Archiwum Ringelbluma – historia i znaczenie

W ramach cyklu Zoom na Forum spotkamy się w przeddzień 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Forum Dialogu  - logo

Źródło: Forum Dialogu

Forum Dialogu zaprasza

W ramach cyklu Zoom na Forum spotkamy się w przeddzień 81. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim, by porozmawiać o Archiwum Ringelbluma, podziemnym archiwum getta warszawskiego stworzonym przez grupę Oneg Szabat. Ten unikatowy zbiór dokumentów, jedno z najważniejszych źródeł wiedzy o Zagładzie polskich Żydów, został w 1999 roku wpisany na listę Pamięć Świata UNESCO.

Jak narodził się pomysł stworzenia Archiwum Ringelbluma? Co wchodzi w jego skład? Jakie były okoliczności odnalezienia go w powojennej Warszawie? Czy możliwe jest to, że na odkrycie wciąż czekają kolejne części? Na te oraz na wiele innych pytań odpowie nasza gościni – dr Aleksandra Bańkowska, historyczka z Instytutu Historii PAN, redaktorka naukowa w projekcie polskiej edycji Archiwum Ringelbluma.

REJESTRACJA NA SPOTKANIE

Dr Aleksandra Bańkowska – historyczka, archiwistka, redaktorka naukowa w projekcie polskiej edycji Archiwum Ringelbluma, badaczka dziejów żydowskiej opieki społecznej w Warszawie i Generalnym Gubernatorstwie w latach 1939–1943 oraz historii grupy Oneg Szabat. Pracuje w Instytucie Historii PAN w Warszawie. Laureatka pierwszej nagrody w kategorii prac doktorskich X edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu w 2022 roku.

Rozmowa odbędzie się w ramach cyklu Zoom na Forum organizowanego przez Forum Dialogu. Podczas comiesięcznych spotkań z naukowcami, ekspertkami i aktywistami zajmujemy się różnymi wymiarami historii, kultury i relacji polsko-żydowskich.

Zapraszamy!