem oraz Narodowego Centrum Nauki. Jego książka "Dom, którego nie było" zdobyła Nagrodę Literacką Miasta Radomia oraz Nagrodę Klio III Stopnia.
Prowadzenie dyskusji:
Agata Passent – felietonistka Tygodnika "Polityka", dziennikarka, od lat prowadząca rozmowy i dyskusje o książkach z publicznością i w mediach. Członkini kapituły Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz. Warszawianka, mama dwóch synów. Założycielka i prezeska Fundacji "Okularnicy" im. Agnieszki Osieckiej.