Komitet Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem: brakuje szacunku dla żydowskich miejsc pamięci

Abp Grzegorz Ryś podczas sprzątania żydowskiego cmentarza w Przysusze, maj 2023. Fot. Radosław Ptaszyński

Abp Grzegorz Ryś podczas sprzątania żydowskiego cmentarza w Przysusze, maj 2023. Fot. Radosław Ptaszyński

Źródło: Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP oraz "Więź"

Podczas swoich obrad w Łodzi Komitet ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski nawiązał do zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów oraz do bieżących problemów związanych z pamięcią o żydowskich współobywatelach Polski. Mowa o tych zagadnieniach w komunikacie podpisanym przez przewodniczącego Komitetu, abp. Grzegorz Rysia, metropolitę łódzkiego.

Komunikat Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

W dniu 29.06.2023 r. odbyło się w Łodzi zebranie Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Komitet wyraża ogromną radość w związku z nadchodzącą beatyfikacją rodziny Ulmów, która oddała życie, niosąc pomoc Żydom podczas Zagłady. Odczytujemy tę beatyfikację jako wielki znak czasu, poprzez który Pan Bóg wzywa nas do pogłębionej refleksji dotyczącej także naszych postaw wobec Żydów.

Ciągle bowiem (także w ostatnich miesiącach) jesteśmy świadkami wydarzeń, które dowodzą braku wrażliwości i szacunku dla żydowskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Nie do zaakceptowania są również obrzędy i zwyczaje (np. palenie kukły Judasza w okresie Wielkanocnym), które utrwalają stereotypy i uprzedzenia raniące zarówno Żydów, jak i chrześcijan.

Za wstawiennictwem nowych błogosławionych prosimy jedynego Ojca o pełne pojednanie między Jego dziećmi oraz między narodem żydowskim i polskim.

W imieniu Komitetu:

Abp Grzegorz Ryś
Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem
Konferencji Episkopatu Polski

Więcej do przeczytania: