Jak mówić i pisać o Żydach? Warsztaty dla dziennikarzy i dziennikarek
31/07/2023 | Na stronie od 25/07/2023
Żródło: POLIN
Zaproszenie POLIN
Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki mediów z całej Polski na szkolenie doskonalące warsztat dziennikarski w zakresie pisania i mówienia o polskich Żydach i innych grupach mniejszościowych. Cmentarz czy kirkut? Ocalony a Ocalały. Obóz koncentracyjny, a może miejsce Zagłady? Czy getto to dzielnica żydowska? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukamy podczas dwudniowego szkolenia składającego się z części wykładowej i warsztatowej, które pozwoli rozwijać umiejętność rozpoznawania przejawów antysemityzmu i dyskryminacji.
- Zgłoszenia do 31 lipca (poniedziałek)
- Wypełnij formularz zgłoszeniowy >>
- Ogłoszenie wyników: połowa sierpnia
- Udział w warsztacie jest bezpłatny, osobom spoza Warszawy organizator zapewnia jeden nocleg. Muzeum nie zwraca kosztów dojazdu.
- Szkolenie odbędzie się stacjonarnie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w II grupach:
- Grupa I: termin: 9-10 września
- Grupa II: termin: 28-29 września.
Kogo zapraszamy?
Do udziału w warsztatach zapraszamy osoby pracujące w mediach lokalnych i regionalnych (np. wydawców, wydawczynie, reporterów, reporterki, dziennikarzy, dziennikarki, redaktorów i redaktorki stron www) z całej Polski, którzy w swojej codziennej pracy opisują wydarzenia ważne dla regionu, historii miejsca czy aktualnych problemów lokalnej społeczności. Zapraszamy także zainteresowanych poruszaniem tematyki antysemityzmu i dyskryminacji, którzy chcą unikać stereotypizującego i krzywdzącego języka w pisaniu o grupach mniejszościowych.
Tematyka szkolenia
Podczas zajęć uczestnicy i uczestniczki przeanalizują, jak konstruowane są przekazy medialne o Żydach i innych mniejszościach mieszkających w Polsce. Na przykładach z wystawy stałej, artykułów prasowych z ostatnich lat i okresu międzywojennego poznają mechanizmy powstawania stereotypów i uprzedzeń. Zastanowią się, jak słowo i obraz mogą krzywdzić, jaka odpowiedzialność wynika z etyki dziennikarskiej i jakim językiem pisać o trudnych tematach. Na podstawie tekstów i przekazów prasowych z marca 1968 roku przyjrzą się mechanizmom propagandy i ich konsekwencjom. Będzie to również okazja do przygotowania własnych tekstów i wspólnej dyskusji.
Drugiego dnia warsztatów zaplanowano spotkanie z ekspertem w dziedzinie mowy nienawiści i wysłuchanie wykładu na temat symboliki wykorzystywanej w mowie nienawiści.
Mamy nadzieję, że szkolenie będzie okazją do pogłębienia refleksji na omawiane tematy i zachętą do dalszych samodzielnych poszukiwań, a także dostarczy wielu praktycznych rozwiązań.
Program szkolenia
Dzień 1
- 10.00-11.00 – moduł wstępny
- 11.00-13.30 – Język wykluczający a włączający, powstawanie stereotypów i uprzedzeń – praca na wystawie stałej
- 13.30-14.15 – lunch
- 14.15-15.15 – Język niedyskryminujący – jak mówić o mniejszościach mieszkających w Polsce – wykład i dyskusja
- 15.15-16.30 – praca nad własnym tekstem.
Dzień 2
- 9.00-9.30 – wstęp do drugiego dnia szkolenia
- 9.30-11.30 – Mechanizmy propagandy na przykładzie prasy marcowej – warsztat
- 11.45-13.15 – Symbole wykorzystywane w mowie nienawiści – wykład Gerarda Baha
- 13.30-14.30 – praca nad własnym tekstem, cz. 2
- 14.30-15.00 – podsumowanie szkolenia
- 15.00-16.00 – lunch.
Prowadzący szkolenie:
Gerard Bah – młodszy inspektor Policji w stanie spoczynku, absolwent Helsińskiej Szkoły Praw Człowieka oraz kierunku Ochrona Praw Człowieka PAN. W latach 2012-2016 członek Rady Konsultacyjnej ds. przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i związanej z nimi nietolerancji przy Radzie Ministrów oraz Pełnomocnik Wojewody Świętokrzyskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Certyfikowany trener kompetencji wielokulturowych oraz z obszaru przeciwdziałania przemocy i wykluczeniu w środowisku szkolnym. W 2015 roku nominowany do prestiżowej nagrody Okulary Równości.
Julia Chimiak – pracowniczka Muzeum POLIN, romanistka, tłumaczka, współpracowniczka Memorial de la Shoah w Paryżu; w muzeum prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne dla służb porządku publicznego, oprowadza po wystawach i prowadzi spacery miejskie.
Katarzyna Jankowska – licencjonowana przewodniczka po Warszawie i przewodniczka w Muzeum POLIN oraz Żydowskim Instytucie Historycznym. Współautorka scenariuszy zajęć online oraz spacerów tematycznych dla młodzieży i dorosłych. W Muzeum POLIN koordynuje program szkoleń zawodowych dla przewodników miejskich i muzealników oraz projekt dla nastolatków – "Rówieśnicy – Przewodnicy". Absolwentka geografii na UW oraz programów liderskich dla edukatorów. Na co dzień interesuje się badaniami z zakresu turystyki miejskiej, postpamięci, gender studies. Entuzjastka historii sztuki oraz żydowskiej kultury kulinarnej. W czasie wolnym dzieli się pasją do miasta, fotografii oraz wiedzą z zakresu edukacji antydyskryminacyjnej w mediach społecznościowych (IG kasia_warsawpolinguide).
- Wyniki rekrutacji prześlemy mailowo w połowie sierpnia.
- Kontakt w sprawie szkolenia: apolawska@polin.pl
- Liczba miejsc w projekcie jest ograniczona. W przypadku większej liczby zgłoszeń niż miejsc organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru uczestników na podstawie aplikacji.
- Formularz zgłoszeniowy >>