Ordynacja dr. Ewy Jóźwiak w Kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie
06/04/2024 | Na stronie od 02/04/2024
Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP
Uroczyste nabożeństwo ordynacyjne w Kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie
Ks. Michał Jabłoński: Z wielką przyjemnością informujemy o kolejnej ordynacji w Naszym Kościele, ordynowana zostanie Pani Ewa Jóźwiak jako trzecia kobieta po ks. Wierze Jelinek i ks. Marcie Borkowskiej.
Ordynacji dokona ksiądz superintendent Semko Koroza a asystentami będą ksiądz Wiktoria Matloch z Parafia Ewangelicko-Augsburska Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie i ksiądz Michał Jabłoński z Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie.
Ewa Jóżwiak jest dr teologii i między innymi: redaktorką naczelną Jednoty, autorką wielu publikacji teologicznych i historycznych, wieloletnią aktywną działaczką ekumeniczną, członkinią Wspólnoty Sumienia - Koalicji Wzajemnego Szacunku, sekretarzem Komisji d/s mediów PRE, członkinią Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów była również Prezesem Synodu KER w latach 2013-2021.
Jest także konsultantką Redakcji Ekumenicznej II Programu TVP i współpracowniczką Redakcji Audycji Religijnych w Polskim Radiu.
Ewa Jóźwiak jest kaznodziejką świecką w KER.
Na tą szczególną uroczystość serdecznie zapraszamy!
Ordynacja dr Ewy Jóźwiak na duchowną Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, 06.04.2024, godz: 11:00
Relacja zamieszczona 08.06.2024
Więcej do przeczytania:
- Pod wspólnym niebem – cz. 1
Zagłada a przełom w relacjach chrześcijańsko-żydowskich.
"Podstawową rzeczą, o której należy pamiętać, gdy mówimy o dialogu chrześcijańsko-żydowskim jest brak proporcji, bowiem chrześcijaństwo potrzebuje judaizmu, aby w sposób prawidłowy budować swoją tożsamość, a judaizm do określenia swojej tożsamości nie potrzebuje chrześcijaństwa. Istnieje również inna dysproporcja: dotycząca stosunku obu religii do siebie nawzajem, tworzenia teologii i wynikającej z niej praktyki. Kolejną dysproporcją, o której przypominają zawsze partnerzy żydowscy dialogu, jest dysproporcja winy (antyjudaizm i nauczanie pogardy w nauczaniu kościelnym). Auschwitz i to, co Auschwitz symbolizuje – dokonana na Żydach nazistowska Zagłada, zwana też Holokaustem lub Szoa – są argumentami rozstrzygającymi na rzecz kwestionowania antyżydowskiego nurtu chrześcijańskiej tradycji teologicznej." - Pod wspólnym niebem – cz. 2
- 500 lat Reformacji, Mówi Ewa Jóźwiak, prezeska Kościoła Ewangelicko Reformowanego w Polsce, w rozmowie z MAgdaleną Czyż, 30/08/2017
- "Jednota" - My i Żydzi
- KOŚCIÓŁ i IZRAEL. Wkład Europejskich Kościołów Reformacji do stosunku między chrześcijanami a Żydami.
- Z wypowiedzi Kościołów Reformacji o stosunkach z Żydami i religią żydowską