Kamera Dawida 2023. 21 st Warsaw Jewish Film Festiwal

Festiwal Kamera Dawida - logo

Festiwal

W programie obok filmów portretujących współczesny Izrael "75 lat Państwa Izrael" we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce oraz tych które będą odnosiły się do 80. rocznicy powstania w getcie "Nie bądź obojętny_a" na VOD.WARSZAWA.PL, zobaczycie kino poświęcone postaciom kobiecym, sekcję filmów niemieckich (tworzonej w partnerstwie z Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Ambasadą Niemiec), produkcje z Holandii, Ukrainy, Francji, Włoch, Austrii, Danii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady Brazylii odnoszące się do współczesnego życia diaspor żydowskich (partnerzy pokazów: Ambasada Królestwa Niderlandów, Austriackie Forum Kultury, Instytut Kultury Włoskiej w Warszawie, Instytut Francuski w Polsce, Ambasada Kanady w Polsce).

Wydarzenie współfinansowane jest przez Miasto Stołeczne Warszawa i Samorząd Województwa Mazowieckiego. Pełna lista sponsorów i partnerów festiwalu: tutaj.

Fundacja KAMERA DAWIDA

Fundacja KAMERA DAWIDA WJFF.pl stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

Celem Fundacji jest:
  • coroczna organizacja Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej KAMERA DAWIDA – Warsaw Jewish Film Festival;
  • wspieranie kultury żydowskiej w Polsce i na świecie;
  • inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć, w tym edukacyjnych, służących rozwojowi kultury żydowskiej w Polsce i na świecie;
  • wspieranie i promowanie inicjatyw lokalnych służących powstawaniu i rozwoju kultury żydowskiej w Polsce i na świecie;
  • promowanie i dotowanie wydarzeń poświęconych kulturze żydowskiej w szczególności produkcjom filmowym i telewizyjnym o tematyce żydowskiej w Polsce i na świecie;
  • promowanie i wspieranie organizacji, osób i inicjatyw lokalnych oraz samorządowych, które przyczyniają się do rozwoju kultury filmowej i żydowskiej w w Polsce i na świecie, a także pomagają w szeroko rozumianej edukacji z nią związanej.
IDEA FESTIWALU

Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskie "KAMERA DAWIDA" istnieje nieprzerwanie od 2003 r. To najstarszy i największy tego typu festiwal w Polsce, a także jeden z pierwszych w Europie. Festiwal jest przeglądem najnowszego kina międzynarodowego z konkursem fabuł i dokumentów poruszających szeroko rozumianą "tematykę żydowską". Jesteśmy otwarci na bardzo różne sposoby myślenia o filmie i kulturze żydowskiej, zwłaszcza, że odbiorcy naszego wydarzenia w większości nie mają pochodzenia żydowskiego, zatem nie bez przyczyny nasz festiwal jest festiwalem filmów o „tematyce żydowskiej”, a nie „izraelskich” czy „żydowskich”. Poprzez "tematykę żydowską" rozumiemy filmy, które prezentują historię, tradycję, kulturę i współczesne życie Żydów na całym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Warszawy jako przedwojennego centrum żydowskiego życia w Polsce i Europie.

Zespół Festiwalu od 21 lat stara się poprzez sztukę filmową podtrzymywać żydowskie dziedzictwo kulturowe, promować postawy tolerancji i walczyć z ksenofobią. Jesteśmy przekonani, że myśląc o kulturze żydowskiej, nie można zapominać o Zagładzie, ale trzeba też patrzeć w przyszłość i budować jak najszerszą płaszczyznę dialogu międzykulturowego. Nasz Festiwal to miejsce spotkań, gdzie silnie obecna jest teraźniejszość, która wyrasta z historii.

NASZYM CELEM JEST UMOŻLIWIENIE POLSKIEJ PUBLICZNOŚCI KONTAKTU Z NAJCIEKAWSZYMI I NAJNOWSZYMI FILMAMI O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ Z CAŁEGO ŚWIATA

Festiwal stanowi przegląd produkcji o szeroko rozumianej "tematyce żydowskiej", które są prezentowane i nagradzane na największych międzynarodowych i żydowskich festiwalach filmowych z całego świata.

