Rabin Abraham Skórka uhonorowany przez KUL
15/10/2023 | Na stronie od 15/10/2023
Źródło: Wiara.pl
Doktorat honoris causa (KUL, 15 X 20223)
Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego KUL doktorat honoris causa otrzymał rabin prof. Abraham Skórka - człowiek, który wspólnie z kard. Jorgem Bergoglio prowadził niezwykły dialog.
Profesor Skórka jest naukowcem, rabinem, teologiem i nauczycielem judaizmu.
Urodził się w Argentynie w 1950 r., ale ma polskie korzenie - jego babcia i mama urodziły się w Łodzi, a ojciec - w Końskich.
W 1973 r. ukończył studia na wydziale chemii. Jednocześnie sfinalizował studia rabinackie i został rabinem. W 1979 r. uzyskał na uniwersytecie w Buenos Aires doktorat na podstawie pracy z dziedziny biofizyki. Dodatkowo studiował w żydowskim seminarium rabinicznym Jewish Theological Seminary of America w Nowym Jorku - najważniejszym ośrodku judaizmu konserwatywnego, który stara się łączyć tradycje religijne z nowoczesnością, m.in. z nauką uniwersytecką. Od 1973 r. był rabinem kongregacji w Buenos Aires, głównie - od 1976 do 2018 r. - synagogi Benei Tikva. Był wykładowcą nie tylko w seminarium rabinicznym, ale też na uniwersytetach w Buenos Aires, a po przejściu na emeryturę w 2018 r. - na uniwersytetach amerykańskich - w Filadelfii (Saint Joseph’s University, Gratz College) i obecnie w Waszyngtonie (Georgetown University).
Laudację z okazji przyznania doktoratu rabinowi wygłosił ks. prof. Mirosław Wróbel. - W swoim życiu w sposób harmonijny łączy on wiarę i rozum, gdyż z jednej strony ma bardzo dobre wykształcenie w naukach ścisłych, z drugiej zaś jest wybitnym znawcą literatury biblijnej i rabinicznej. W jego postawie widać wyraźne dążenie do Prawdy, która nie rozmywa się w subiektywnych hipotezach, lecz ma swoje źródło w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. Postawa poszukiwania prawdy otwiera go także na drugiego człowieka, w którym potrafi dostrzec godność i wartość niezależnie od przekonań religijnych, poglądów politycznych i uwarunkowań społecznych - mówił.
Rabin Skórka wygłosił wykład zatytułowany "Wspomnienia i nadzieja". - Polska była krajem, w którym od pokoleń żyli moi przodkowie. Ich kultura była moim duchowym pokarmem. Dziadkowie przybyli do Argentyny w połowie lat 20. XX w., kiedy z ojczyzny wypędziły ich głód i antysemityzm. I choć liczne były trudności w życiu Żydów mieszkających w różnych krajach, wiara w Boga była integralną częścią ich egzystencji. Bóg był istotą obecną w ich życiu. Od Niego domagali się sprawiedliwości, przed Nim tańczyli i śpiewali jak Dawid - mówił rabin.
Przywołał też wiele spotkań z różnymi księżmi, jakie odbywał w swoim życiu, ale jedno było szczególne. - Dialog, który zacząłem tworzyć z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires Mario Jorge Bergoglio, był wyjątkowy. Zrozumieliśmy, że pierwszy punkt zwrotny w relacjach pomiędzy żydami i katolikami wymaga o wiele więcej niż spotkania, a mianowicie obserwacji opartej na moralnej wielkości i duchowej odwadze. Bergoglio napisał wstęp do mojej książki, która podejmuje temat wiary w teraźniejszości. Ja z kolei napisałem wstęp do jego autoryzowanej biografii. Wspólnie napisaliśmy książkę dialogową i nagraliśmy 31 programów dla kanału arcybiskupa. Szacuję, że po raz pierwszy od 2 tys. lat kardynał zrobił coś takiego z rabinem - mówił A. Skórka.
Zapowiedź (KAI, 12 X 2023)
W najbliższą niedzielę 15 października rabin Abraham Skórka, otrzyma doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Rabin Skórka jest już w Lublinie. Dziś rano spotkał się z abp. Stanisławem Budzikiem, Metropolitą Lubelskim i Wielkim Kanclerzem KUL.
W niedzielę podczas inauguracji nowego roku akademickiego KUL nastąpi pomyślny finał inicjatywy z jaką do władz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zwróciło się w październiku 2020 r. Towarzystwo Jana Karskiego. Wówczas to przekazana została rektorowi uczelni ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu prośba o nadanie doktoratu honoris causa rabinowi profesorowi Abrahamowi Skórce, wywodzącemu się z Polski wybitnemu teologowi judaistycznemu, długoletniemu liderowi społeczności żydowskiej w Argentynie, rzecznikowi dialogu judeochrześcijańskiego i przyjacielowi papieża Franciszka.
– Zaszczyt, jakim obdarza mnie KUL, jest dla mnie bardzo ważny – powiedział KAI rabin Skórka. – Moi dziadkowie wyemigrowali do Argentyny w połowie lat dwudziestych XX wieku z Łodzi i Radomska, i pomimo integracji z nową rzeczywistością ich związek z Polską był bardzo silny. Zostawili w Polsce swoje rodziny, które zostały niemal całkowicie unicestwione podczas Holocaustu, który zamknął tragicznie i gorzko rozdział w historii Żydów w Polsce – oświadczył rabin.
Dodał, że ma nadzieję, że „pośród wielu ważnych czynów dialogowych takich jak działalność Towarzystwa Jana Karskiego z jego Nagrodą Orła czy otwarciem na KUL Centrum Heschela i aktualnie przyznaniem mi tytułu doktora honoris causa otwierają nowy rozdział naszych relacji, wzmacnianych modlitwami nadziei i błogosławieństwa”.
Warto przypomnieć, że W 2017 r. rabin Skórka został uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego. Jej wręczenie w Pałacu Świętego Marcina w Buenos Aires miało uroczysty charakter z udziałem ówczesnego ambasadora Polski w Argentynie Marka Pernala, ambasadora Izraela Ilana Sztulmana, sekretarza Konferencji Episkopatu Argentyny abp. Carlosa Malfy i sekretarza generalnego argentyńskiego MSZ Santiago De Estrady. Specjalne posłanie skierował do uczestników ceremonii papież Franciszek.
W laudacji Waldemar Piasecki podkreślił zasługi laureata na rzecz dialogu i zbliżenia chrześcijańsko-żydowskiego i przywołał m.in. postać Jerzego Klugera, żydowskiego przyjaciela Karola Wojtyły, który odgrywał trudną do przecenienia rolę w działaniach na rzecz dialogu papieża-Polaka.