Chcemy pokazywać produkcje, które mówią o tradycji i historii Żydów z różnych diaspor i państwa Izrael, a także te, które pozwalają poznać współczesne życie żydowskie w Polsce. Wierzymy, że filmy, które proponujemy naszym widzom, budują postawy tolerancji, otwartości na inność oraz są istotnym elementem w walce z antysemityzmem i mową nienawiści.

Podczas 20 dotychczasowych edycji zaprezentowaliśmy ponad 650 filmów z blisko 30 krajów oraz nagrodziliśmy produkcje, które później były doceniane na największych światowych festiwalach, zdobywały między innymi Oscary i Złote Lwy. Co roku dołącza do nas kilka tysięcy widzów, którym staramy się pokazywać historię, kulturę i współczesne życie Żydów z Polski i całego świata.

OŚWIADCZENIE FUNDACJI

Nie dla atakowania bezbronnych obywatelek i obywateli izraelskich miast. Fundacja KAMERA DAWIDA stanowczo sprzeciwia się eskalacji przemocy, do której doszło z powodu cynicznej polityki Hamasu. Dla terrorystów nie może być miejsca we współczesnym świecie. Bestialskie metody prowadzenia działań wojennych muszą zostać natychmiast wyplenione!

Solidaryzujemy się ze wszystkimi cywilnymi ofiarami wydarzeń ostatnich dni. Mamy nadzieję, że wysiłki poczynione na rzecz dialogu i zawarcia pokoju jak najszybciej przyniosą owoce.

Swoją solidarność z obywatelkami i obywatelami Izraela i wszystkimi ofiarami konfliktu zamanifestujemy wspólnie z naszymi partnerami podczas gali otwarcia 21. Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej „KAMERA DAWIDA” 23 października w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Podczas ceremonii wspomnimy zamordowanych w ostatnich dniach izraelskich filmowców. Tego dnia odbędzie się też premiera polska filmu „GOLDA” w reż. Guya Nattiva, poświęconego zwycięskiej dla Izraela wojnie Jom Kippur.

TEGOROCZNĄ GALĘ OTWARCIA UŚWIETNI POLSKA PREMIERA FILMU GOLDA W REŻ. GUYA NATTIVA Z HELEN MIRREN W ROLI GŁÓWNEJ!

Film laureata Oscara Guya Nattiva (Skin) skupia się na niezwykle dramatycznych obowiązkach i decyzjach o wysoką stawkę, przed którymi stanęła podczas wojny Jom Kippur (1973 r.) premier Golda Meir, znana również jako „Żelazna Dama Izraela”. Film miał swoją światową premierę na tegorocznym Berlinale, a także otworzył Jerusalem International Film Festival!

Izraelska produkcja towarzyszyć będzie również wieczorowi zamknięcia,

Izraelska produkcja towarzyszyć będzie również wieczorowi zamknięcia, który odbędzie się 29 października w Muzeum POLIN. Zaprezentujemy wówczas film "DELEGACJA (DELEGATION / HA-MISLAHAT)" w reż. Asafa Sabana.

DELEGACJA (DELEGATION) – FILM GALI ZAMKNIĘCIA

reż. Asaf Saban, Polska, Izrael, Niemcy, 2023, 99 min

WARSZAWSKA PREMIERA. FILM GALI ZAMKNIĘCIA FESTIWALU. Bycie nastolatkiem nie jest łatwe. Bycie nastolatkiem z Izraela bywa nawet trudniejsze, szczególnie jeśli akurat przebywa się na wycieczce mającej na celu zetknięcie z tragiczną historią. Stojący u progu dorastania Nitzan, Frisch i Ido przyjeżdżają wraz z rówieśnikami do Polski, gdzie w nazistowskich obozach doszło do zagłady Żydów. Chcą oddać należny hołd i pamięć ofiarom tych zbrodni. Ta podróż zmieni ich samych pokazując, jak wielkie dramaty historii i małe dramaty codzienności potrafią na siebie wzajemnie wpływać. SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU!

PARTNER: AMBASADA IZRAELA W POLSCE, AMBASADA NIEMIEC W POLSCE, FUNDACJA WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ, KOI-STUDIO (POLSKI PRODUCENT FILMU)